Dekor

Si të rikthejmë shkëlqimin e objekteve të argjendit?

Objektet e argjendit që keni në shtëpi kanë fituar një veshje të shëmtuar të zezë që u ka hequr atyre shkëlqimin? Bëjini të shkëlqejnë sërish si të reja argjendurinat tuaja me këtë truk të thjeshtë: duke përdorur lëngun e patateve të ziera dhe ketchup. Lëngu i patateve të ziera: Amidoni është një mik i mirë […]

Detajet bëjnë diferencën

Për shtrimin e tavolinës në mbrëmjen e ndërrimit të viteve, Living rekomandon thjeshtësi, finesë dhe kombinim me natyrën, për një tavolinë që të hap oreksin pa e pare ende ç’do të serviret në të. Zgjidhni një mbulesë të thjeshtë, jo shumë të ngarkuar, për t’ju dhënë  mundësinë të luani me aksesorët apo pjatat. Më poshtë […]

Vaji që duhet të jetë në çdo shtëpi

Ne kemi folur për vajin e kokosit dhe vajin e trëndafilave, por është koha të fillojmë të flasim për vajin më të domosdoshëm që duhet ta ketë çdo familje. Vaj i Livandos u zbulua 2.500 vjet më parë dhe përdoret tradicionalisht për praktika terapeutike për shkak të përfitimeve të tij ndaj sistemit nervor. “Ky përbërësi […]

Koleksioni i “Versace Home” eshte thjeshte fantazi

Një ditë në Milan Design Week, dhe ne po e quajmë atë: Instalimi i lartë tashmë është vendosur, dhe është në Palazzo Versace në Via Gesù, ku talent të dizajnit të brendshëm të bardhë Sasha Bikoff dhe artist Andy Dixon kanë veshur çdo dhomë në një remix të egër të printimeve, ngjyrave dhe pikturave të […]

Lavanda – Magjia Lejla e Bimëve Mjekësore Shqiptare

A ka ndonjë aromë të cilën menjëherë e lidhni me Shqipërinë? Një aromë tradicionale, kur ndieni të cilën mbyllni sytë dhe kujtoni rrugën, mëhallën, sokakun, pjatën e preferuar të nënës, peisazhet magjepsëse apo bimët karakteristike shqiptare?  Mos ndoshta aroma e trëndelinës, së cilës i janë kënduar këngë e thurur vargje? Aroma e lehtë dhe e […]

Lofata, lajthata, lulebukra e prillit

Bima (cercis siliquastrum) ka mbi dhjete dite qe ka zbukuruar ambientet, rruget , parqet e mbare vendeve. Po ashtu kjo bime teper e bukur ka zbukuruar edhe territorin tone ashtu si ne natyre edhe ne rruget e qytetit kjo bukuroshe godet me kolorin e saj. Bima e Lofates per ne eshte bima qe duhet te qendroje […]

Dysheku juaj duhet ndërruar me PATJETËR kaq herë

Shumica e njerëzve besojnë se ndryshimi i dyshekut tuaj çdo 5-10 vjet është një rregull i pranueshëm. Sidoqoftë, ky besim mund të mos jetë mënyra më e mirë për të gjykuar se kur duhet të zëvendësohet dysheku, pasi shumë faktorë mund të ndikojnë në shpejtësinë e degradimit të tij. Dyshekët mund dhe të zgjasin më […]

Kurorat me guaska, trendi që po “çmend” vajzat

Harrojini lulet mbi kokë, tani vajzat po çmenden pas guaskave. Trendi i ri që po përhapet me shpejtësi lidhet ngushtë me stinën e verës. Një kurorë e tillë do t’ju bëjë të ndiheni mbretëresha e oqeaneve. Duket e vështirë mos t’i pëlqesh këto kurora, ndaj kthehuni pas në kohë e mblidhni guaska si dikur. Realizimi […]

Si të përgatisni parfume natyrale për shtëpinë

Një shtëpi e mirë duhet të vijë gjithmonë erë të mirë. Nëse jeni alergjikë nga aromat e rënda të parfumeve për shtëpi apo sprucatorëve, të cilët përpos të gjithave kanë edhe shumë përbërës kimikë, mund ta parfumosni atë në mënyrë natyrale. • Në qoftë se doni që në banjo të mos ndihen aromat e pakëndshmë përgatisni këtë […]

Eranda Libohova, një arkitekte pa diplomë, hap dyert e shtepise

Ndonëse me një karrierë të gjatë në muzikë e vitesh të tëra në ekran, këngëtarja Eranda Libohova gjithnjë është treguar e kujdesshme që jetën private ta mbajë larg medias. Megjithatë artistja duket se është “thyer” dhe ka mirëpritur në ambientet e shtëpisë së saj, stafin e My Living. Në një rrëfim ndryshe për “My Living”, […]

Largon stresin në dhomën e gjumit

Ngjyrat e ndryshme kanë impakt të ndryshëm në trurin e njeriut. Thuhet se e kuqja sjell oreksin dhe njihet si ngjyra e kuzhinës. E gjelbra ka një efekt qetësues dhe dominon dhomat e ndenjes. Po dhoma e gjumit? Blu, e kaltër nuk ka rëndësi, mjafton të luani me nuancat e blusë. Ky nuk është supozim, […]

Hap pas hapi si të mbillni frutin e ananasit në shtëpi

Ananasi është një frut tropikal i cili nuk mund të rritet në çfarëdolloj mjedisi. Pema e këtij fruti kërkon klimë të ngrohtë, tokë të pasur në vlera ushqyese, por ajo që nuk dini është se nga vetë ky frut ju mund të rrisni një tjetër ananas në kushte shtëpie. Para se të filloni, do t’ju […]

Arsyeja gjeniale përse duhet të spërkasni kanellë në vazot e luleve

Kanella është një ndër erëzat që u jep një shije karakteristike pjatave dhe pijeve të ndryshme. Aroma e saj e veçantë është lehtësisht e dallueshme dhe e pangatërrueshme me asgjë tjetër. Kanella zë një vend të rëndësishëm edhe në ritualin e bukurisë duke qenë pjesë e recetave dhe trajtimeve të ndryshme qoftë për flokët, fytyrën […]

Nuk e kishim ditur që kikirikët mund t’i rrisnim në ballkon

Ndryshe nga se keni besuar deri tani kikirikët nuk janë një frut i thatë, por perime ! I përkasin familjes së bizeleve ! Me origjinë nga Amerika e Jugut, kikirikët kërkojnë rreth 120 ditë të bëhen, e nëse deri tani nuk e keni ditur mësojeni: Ato rriten nën tokë sikur të ishin zhardhokë. Kjo do […]

Si te shpetoni nga myku ne shtepi!

Mbajtja e shtëpisë për një kohë të gjatë mbyllur, lagështia dhe mungesa e ajrimit të përditshëm janë disa prej shkaqeve që çojnë në shfaqjen e mykut në ambientet e ndryshme të shtëpisë. Për t’u zhvilluar, mykut i duhet një ambient i përshtatshëm dhe natyrisht lagështia. Kur zhvillohet, ai fillon të lëshojë në ajër “sporet”, të […]

Shkenca thotë që kjo ngjyrë duhet të mbizotërojë në dhomën tuaj të gjumit

Ngjyrat njihen të kenë një efekt të caktuar në trurin e njeriut dhe si na bën të ndihemi një ngjyrë, nuk na bën një tjetër. Thuhet se kuzhina duhet lyer e kuqe, pasi në këtë mënyrë ndillet oreksi, dhoma e ndjenjes e gjelbërt, pasi na relakson, e dhoma e gjumit në tonet e blusë. Kjo […]

Këshilla për festa nga një specialiste për shtrime tavolinash

Një nga “gurutë” e të jetuarit bukur në vendin fqinj, Itali, Csaba, ka një përvojë disavjeçare si specialiste për shtrime tavolinash e receta gatimesh. Ajo ka studiuar në shkollën e famshme parisiene “Le Cordon Bleu”, ka realizuar disa emisione televizive dhe ka shkruar shumë libra kuzhine. Në një intervistë ekskluzive për “Living”, Csaba zbulon detaje […]

Mos gatuani KURRË në një sobë të pisët/ ja pastruesi natyral me 3 përbërës

Dashuria lind nga stomaku… ndaj kurrsesi nuk mund të gatuani në një furrë të pisët ! Pastrimi i saj është një domosdoshmëri, ndonëse nxehtësia e lartë duket se eliminon çdo mikroorganizëm që mund të kontaminojë ushqimin. Megjithatë sërish në raftet e supermarketeve do të gjeni shumë produkte që pastrojnë sobën, por që janë të mbushura […]

Kështjella e familjes mbretërore zbukurohet për festa/ detajet do ju lënë pa mend

Ajo mund të mos i kalojë Krishtlindjet në atë vend, por Mbretëresha ende vendos që kështjella Ëindsor të zbukurohet në mënyrë spektakolare. Prej vitit 1980, familja mbretërore vendosi t’i kalonte festat në këtë vend historik e deri në ditët e sotme kështjella vazhdon të mbartë e të përcjellë magjinë e festave ! Kjo për arsyen […]

Dekorimi i tavolinës solemne

Zgjidheni më të preferuarën. Kjo është stina e vitit kur tubohen familjet dhe miqtë. Periudha e festave zgjat gjatë gjithë dimrit. Çdo vit kërkojmë ide të reja se si ta ngremë rregullimin e tavolinës solemne në një nivel më të lartë dhe të lëmë përshtypje më të mirë se viteve të kaluara. Prandaj ju kemi […]

Stili “Boho” në dhomën e ndenjes

Stili i dizajnit “Boho” ndryshon dhe është më i personalizuar se çdo stil tjetër. Për të dekoruar dhomën e ndenjes me këtë stil, ju mund të përdorni çdo element arti apo një përzierje ngjyrash.   Stil “Boho-chic” përfshin shumë stile në një të vetëm. Ai është një kombinim i stilit eklektik, modern dhe atij “vintage”. […]

Pëlhura elegante velvet, trendi i arredimit për vitin 2018

I butë dhe i rafinuar është prej sa mbahet mend zgjedhja me elegante për mobiljet e veshura, por mos kini merak, nuk mungojnë as kombinimet kontemporane. Për të parë një film, për të biseduar me miqt ose vetëm për t’u relaksuar mbas një dite të gjatë në punë, divani duhet të jetë mobilja më e […]

Kujt i ngjajnë këto bimë?

Këto janë bimë të cilat ngjasojnë shumë me gjallesat. Përmes këtyre fotove, do të shikoni bimë që duken si njerëz, kafshë, insekte dhe zogj.   1. Orkidea e Australisë Veriore (Phalaenopsis) 2. Lulet balerinë (Impatiens Bequaerti) 3. Bleta e qeshur – Orkide (Ophrys bomybliflora) 4. Bebet (Anguloa Uniflora)

Vazot e dimrit për kopshtin tuaj

Këto vazo janë perfekte për të krijuar një përzierje festive me lulet si më poshtë; Zinnia Lamium maculatum Pansy Rosemary Celosia Vazot e mëdha shërbejnë për të bërë edhe më shumë kombinime duke i dhënë kopshtit pamje sharmante. Kombinojmë lulet si më poshtë në një vazo të vetme; Bergenia cordifolia Sedum Melinis Një kombinim tjetër […]

Keni dhome te vogel? Ja si ta sistemoni për të shmangur rrëmujën

Shumica prej nesh nuk e kanë luksin e dhomave të mëdha e të ndriçuara nga drita natyrale, në apartamente. Për të shmangur rrëmujën që shkaktohet gjithnjë, prej pamundësisë për të vendosur gjithçka në vendin e duhur, duhen ditur disa truke që ndryshojnë krejtësisht pamjen e dhomës… Po ju sjellim në Living disa fotografi që mund […]

Arsyet pse dhoma e ndenjies ka nevojë për një tryezë mbrapa divanit

Pse vetëm tavolina e mesit të ketë të gjithë vëmendjen? Jepini hapësirës mbrapa divanit një dekorim plot dashuri me anë të këtyre shembujve: 1. Shtoni interes. 2. Ekstra ulje. 3. Mbushni hapësirën, 4. Mikpritëse. 5. Prakticitet. 6. Depozitim. Sistemim. Burimi:Dekor  

Të shpëtoni një herë e mirë nga rrëmuja me organizime te tilla !!

ë qenët të organizuar është më e vështirë nga sa duket, ndaj nga ky problem ka lindur një profesion i ri, ai i organizatorëve profesional të garderobave e jo vetëm. Nëse gjithmonë keni gjëra nëpër shtëpi që i hidhni sa nga një cep në tjetrin, kjo ndodh sepse këto të fundit nuk kanë një vend […]

Ndryshoni vetëm disa gjëra të vogla në shtëpi për të qenë të lumtur

Vetëm se shtëpia juaj është e arreduar bukur dhe e pastër nuk do të thotë se është një vend i lumtur për të jetuar. Sipas shkencës, janë ngjyrat, elementët e veçantë, lulet dhe pajisjet e ndryshme ato që përmirësojnë harmoninë në shtëpinë tuaj, duke ju bërë juve në mënyrë të paktueshme njerëz më të lumtur. […]

Dekor halloween. Punoni dhe zbavituni me femijet!!!

Dita e halloween tashme eshte kthyer ne nje feste qe festohet me entuziazem keto vitet e fundit. Pervec festes njerezit bejme dhe pergatitje ne shtepi duke filluar qe nga pergatitja e ushqimeve e deri tek zbukurimi i shtepise. Nje trend i ri eshte dhe ai i zbukurimeve te lokaleve apo bareve. Per ti ardhur ne […]

Halloween tashme nje feste per ta festuar

Kudo në botë por edhe në Shqipëri, kohët e fundit po festohet data e ringjalljes të të gjithë shpirtrave sipas gojëdhënave dhe legjendave që prej viteve 1745. Festa e Halloween në SHBA, njihet si festa e dytë që festohet më shumë pas Krishtlindjeve. Në Shqipëri, kjo festë po merr përmasa të mëdha duke u bërë […]

Një ballkon të vogël në shtëpi

Krijoni një kënd të vogël në shtëpi dhe quajeni ballkonin tuaj. Vendosni në të dy karrige me jastëkë me ngjyra, disa vazo lulesh. Edhe pse në dysheme me parket, në këtë “ballkon” të vogël kafeja do t’ju shijojë më shumë se në çdo vend tjetër.

Arredime për korridoret

Zakonisht preferohet që muret të jenë me ngjyrë të ndezur, sepse në shumicën e rasteve korridoret ndodhen në hapësira të mbyllura (me pak ose pa dritë). Ky është një korridor modern, ndoshta jo tipik për një shtëpi të zakonshme; ai mund të jetë i përshtatshëm për një hotel ose për një SPA. Zakonisht preferohet që […]

Doni te dini se si te kujdeseni per orkidet???

Nëse keni vendosur të blini orkide, është mirë të dini si të kujdeseni për to. Orkidetë janë që prej disa shekujsh lulet e preferuara për t’u vënë në shtëpi dhe arsyeja është padyshim pamja e tyre elegante dhe delikate. Por delikate nuk është vetëm pamja e orkideve, në fakt këto lule kërkojnë një kujdes të […]

Si të mbjellim lule në vazo qelqi

Është e thjeshtë të mbjellësh bimë terreni për të hijeshuar tavolinën e zyrës, atë të kuzhinës apo ambientet e dhomës etj. Materialet që ju nevojiten janë; Vazo qelqi Qymyr druri Një tas dhe ose pleh Doreza Bimën ose lulen Myshk Kanë me ujë Mistri Ndërtoni bazën. Merrni qymyrin e drurit dhe shtroni një shtresë rreth 2 […]

Këto janë lulet që duhet të mbjellim në vjeshtë

Ngjyrat e stinës së vjeshtës janë më të bukurat që ne shohim gjatë gjithë vitit, sepse vjeshta është një pranverë e dytë, ku çdo fletë është një lule shumëngjyrëshe. Lulet zbukurojne kopshtet tona dhe ballkonet. Kush ka një kopësht në shtëpi, edhe në muajin tetor duhet të tregoj kujdes dhe vëmendje të veçantë. Edhe në […]

Ku mund t’i përdorim mbetjet e kafes?! Kjo eshte pyetja qe ia bejme gjithmone vetes

Qindra kilogramë mbetje kafeje hidhen përditë. Sigurisht që sa do ju themi më poshtë, nuk është propozim për baret por ju, në shtëpi, mund të merrni pikërisht prej tyre mbeturina kafeje për të zgjidhur disa punë. Siç kemi thënë më parë, mbetja e kafes është shumë e efektshme për lëkurën, nëse masazhohemi me të, por […]

Ja çfarë ndodh nqs shtoni një lugë çaji kanellë në vazot e luleve

Kanella është një ndër erëzat që u jep një shije karakteristike pjatave dhe pijeve të ndryshme. Aroma e saj e veçantë është lehtësisht e dallueshme dhe e pangatërrueshme me asgjë tjetër. Kanella zë një vend të rëndësishëm edhe në ritualin e bukurisë duke qenë pjesë e recetave dhe trajtimeve të ndryshme qoftë për flokët, fytyrën […]

6 ngjyrat më qetësuese për ambientin tuaj të brendshëm

Shpesh është e vështirë të arredosh shtëpinë, por akoma më e vështirë mbetet përzgjedhja e ngjyrës së përshtatshme për ambjentin tuaj. Spektri i ngjyrave është mjaft i gjerë por vetëm disa prej tyre njihen si ngjyrat të cilat përveç kolorit që i japin ambjentit janë edhe relaksuese dhe të përshtatshme për shikimin tonë. Shumë ngjyra […]

Të sjellësh Indonezinë në shtëpi, një vilë balineze në Tiranë

Bali dhe ishujt e panumërt, natyra dhe bukuria që ofrojnë ato, e bëjnë Indonezinë të duket një vend përrallor. Ndaj dhe është një ndër vendet më ekzotike që tani për tani po tërheq shumë turistë. Deri një dekadë më parë ishte thuajse i panjohur për shqiptarët, por, së fundmi, shumë syresh po zgjedhin të eksplorojnë […]

Edukata e ngrenies dhe rregullat ne tavoline

Si ta dalloni gotën për verë nga gota për ujë? Ku t’i vendosni pirunin dhe thikën pas ushqimit? Kjo është diçka që mësohet, sepse askush nuk ka lindur i dijshëm. Mënyra e ngrënies në tavolinë duhet t’i përshtatet ‘profilit’ të darkës. Është koha që t’i mësoni bazat e servimit të një darke, sepse tash më […]