Aktualitet

Jeruzalem, zbulohet një vulë antike e periudhës persiane

Arkeologët izraelitë kanë zbuluar një vulë në Jeruzalem, që ka të ngjarë të datojë nga shekulli VI para Krishtit, njoftoi sot Autoriteti Izraelit i Antikiteteve (IAA). Arkeologët besojnë se gjetjet datojnë nga periudha persiane në Jeruzalem, pas shkatërrimit të qytetit nga babilonasit. “Pavarësisht gërmimeve të shumta të kryera në Jeruzalem, deri tani gjetjet e zbuluara […]

Vdes prezantuesi i famshëm Hugh Downs

Hugh Downs, një pionier i televizionit, që u bë një nga prezantuesit më të pëlqyer, vdiq të enjten në shtëpinë e tij në Scottsdale, Arizona. Një anëtar i familjes theksoi se ”shkaku i vdekjes ishte një arrest kardiak”. Karriera televizive e tij filloi në 1939 në moshën 18 vjeç, kur ai mori pjesë si prezantues […]

Kurba e COVID 19 shënon tjetër rekord, sot 90 të prekur në 24 orët e fundit, 3 pacientë humbin jetën

Tjetër shifër rekord është shënuar sot në vend, me të prekurit nga COVID 19. Sipas shifrave zyrtare të publikuara sot nga MSH nga 362 testime të kryera kanë rezultuar pozitiv 90 persona. Po sipas shifrave zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë, 3 pacientë të prekur nga COVID 19, kanë ndërruar jetë në spitalin Infektiv në 24 […]

Meta dekreton Komandantin e Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes, Bajram Begaj, me gradën “Gjeneral Major”

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar me gradën madhore, “Gjeneral Major”, gjeneral brigade Bajram Begaj. Begaj, i cili nga sot me firmë të Presidentit të Republikës gradohet me titull “Gjeneral Major”, mban detyrën e Komandantin të Doktrinës dhe Stërvitjes. Kush është Gjeneral Major Bajram Begaj Gjeneral Major Bajram Begaj, ka lindur në datë 20.03.1967, në Rrogozhinë. […]

Nëna dhe vajza u vetëflijuan se besonin tek ringjallja? “Dëshmitarët e Jehovait”: Vetëvrasja s’përputhet me besimin tonë. S’kanë qenë pjesë e organizatës

Pas ngjarjes që tronditi mbrëmë mbarë opinionin publik, ku nënë e bijë u gjetën të pajeta në banesë, ndërsa vajza tjetër e shtëpisë përfundoi në gjendje të rëndë në banesë, vjen një reagim nga Organizata e Dëshmitarëve të Jehovait, që thuhet se praktikonin viktimat. Përmes një deklarate drejtuar mediave, ‘Dëshmitarët e Jehovait’ kanë hedhur poshtë […]

Rritja e rasteve me COVID-19, Brataj thirrje të fortë shqiptarëve: Jeta është e pakthyeshme, mos lejo që të…

Teksa vendi ynë po përballet me shifra të larta të të prekurve me COVID-19, shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj vjen me një apel drejtuar qytetarëve. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’ Brataj i bën thirrje qytetarëve që të kujdesen për veten dhe të tjerët, duke mbajtur maska në ambientet e mbyllura. MESAZHI I BRATAJT Shqipëtar […]

Ballkani Perëndimor i ‘mbërthyer’ nga COVID-19, qindra raste dhe dhjetëra viktima këtë të premte

Autoritetet në Serbi njoftuan të premten se në 24 orët e fundit kanë regjistruar 11 viktima nga koronavirusi. Me këtë shifër, numri i përgjithshëm i të vdekurve në Serbi nga sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, arrin në 298. Në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë thuhet po ashtu se autoritetet kanë identifikuar 309 raste të […]

Horoskopi për ditën e sotme, 27 qershor 2020

Dashi Disa persona të kësaj shenje ka gjasa të mos kenë durim të bisedojnë me një mik dhe të ndajnë biseda konfidenciale me të. Marrëdhëniet kalojnë përmes fazave të ndryshme, ndaj mund të jetë e nevojshme që të bëni pak pushim në këtë aspekt. Demi Mos humbisni besimin në intuitën tuaj. Mos hezitoni t’i bëni […]

BE merr vendimin: Kufijtë mbeten të mbyllura për vendet e Ballkanit, përveç Malit të Zi dhe Serbisë

Bashkimi Evropian nuk do të hapë kufijtë e jashtëm për shtetasit e shumicës së vendeve të Ballkanit Perëndimor, pas 1 korrikut, pos për Malin e Zi dhe Serbinë. Kjo supozohet në bazë të një liste, që si aneks i është bashkangjitur një rekomandimi të Këshillit të BE-së, për të cilin ambasadorët e vendeve anëtare, kanë […]

“Nëse sot jam ai që jam, është falë tij” Sokol Balla shfaqet i pikëlluar pak orë pas vdekjes së babait

Gazetari Sokol Balla, edhe pse kishte humbur të atin pak orë më parë, mbrëmjen e djeshme vendosi që të mos hiqte dorë nga emisioni i tij, ku kishte të ftuar ish-ministrin Ditmir Bushati. I veshur me të zeza, dhe me dhimbjen që dukshëm i dallohej në fytyrë, Balla në fund të emisionit, tha se ky […]

Më 1 korrik Greqia hap sezonin turistik, por jo për qytetarët shqiptarë

Greqia ka vendosur të hapë sezonin turistik e të lejojë fluturimet ndërkombëtare duke nisur nga nje korriku, por Shqipëria nuk bën pjesë ne listën e vendeve, qytetaret e te cileve jane te lire te levizin. Sipas mediave greke, vendi fqinj ka vendosur të mbajë mbyllur kufinjtë për turistët shqiptarë për shkak të numrit të lartë […]

Mbyllet fasoneria në Vlorë, punëtoret në protestë, duan rikthim në punë

Një fasoneri e prodhimit të këpucëve është mbyllur ditën e sotme në qytetin e Vlorës nga Ishsh pasi  pak ditë më parë 5 punonjëse të saj kanë rezultuar pozitive me covid. ISHSH thotë se është mbyllur një kat i fadonerisë, për shkaqe sigurie, deri në një moment të dytë kur të jenë marrë të gjitha […]

Ky hotel në Shqipëri është ndër të parët në TripAdvisor. Pse njerëzit e preferojnë kaq shumë?

Këtë vit kemi qenë më të paduruar për verën se asnjëherë tjetër. S’kishte si të ndodhte ndryshe pas një pranvere që askush nuk e kishte imagjinuar. Por fatmirësisht, vera mbërriti dhe karantina mbaroi, prandaj le të mendojmë për gjërat e bukura. Nëse kuptuam diçka nga karantina, ajo është rëndësia e gjërave të vogla në jetë. […]

Nisin punën të hënën të gjitha linjat e transportit detar

Ministria Infrastrukturës dhe Energjisë njofton se duke nisur nga dita e hënë, 22 qershor 2020, do të lejohen te gjitha linjat e transportit detar ndërkombëtar të pasagjerëve. “Duke marrë në konsideratë kërkesat e operatorëve të licensuar në transportin detar të pasagjerëve dhe deklaratën e Komisionit Evropian të datës 11 qershor 2020, për heqjen e kufizimeve […]

10 baballarët VIP-a më sexy sipas britanikëve janë zyrtarisht këta

Në një klasifikim të fundit të britanikut OnBuy, janë renditur 10 baballarët e famshëm më sexy. Gjejeni pak kush është në vendin e parë? I famshmi Tom Hardy. 42-vjeçari është babai i një djali 12 vjeç, i quajtur Louis dhe është votuar nga pjesa më e madhe e njerëzve. I dyti është Chris Hemsworth dhe […]

Shumica e kompanive mund të punojnë nga shtëpia përgjithmonë

Me siguri jeni lodhur duke dëgjuar që puna në distancë do të zgjasë për shumë kohë. Por të dhënat e reja të një studimi tregojnë pikërisht këtë. Një studim i ri nga 451 Research – një njësi e Inteligjencës së Tregut Global të S&P – anketoi 575 vendimmarrës të IT, nga industri të ndryshme. Studimi […]

10 vendet më të shtrenjta në botë për emigrantët

Një studim i Mercer – kompani amerikane për këshillimin e burimeve njerëzore që njëkohësisht është kompania më e madhe në botë përsa i përket administrimit të aseteve të ndryshme – zbulon (via CNN) 10 qytetet më të shtrenjta në botë për emigrantët. Të dhënat e Mercer janë mbledhur në mars gjë që tregon se nuk është marrë […]

Merret vendimi: Shqipëria rinis udhëtimet ndërkombëtare

Një një njoftim zyrtar, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë, së bashku me Autoritetin e Aviacionit Civil, njoftoi se aktiviteti ajror do të fillojë nga data 22 qershor. “Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë së bashku me Autoritetin e Aviacionit Civil është duke ndërmarrë hapat e nevojshëm për rifillimin gradual dhe të sigurt të aktivitetit të transportit […]

Harrojeni shkurtin, Koronavirusi ka qenë i pranishëm në Itali që në këtë muaj

Koronavirusi ka qenë i pranishëm në veri të Italisë që në muajin dhjetor, pra më shumë se dy muaj para se të zbulohej rasti i parë. Këtë e ka zbuluar një studim i Institutit Shëndetësor kombëtar që ka marrë mostra tek ujërat e zeza. Studiuesit zbuluan gjurmë gjenetike të Sars-Cov-2 siç njihet zyrtarisht me këtë […]

Kafshët mund të nxisin një valë të dytë të koronavirusit, tregon studimi

Kafshët mund të shndërrohen në ‘rezervuarë’ koronavirusi dhe të jenë kësisoj shkaktarë të një vale të dytë, tregon një studim. Kërkues nga University College London thonë se nevojitet një përpjekje globale për të monitoruar shpërthimet e mundshme të virusit në popullata rreth botës. Ata pretendojnë se nëse virusi bëhet i shpeshtë në popullatat e kafshëve […]

Pa duar, modeli i ri i Ford kërkon vetëm përqëndrim për tu ngarë

Pronarët e makinave Ford Mustang Mach-E electric SUV do të munden të shtojnë një tipar mbreslënës në to vitin që vjen. Makinat mund të shndërrohen në modele që mund të përdoren pa vendosur duart në timon apo këmbët në pedalet e freksionit dhe gazit. Modeli Mach-E do të nxirret në shitje që këtë vit dhe […]

VIDEO/Adoleshenti varet nga gradaçela për famë në rrjete sociale

Ky është momenti tmerrues kur një adoleshent britanik kërcënoi që do të hidhej nga kati i 53-të i një ndërtese në Londër si një rreng për ndjekësit e tij në rrjete sociale. Adam Lockwood, 19 vjeç, postoi një video të tijën në internet. Në të ai shfaqet duke u varur nga parkmaku i një apartamenti […]

A prekesh nga Covid-19 nëse dikush pështyn në det/ Ja çfarë thotë mjeku Pipero

Mjeku Pëllumb Pipero ka deklaruar në emisionin “Provokacija” me gazetarin Mustafa Nano se  punonjësit në spitale duhet të jenë më të kujdesshëm për zbatimin e protokolleve për shkak se rrezikojnë të kthehen në vatër infeksioni. “Spitalet janë më të ekspozuarit. Por spitali nuk duhet të krijojë mundësi për transmetimin e virusit. Në spitale është më […]

Brazili bëhet vendi i dytë që godet me 1 milion të infektuar

Brazili është bërë vendi i dytë në botë që konfirmon më shumë se një milion raste me Covid-19, pasi sëmundja vazhdon të përhapet. Ministria e Shëndetësisë gjithashtu postoi një numër rekord të rasteve të reja në 24 orët e kaluara – më shumë se 54,000. Për më tepër, pati më shumë se 1.200 vdekje për […]

Bilanci i COVID-19: Ulet vdekshmëria, e pëson ekonomia

Të dhënat e përpunuara nga Drejtoria e Gjendjes Civile tregojnë se vdekjet në total, në 4-mujorin e parë të 2020-s ranë me 2.7% me bazë vjetore. Në periudhën mars-prill konstatohet një rritje e lehtë e vdekshmërisë, por nuk ka ardhur nga vatrat e nxehta të përhapjes së infeksionit, por nga Fieri, Elbasani dhe Lezha. Në […]

Dy tërmete 4,4 dhe 4,5 ballë godasin Kretën brenda një ore

Një tërmet me madhësi 4.6 ballë tronditi Kretën të premten në mëngjes. Një tjetër tërmet me madhësi 4,5 ballë tronditi Kretën Jugore në orën 23:17 të premten në mbrëmje. Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, epiqendra u raportua 59 kilometra në jug të Agios Nikolaos. Mirëpo, pak më herët, në orën 22:34, Instituti Gjeodinamik i Athinës regjistroi një tërmet […]

Vendimi i fundjavës: Heqje e kufizimeve për këto biznese dhe njerëz

Këtë fundjavë të gjitha bizneset do të jenë të hapur dhe qytetarët mund të lëvizin lirisht brenda qyteteve, pa një orar kufizues. “Duke filluar nga nesër, gjatë fundjavës e në vijim hiqen kufizimet e orareve për qytetaret dhe bizneset në zonat e kuqe dhe të gjëlbërta. Edhe këtë fundjavë, në kuadër të monitorimit të situatës […]

Sërish numër i lartë rastesh të reja në Tiranë, ja ç’tregojnë testimet në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë testuar 229 persona dhe 23 prej tyre kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Shpërndarja gjeografike e virusit ka marrë shtrirje të mëtejshme, teksa është regjistruar edhe rasti i parë me COVID-19 në Librazhd. Në komunikimin e përditshëm me publikun, dr. Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik […]

Pishina private apo akuariume njerëzore? Hotelet luksoze që e sollën turizmin në një tjetër nivel

Pishinat private nuk janë një tipar i pazakontë në hotelet dhe vilat luksoze. Por zinxhiri i hoteleve dhe qendrave spa ‘Six Senses’ i ka sjellë ato në një nivel tjetër, duke i vendosur në tavane me dysheme transparente. Si mund të imagjinohet, këto akuariume njerëzore krijojnë vende ideale për të krijuar kujtime të paharrueshme në […]

VIDEO/Trendi më i rrezikshëm deri tani, kebap që ndizen në zjarr në thonjë

Një sallon thonjsh që njihet për eksperimentet që bën me dizejnot e përdorura ka publikuar atë që mund të jetë krijimi më i rrezikshëm deri më tani. Nail Sunny më parë është njohur për dizajno si Kim Kardashian duke bërë tëerk, por tani duket se e ka tejkaluar veten. Dizajni më i fundit shfaq kebap […]

Urdhri për bizneset që nisin të hënën: Vetëm 9 orë e gjysmë punë!

Duke nisur nga 11 maji, një tjetër grup biznesesh do të rinisë punën, por duke ndjekur masat e vendosura në protokollet e publikuara. Parukeritë, qendrat estetike, berberët, qendrat tregtare dhe klinikat dentare do të lejohen të hapen që nga dita e hënë, për vetëm 9 orë e gjysmë. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me […]

BE-ja zgjat mbylljen e kufijve deri në 15 qershor: Kategoritë që mund të udhëtojnë

Dje (e premte), Bashkimi Europian rekomandoi zgjatjen e mbylljes së kufijve me 30 ditë të tjera, të paktën deri më 15 qershor 2020. “Situata vazhdon të mbetet delikate si në Europë ashtu dhe në botë.”- u shpreh Komisioni Europian, duke shtuar se zgjatja e mbylljes së kufijve është e nevojshme për të reduktuar riskun e […]

Boris Johnson iu drejtohet britanikëve: Mund të hapim shkollat më 1 qershor, së shpejti udhëzime për hapjen e dyqaneve

Kryeministri i Britanisë së Madhe Boris Johnson i është drejtuar popullit të tij për t’i thënë atij sesi do të vazhdohet me masat ndaj koronavirusit. “Unë kam një plan të qartë për pandeminë, e cila është dhe më e mira për britanikët. Do të shikojmë që të mund të hapim shkollat më datë 1 qershor. […]

Ulet ndjeshëm numri i të vdekurve nga koronavirusi në Itali, 165 viktima në 24 orët e fundit

Është ulur në mënyrë të ndjeshme numri i personave të vdekur nga koronavirusi në Itali. Në 24 orët e fundit, kanë ndërruar jetë nga Covid-19 në shtetin tonë fqinj, 165 persona. Numri total i viktimave nga virusi vdekjeprurës në Itali deri tani është 30 560 individë. Numri i të prekurve me koronavirus në të gjithë […]

Rektori i ‘Mjekësisë’ mesazh qytetarëve: Jemi në fund të periudhës së vështirë, ruani distancimin social dhe higjienën

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon video-mesazhin e Rektorit të Universitetit të Mjekësisë, prof. Arben Gjata, lidhur me situatën e koronavirusit. Gjata iu bën thirrje qytetarëve që të vijojnë të zbatojnë masat e distancimit social dhe higjienës personale, edhe gjatë kësaj periudhe të hapjes. Sipas tij, jemi në fund të periudhës shumë të vështirë të […]

Profesori amerikan: Ja opsioni më efektiv për të luftuar Covid-19, duhet distancim i ashpër social!

Derisa nuk ka vaksinë për COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi, “ne vërtet duhet të aplikojmë distancim të ashpër social për të zvogëluar mundësinë që virusi të përhapet nga njeriu në njeri”, thotë Alexandre White, profesor i sociologjisë dhe historisë së mjekësisë në Universitetin Johns Hopkins të Shteteve të Bashkuara. Në një intervistë për Radion […]

Miu shijon vetëm pak sekonda liri, kapet nga skifteri sapo burri e nxjerr nga çarku

Një mi mundi të shijonte vetëm pak sekonda liri para se të kapej sërish nga një skifter. Në një video që u filmua të premten në Minneapolis, Minnesota, një burrë shihet duke u përgatitur të lirojë një mi, pasi e ka kapur atë në një çark. Miu menjëherë vrapon me shpejtësi, teksa burri dhe djali […]

Të lindur yje rroku, prindërit ndajnë foto të foshnjave me flokët më të dendur dhe mahnitës

Disa foshnja lindin tullace dhe flokët fillojnë tu dalin vetëm muaj më vonë. Disa të tjera lindin me një tufë të vogël që tregon si do të jenë flokët e tyre më vonë. Por këto foshnja kanë lindur me një kokë të mbushur me flokë të ashpër dhe të dendur. Kjo pamje e mahnitshme e […]

Policë të armatosur dhe helikopter për të sulmuar një statujë, oficerët iu përgjigjën thirrjeve për një tigër të rrezikshëm

Policë të armatosur dhe një helikopter u dërguan për të luftuar një tigër në një fshat britanik, por u shokuan kur panë se ai ishte thjesht një statujë 20 vjeçare e bërë prej teli. Policia e Kentit dërgoi një përgjigjie të armatosur, pas raportimeve se një tigër ishte parë në fshatin Ightham në in Kent. […]

Çifti mbeti u bllokua në Costa Rica nga pandemia, refuzuan fluturimin e emergjencës kur nuk pranoi qenin e tyre

Një çift britanik që po udhëtonte botën së bashku me qenin e tyre Pebbles kanë mbetur të bllokuar në Costa Rica për 7 javë, pasi refuzuan një fluturim emergjence që u kërkoi të mos merrnin qenin me vete. Abbey Ëalsh, 25 vjeç, dhe Hugh Thomas, gjithashtu 25, udhëtuan për në Costa Rica në 12 mars […]

Dasma e çiftit anullohet për shkak të pandemisë, martohen në Facebook

Një çift u martua në Facebook Live nga dhoma e tyre e ndenjies, pasi dasma e tyre e ëndrrave u anullua për shkak të koronavirusit. Daphne Goujon, 25 vjeç, dhe i shoqi Chris, 35 vjeç, të dy nga Orlando, u shkatërruan kur kuptuan se dasma e tyre e planifikuar në Florida në 11 prill u […]

Reagon shoqata/ Shkarkohen nga puna 3 infermierë në QSUT, u kapën duke ngrënë molto

Qendra Spitalore “Nënë Tereza”  ka vendosur që të pezullojë tre infermier të sherbimit të NeuroKirurgjise pasi gjatë kontrollit në orarin e punës u kapen duke ngrenë. Në lidhje më këtë vendim ka reaguar me një postim në rrjetin social Facebook edhe Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë Ajo e quan vendimin skandal duke thënë se “turp […]

Statistikat befasuese: Pse gjermanët i bëjnë gjërat kaq mirë?

Gjermanët janë një shembull në Europë kur bie fjala edhe te pandemia e koronavirusit. Aktualisht atje janë vetëm 26 mijë raste aktive, ndërsa 132 mijë persona janë shëruar. Gjermania ka regjistruar vetëm 6866 viktima dhe një numër total prej 165 mijë rastesh. Por gazeta BILD sjell edhe të tjera statistika interesante. Sipas saj, ndërsa në […]

Shtatë kushte në Nju Jork për të dalë nga izolimi

Sipas tabelës, Long Island ka realizuar vetëm 2 nga 7 kushtet. New York City vetëm 3 nga 7. Disa prej rajoneve u kanë mbetur vetëm dy kushte. Guvernatori Andrew Cuomo i ka përmbledhur në një tabelë për të ndjekur ecurinë. Për lehtësi, aty ku shihni ngjyrë të gjelbër, kushti është plotësuar. Me të kuqe, ende […]

Faqja e njohur polake e udhëtimeve: Shqipëria një prej alternativave më të mira për turizëm

Ndërsa udhëtimet drejt disa prej destinacioneve më të preferuara në juglindje të detit Mesdhe nuk janë më të sigurta, njerëzit kërkojnë një alternativë më të mirë dhe shumica vendosin të vizitojnë Shqipërinë dhe ne e mbështesim shumë këtë ide, shkruan faqja e njohur polake e udhëtimeve turistike, www.mywanderlust.pl, sic raporton ATA. Bregdeti shqiptar është i […]

Festë në familjen Hysenbelliu, Fabiola feston 35-vjetorin nën përqafimet e vogëlusheve dhe urimeve të përzemërta

Duke qenë se ditët që po kalojmë nuk janë aspak të lehta, festat janë ato që padyshim kujtojnë edhe njëherë rëndësinë e familjes. Kështu ndodh sot në familjen Hysenbelliu, ku vajza e shtëpisë, Fabiola feston ditëlindjen e saj. Zëvendës Presidentja e grupit “Hysenbelliu”, e feston këtë 35-vjetor si nënë e plotësuar me dy vajzat e […]

Familjarët, miqtë apo… partnerët, kë do takojnë italianët kur të dalin nga izolimi?

Qeveria italiane duket se ka dështuar në përpjekjen për të hedhur dritë se kush mund të vizitojë njerëzit duke filluar nga e hëna, kur fillon një lehtësim gradual i masave të bllokimit. Qeveria ka qenë nën presion të madh për të shpjeguar se çfarë nënkuptonte kryeministri italian, Giuseppe Conte kur tha se njerëzit mund të […]

Publikohet fotoja parë e djalit të Boris Johnson, ja çfarë kuptimi ka emri i veçantë që kanë zgjedhur

BRITANI E MADHE Boris Johnson dhe Carrie Symonds ndanë sot foton e parë të djalit të tyre të vogël, të cilin e ka pagëzuar me emrin, Wilfred Laërie Nicholas Jonson Mediat britanike shkruajnë se emri djalit të kryeministrit ka edhe një pjesë të stafit të mjekëve që i shpëtuan jetën gjatë periudhës së vështirë që […]

U kap ‘në flagrancë’ me dy bukë jashtë orarit, policia arreston stomatologun në Fier, gjykata e liron. Babai: E mbajtën 72 orë

Një i ri 32-vjeçar me profesion stomatolog nga lagjja Sheq, Fier është arrestuar nga policia pasi është kapur duke thyer fashat e orareve në këtë kohë pandemie dhe ka kundërshtuar punonjësit e policisë. Arbër Stefa është kapur nga policia duke blerë dy bukë në një furrë buke në lagjen Liri, gjatë orarit të ndalimit të […]

Vasili/“Ç’ndodhi në Shqipëri në këto 8 javë”

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili përmes një deklarate nga selia e partisë, deklaroi se masat shtrënguese të marra për 8 javë nuk patën asnjë efekt në Shqipëri, pasi kurba e përhapjes së virusit mbeti e sheshtë. Vasili thotë se këtë situatë e sjellin testimet shumë të pakta, minimale, arbitrare. Ai kërkon ndër të tjera se […]

Rusia shënon sot numrin më të lartë të të infektuarve që nga shpërthimi i pandemisë

Rusia regjistroi sot numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus që nga shpërthimi i pandemisë. Gjatë 24 orëve të fundit, janë konfirmuar 10.633 raste të reja të koronavirusit duke sjellë numrin e përgjithshëm në 134.686. Ndërkohë, numri i viktimave ka shkuar në 1.280, ku gjatë orëve të fundit humbën jetën 58 persona. Më […]

Britania regjistron 621 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit, totali kalon 28 mijë

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar sot 621 viktima nga COVID-19 teksa 454 prej tyre ndërruan jetë në spital. Tashmë totali i viktimave në Britani shkon në mbi 28 mijë pasi këtu shtohen dhe viktimat në kushte shtëpie po nga COVID-19. Raste të konfirmuara gjithsej me COVID-19 në Britani deri më sot janë 182 mijë e […]

Manastirliu publikon videon nga spitali COVID-2: Punë heroike, disa kanë një muaj e gjysmë pa parë familjet

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar një video nga spitali COVID-2 ku stafi shëndetësor tregon për eksperiencat dhe përjetimet teksa luftonin ndaj koronavirusit. Përveç ankthit dhe frikës, disa prej anëtarëve të stafit kanë 1 muaj e gjysëm që nuk shohin familjarët e tyre për t’i mbrojtur ata ndërkohë që luftojnë ndaj COVID-19. ”Kemi pritur […]

Qytetarët ‘braktisin’ izolimin, e diela me diell i gjen disa prej tyre në plazh

GOLEM Shqipëria gjendet prej 52 ditësh në karantinë dhe qytetarët duke se tashmë janë stresuar nga izolimi. E diela e parë e majit, fatmirësisht me diell dhe e ngrohtë i ka gjetur disa prej tyre në një plazh të Golemit në Kavajës siç duket dhe nga fotot e LSA. Duket se pavarësisht karantinës qytetarët nuk […]

Tërmet i fortë me magnitudë 6 trondit Greqinë

Një tërmet i fortë me magnitutë 6 të shkallës Rihter ka tronditur këtë mesditë ishullin e Kretës në Greqi. Lëkundjet e forta u ndien afër ishullit, ndërsa epiqendra e tërmetit ishte në detin Mesdhe, me një magnitudë 6.4 të shkallës rihter. Në muajt e fundit, në ishujt grekë, po ashtu edhe në Turqi, kanë qenë […]

Anulimi i dasmave dhe ahengjeve/ Reagon Leonora Jakupi pas thirrjes së Labit për protestë

Leonora Jakupi mendon se nuk është me vend thirrja e Labinot Tahirit për protestë. Labinot Tahiri mëngjesin e sotëm reagoi përmes një postimi të gjatë, pas njoftimit se gjatë këtij viti mund të anulohen dasmat e ahengjet e tjera familjare. Duke prezantuar masat e reja lehtësuese, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha se ka mundësi […]

Rriten sërish vdekjet në Itali/ Mbi 200 viktima më shumë se një ditë më parë

Mbrojtja Civile Italiane publikon shifrat e 24 orëve të fundit sa i përket ecurisë së Koronavirusit në vendin fqinj. Sipas saj, gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 474 viktima të reja, mbi 200 më shumë se një ditë më parë (269). Sa i përket numrit të infektimeve të reja, ai është rritur me 1900 […]

Shtatë rregullat për shërbimin në plazh

Këtë vit pushuesit në vendin tonë do të duhet të zbatojnë rregulla të reja. Sipas protokollit çadrat në plazhe do të jenë 3.5 metër larg nga njëra-tjetra dhe në to do të duhet të qëndrojnë vetëm dy persona nga e njëjta familje, jo më shumë. Përpara se të hyjnë në zonën e plazhit, pushuesve do […]

Shi e shtrëngata edhe të dielën/ Por duke nisur nga e hëna…

Fundjava do të mbyllet me reshje shiu thuajse në të gjitha qarqet e vendit. Në Shkodër, Kukës, Lezhë, Durrës, Tiranë dhe Elbasan reshjet do të shoqërohen edhe me shtrëngata. Sipas sinoptikanëve moti i paqëndrueshëm do të sjellë edhe rënie të temperaturave, kryesisht përgjatë mesditës së të shtunës. Temperaturat do të luhaten nga 15 gradë në […]

Bregdeti britanik shndërrohet në një parajsë tropikale, ulet niveli i ndotjes për shkak të karantinës

Foto të mrekullueshme të bëra nga një dron tregojnë se si ujërat e bregut britanik janë transformuar plotësisht gjatë kohës që banorët kanë qënë në karantinë. Imazhet e mahnitshme të kapura në Portsmouth shfaqin zonën, e cila duket pothuajse tropikale, për shkak të uljes së ndotjes. Pandemia e koronavirusit ka ulur aktivitetin njerëzor duke zhdukur […]

Guri që kushton 2 milionë dollarë, del në shitje meteoriti hënor

Një gur 13 kg nga Hëna, më i madh se çdo gjë e sjellë më parë në Tokë nga astronautët e NASA-s, është tashmë në shitje dhe besohet të kapë vlerën 2 milionë dollarë. Guri i rrallë është në shitje në shtëpinë e ankandit ‘Christie’s auction house’. Thuhet se ai është guri hënor i pestë […]

Shtëpia e Pablo Escobar kthehet në hotel, ‘Casa Malca’, destinacioni përrallor i pushimeve

Shtëpia që lordi i drogës, Pablo Escobar, zotëronte dikur tashmë është shndërruar në një pikë turistike përrallore. Casa Malca, ndërtesa e ndodhur në Tulum, Meksikë, ishte pronë e Escobar deri në 1993, kur u braktis pas rënies së perandorisë së tij të drogës. E përdorur nga ai si shtëpi pushimi, çdo dritare e ballkon i […]

Rrëzimi i helikopterit të NATO-s, një i vdekur, 5 të zhdukur

Një helikopter i Forcave të Armatosura të Kanadasë, pjesë e NATO-s është rrëzua në brigjet e Kefalonisë në Greqi. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen e djeshme (29 prill) dhe si pasojë një pasagjer ka humbur jetën ndërsa pesë te tjerë rezultojnë të zhdukur. Në operacionin e kërkimit janë angazhuar autoritetet italiane dhe ato greke. Helikopteri Kanadez […]

Trump do të largohet për pak nga Shtëpia e Bardhë, pas një muaji luftë me pandeminë

Presidenti i SHBA Donald Trump do të largohet nga Shtëpia e Bardhë të premten për herë të parë pas një muaji. Ai do të udhëtojë 40 km për në Camp David të premten në mbrëmje, sipas një programi të publikuar nga Shtëpia e Bardhë. Programi nuk tregonte se sa kohë do të qëndronte Trump në […]

Shefi i inteligjencës: Kim Jong-un është sëmurë, po bëhen plane…

Kim Jong-un është sëmurë dhe Koreja e Veriut po bën plane në rast se ai ndërron jetë. Kështu ka deklaruar shefi i inteligjencës së Tajvanit, Chiu Kuo-cheng. Ai nuk komentoi gjatë për mediat, por tha se thjesht se lideri suprem është i sëmurë. Ai u bë i pari drejtues inteligjence që spekulon për shëndetin e […]

1 Maji/ Meta: Shqipëria me nivelin më të ulët të pagës në Europë

Nga Ilir Meta. Edhe 1 Maji i këtij viti, Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, e gjen Shqipërinë me nivelin më të ulët të pagës në rajon dhe në Europë sipas institucioneve financiare ndërkombëtare. Gjendja e rëndë ekonomike e përkeqësuar me situatat e vështira që po kalojmë nuk jep shpresë se diçka do ndryshojë për mirë në […]

9 raste të reja me koronavirus, shkon në 782 numri i të prekurve

9 raste të reja janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit të prekur më COVID-19, duke çuar në total numrin e të prekurve në 782. Mësohet se nga rastet e reja, 5 janë në Tiranë dhe 4 në Krujë. DEKLARATA E PLOTE Dr. Rovena Daja Instituti i Shëndetit Publik Si çdo ditë, Ju informojmë për […]

Lufta me COVID 19/ Sindikata e Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor del me 5 kërkesa për 1 Maj

Kryesia e Sindikatës së Punonjësve të Shërbimit Shëndetësor me rastin e 1 Majit kërkon nga strukturat drejtuese, përmirësimin e kushteve të punës së personelit shëndetësor që janë në frontin e parë të luftës ndaj COVID-19, uljen e orëve ditore të punës me qëllim uljen e ekspozimit me këtë virus dhe dhënien e mundësisë së testimit […]

Meta iu tregon shqiptarëve si të “vrasin” COVID

Presidenti Ilir Meta vijon të shijojë bukuritë e natyrës shqiptare. Këtë mëngjes, Kreu i Shtetit e ka nisur në një pjesës të mrekullueshme të Shqipërisë, Sheleguri. Teksa publikon një video, duke shëtitur me varkë, Meta iu uron të gjithë shqiptarëve një fundjavë të mbarë, ndërsa jep edhe mesazhin se koronavirusi mund të mposhtet edhe duke […]

Më shumë se 1 milion të shëruar në Botë nga Covid-19

Në botë janë shëruar më tepër se 1 milion pacientë të infektuar me COVID-19. Më shumë se 1 milion njerëz janë shëruar nga COVID-19 në të gjithë botën, sipas shifrave të fundit nga Universiteti Johns Hopkins, raporton Reuters. ShBA ka numrin më të madh të rikuperimeve me 153.947, pasuar nga Gjermania me 123.500. Më shumë […]

VIDEO/ Peshkatarët e Durrësit nisin 1 majin me protestë: Furnizohemi me çmim nafte shumë më të lartë se ai i bursës

DURRËS 1 maji ka filluar me protestë nga peshkatarët në qytetin bregdetar. Dhjetra peshkatarë nuk kanë nxjerrë për lundrim anijet dhe peshkarexhat e tyre për shkak të naftës. Qemal Beu kreu i organizatës së Menaxhim Peshkimit në Durrës thotë se peshkatarët po furnizohen me çmim nafte shumë herë më të lartë se ajo e bursës […]

Tragjedia ajrore e 1 majit 1938 që “varrosi” hartën arkeologjike të Shqipërisë dhe dhuratat e dasmës së Mbretit Zog, i mori jetën dhe një ambasadori

Publikohet historia e panjohur të katastrofës ajrore të 1 majit 1938, kur avioni i linjës Tiranë-Brindizi-Romë, u rrëzua në afërsi të maleve të Formia-s (Maranola-s)në Itali, ku humbën jetën 19 persona, midis të cilëve dhe ministri Fuqiplotë i Shqipërisë në Itali, Xhaferr Vila, shefi i misionit arkeologjik italian në Shqipëri, Piero Marconi, gazetari i famshëm […]

Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, Ruçi: Do bëjmë më të mirën që pandemia mos ju dëmtojë mirëqënien

Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, përshëndeti sot punëtorët e Shqipërisë me rastin e 1 Majit, Ditës Ndërkombëtare të Punëtorëve. Ai thekson se qeveria do të bëjë më të mirën që pandemia mos dëmtojë mirëqënien e punëtorëve dhe që sa më shpejt të rikthehen në vendet e punës për t’i mbrojtur ato. “E kam për […]

Në maj nis lehtësimi i masave, ja pesë etapat e kthimit në normalitet

Për rreth 3 muaj gradualisht Ministria e Shëndetësisë ka paraparë largimin e masave izoluese për parandalimin e koronavirusit. KOHA ka siguruar një dokument të Ministrisë së Shëndetësisë, në të cilin janë të paraqitura masat që do të ndërmerren për lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve dhe hapjen e disa bizneseve. Në javën e parë të majit […]

Parashikimi i frikshëm i NASA-s/ 2020, mund të jetë viti më i nxehtë i të gjitha kohërave

Shkencëtarët shprehen se, viti 2020 mund të jetë viti më i nxehtë në histori. Edhe nëse nuk ndodh kjo, me siguri do të jetë mes 5 viteve më nxehta të të gjitha kohërave. Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se 10 vitet që përfundojnë në fund të vitit 2019 janë 10 vitet më të nxehta në […]

A do futet Bexhet Pacolli në karantinë në Tiranë?

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e AKR-së, Behgjet Pacolli është ulur me avionin e tij privat në Tiranë. Kështu raporton Kallxo.com në Kosovë. Mëngjesin e sotëm, Pacolli shkroi se Ministria e Shëndetësisë nuk e ka lejuar kthimin e tij në Kosovë. Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia deklaroi se Pacolli duhet të futet në karantinë për 14 ditë […]

Fundi i këtij muaji do t’ju surprizojë të gjithëve, ja ç’kanë parashikuar yjet për datat 27 prill-3 maj

Dashi: Lajme të mira në sferën sentimentale për të lindurit e kësaj shenje. Si Venusi dhe Saturni do të jenë të kthyer nga shenja juaj, duke ju mundësuar që të përfitoni nga energjia e mirë që ju japin. Humori i mirë do t’ju shoqërojë në këtë aspekt dhe lidhja në çift do të bëhet më e […]

Greqia përgatitet për hapjen e lokaleve dhe shkollave, më 1 korrik starton sezoni turistik

Ne Greqi kryeministri Mitsotakis  do të paraqesë kete te marte planin e qeverise për një kalim në jeten normale. Fillimish  në 4 maj,  do të hapen parukierë, dyqane të vogla dhe sallonet e bukurise. Nje jave me pas, te henen e 11 majit fillon shkolla per maturantet, nderkaq te henen e 25 majit, fillon mesimi […]

Llotaria Amerikane; Shtyhen datat dhe shpallja e fituesve prej Koronavirusit

Ky virus i cili ka pezulluar të gjithë aktivitetet në botë ka ndërprerë dhe vazhdimin e llotarisë Amerikane. Pritej që në fillim të majit të shpalleshin fituesit por kjo gjë do të ndryshojë. Njoftimin e ka bërë vet Ambasada Amerikane: Departamenti po shtyn hapjen e Kontrollit të Statusit të Hyrjes për aplikantët DV-2021 nga data […]

Provimet e klasës së 5-të dhe të 9-të do të anulohen

Provimet e klases së pestë dhe të nëntë do të anulohen. Këtë e ka bërë të ditur vetë ministrja e Arsimit, Besa Shahini, e cila argumetoi se ky vendim ka ardhur pasi provimet e lirimit nuk kanë të njejtën peshë më ato të maturës. Shahini deklaroi se arsyeja pse nuk mund të hapen të gjitha […]

Mes këtyre shenjave ekziston një tërheqje speciale dhe mund të jenë çifte perfekte

Mes këtyre shenjave zodiakale ekziston një tërheqje speciale. Çdo çift mund të ndërtojë një marrëdhënie të bukur kur ka shumë tërheqje dhe dëshirë. Ka shumë tipologji tërheqjesh: mendore, fizike dhe shpirtërore. Në bazë të shenjës mund të zbulojmë me cilën është më e thjeshtë të lindë një marrëdhënie speciale. Dashi Marrëdhëniet më të mira për […]

“Mbyllja e kufijve është qesharake!”, ja çfarë thotë epidemiologu që udhëheq strategjinë e Suedisë kundër koronavirusit

Ndërsa shumica e Evropës vendosi kufizime të mëdha në jetën publike për të frenuar përhapjen e koronavirusit, një vend u dallua për të kundërtën. Suedia nuk hyri në bllokim dhe nuk imponoi politika të rrepta për distancim social. Përkundrazi, ajo mobilizoi popullsinë, duke u bazuar tek besimi që ka tek qytetarët e saj. Këshilloi të […]

COVID 19/ “Do sërish të martohesh me mua?”,Propozimi i infermierit italian bëhet viral në rrjet

Johhny Fasulo, infermier në repartin e trajtimit intensiv të Covid, në Brianza, Itali, ka përdorur veshjen e tij mbrojtëse që mban gjatë turnit, për t’i dërguar propozimin për martesë të fejuarës, edhe ajo infermiere. Në të vërtetë bëhet fjalë për një konfirmim, ka thënë Fasulo, pasi çifti e kishte vendosur tashmë. Do të martoheshin me […]

Pelikani kaçurrel në Divjakë-Karavasta/ Regjistrohen 85 çifte, shifra më e lartë në 40 vite

Sezoni i folezimit të pelikanit kaçurrel (Pelecanus crispus) në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta po përfundon. Kolonia regjistroi në vitin 2020, plot 85 çifte, shifra më e lartë në këto 40 vitet e fundit. Kolonia është e ndarë në tri nënkoloni të vogla, dhe po prodhon rreth 65 të vegjël të aftë për të fluturuar. AOS Albania […]

Asteroidi me masë sa gjysma e malit Everest, objekti qiellor ‘me maskë’ i afrohet Tokës në 29 prill

Një asteroid sa gjysma e malit Everest në madhësi, do të fluturojë pranë Tokës javën që vjen. Astronomët kanë kapur një foto të objektit qiellor duke u afruar me planetin tonë. Obzervatori Arecibo në Puerto Rico kapi një imazh të asteroiditi ‘1998 OR2’ që do të kalojë 6 milionë km pranë nesh në 29 prill. […]

Shërbimet hoteliere në bregdet nisin nga puna, dhjetëra punëtorë thurin çadra kashte në plazh

Edhe pse në kohë pandemie dhe në gjendje të jashtëzakonshme të fatkeqësisë natyrore e cila është zgjatur nga qeveria deri më 23 qershor, kjo nuk i ka penguar shërbimet hoteliere të fillojnë nga puna për përgatitjen e sezonit të ri turistik. Sië shikohet edhe nga fotot e siguruara nga fotografi i LSA-së Gent Shkullaku, me […]

Dyshime, xhelozi, keqdashje/ Horoskopi i fundjavës nga Meri Shehu

Astrologia e njohur Meri Shehu ka dhënë parashikimin e saj për këtë fundjavë ( 25 dhe 26 prill 2020) . Sipas astrologes kjo fundjavë e fundit e prillit do ketë dy lidhje të rëdësishme planetare. Bëhet fjalë për Mërkurin në Dash në lidhje të vështirë me Plutonin në Bricjap. ‘E shtunë data 25 dhe e […]

I shoqi humbi jetën nga Koronavirusi-19, e shoqja gjen mesazhin e lamtumirës në telefon

Një burrë 32 vjeçar nga SHBA, i quajtur Jonathan Coelho ka humbur jetën pas një beteje 28-ditore me Koronavirusin me datë 22 Prill. Atë mëngjes e shoqja, Katie ka gjetur një shënim në telefonin e tij. Coelo kishte shkruar një mesazh prekës lamtumire për të dhe dy fëmijët e tyre, Braedyn (2 vjeç) dhe Penelope, […]

Kim Jong-un ka vdekur? Ja kush pritet ta zëvendësojë

Edhe pse nga Korea e Veriut nuk ka ende asnjë reagim, vdekja e diktatorit Kim Jong-un po bëhet fakt i kryer në shumë media ndërkombëtare. Kim, 36 vjeç, u pa për herë të fundit në një takim qeveritar më 11 prill dhe çuditërisht ai mungonte në festën e ditëlindjes së gjyshit të tij të ndjerë […]

COVID-19, NATO anulon Ministerialin e Mbrojtjes në Tiranë

NATO ka lajmëruar anulimin e Ministerialin e Mbrojtjes që do të mbahej në Tiranë. Anulimi i ministerialit bëhet për shkak të situatës së pandemisë që ka prekur globin. Ministeriali ishte përcaktuar të mbahej më datë 17-18 qershor.

Riatdhesohen 131 shqiptarë nga Frankfurti, nesër e pasnesër nga Brukseli dhe Vjena

Kanë vijuar edhe këtë javë fluturimet për riatdhesimin e shqiptarëve që janë bllokuar në vebndet e ndryshme të botës për shkak të mbylljes së kufijve. Sot pasdite në aeroportin e Rinasit ka mbërritur një avion nga Frankfurti. Siç raporton Ora News, janë 131 pasagjerë të të gjitha moshave dhe një shtetas i huaj. Po ashtu […]

Dhëndri i familjes: ‘Djali nuk infektoi prindërit, ishin me COVID-19 para se të vizitoheshin nga i biri’

Të afërmit e çiftit të moshuarve në Mirditë kanë një variant tjetër të historisë, ndryshe nga ajo që tha kryeministri Rama se u infektuan me koronavirus nga djali i tyre. Ata pretendojnë se janë të moshuarit ata që  infektuan djalin e tyre. Në një intervistë për Ora News dhëndri i kësaj familje, Gjon Caka shprehet […]

Numri i viktimave kalon 200 mijë, të infektuarit po i afrohen 3 milionëve

Kalon 200 mijë numri i viktimave nga Koronavirusi në botë, ndërsa të infektuarit po i afrohen 3 milionëve. Sipas asaj që raporton faqja e specializuar “Wordl Meters”, deri tani në botë numërohen 2,891,491 të prekur nga Koronavirusi, ndërsa viktima janë 201,520 persona.

Rezulton me COVID-19, një mjek në Sanatorium

Një mjek i spitalit COVID-2 në Tiranë mësohet se ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Mjeku i përket stafit që po përkujdeset për të sëmurët në Spitalin e Sanatoriumit. Lajmi deri më tani bëhet i ditur nga burime mediatike. Mjeku ishte transferuar në Elbasan. Sanatoriumi në Elbasan ka 4 mjekë dhe 6 pacientë si dhe është […]

Ja kush e ka radhen neser per te dale nga shtepia

Ashtu si një javë më parë, edhe nesër, do të jetë rradha e nënave me fëmijë deri në 10 vjeç që do të kenë liridalje deri në orën 11:00. Njoftimin si gjithmonë e jep kryeministri Edi Rama, i cili nuk kursen në ngacmime as burrat. “NESËR GRATË DHE FËMIJËT DERI NË 10 VJEÇ MUND TË […]

Koreja e Jugut i rikthehet punës…

Jeta në Korenë e Jugut është duke u rikthyer në normalitet, pas disa javësh bllokim total për shkak të pandemisë së koronavirusit. Qytetarët po kthehen në vendet e punës, dyqanet po hapen, po ashtu dhe disa restorante, pasi autoritetet vendosën relaksimin e disa rregullave në një kohë që shifrat e të prekurve nga Covid-19 vijojnë […]

Fituesi i Nobelit në Mjekësi: Virusi doli nga laboratori ku po punonin për vaksinën e HIV

Për Luc Montagnier, Covid-19 doli nga një laborator në Wuhan i cili po përpiqej të krijonte një vaksinë kundër HIV. Kjo është një hipotezë që mund të ringjallë edhe një herë debatin mbi origjinën e koronavirusit. Fituesi i çmimit Nobel në mjekësi në vitin 2008, ka hedhur një hipotezë që sipas mediave franzeve mund të […]

Lajm tronditës nga Franca/ Gjurmë të Koronavirusit edhe në ujë

Një lajm tronditi Parisin ditën e sotme. Nga 27 pikat e ujit nga ai që pastrohen rrugët e qytetit, 4 prej tyre rezultuan të kontaminuara nga COVID-19. Sipas mediave franceze, fatmirësisht nuk bëhet fjalë për ujin e pijshëm. https://www.lesoir.be/295489/article/2020-04-19/des-traces-de-coronavirus-trouvees-dans-leau-non-potable-paris?referer=%2Farchives%2Frecherche%3Fdatefilter%3Dlastyear%26facets%3D%26sort%3Ddate%2Bdesc%26word%3Dparis%2BCOVID%22 Institucionet lokale njoftuan se rrjeti i ujit të pijshëm është i ndarë nga ai që përdoret […]

Kanada/ 12 orë luftë, dentisti i maskuar si polic vret 16 persona

Të paktën gjashtëmbëdhjetë persona u vranë pas një sulmi me armë që zgjati për 12-orë në vende të ndryshme në Nova Scotia, Kanada. Autoritetet raportojnë se mes viktimave ishte dhe një efektive policie. Autori i masakrës, i identifikuar si Gabriel Ëortman, 51 vjeç, u gjet i vdekur pas sulmit, i veshur si oficer policie. Banorët […]

SHBA/ Rëndohet bilanci, 40 mijë viktima dhe 764 mijë të infektuar nga koronavirusi

Covid-19 ka gjunjëzuar SHBA-në teska bilanci i numrit të viktimave dhe rasteve të reja vijon të thellohet. SHBA është vendi më i prekur në botë nga koronavirusi i ri pasi në vend janë shënuar 40,565 viktima deri më tani. Ndërkohë numri i të infektuarve ka arritu në 764,265 sipas Ëorldometers. 71,012 pacientë ja kanë dalë […]

Si do të jetë moti këtë javë? Parashikimi deri të premten

SHBU njoftoi se si do të jenë kushtet meteorologjike për javën që presim. Ditën e hënë reshjet e shiut do të bëhen prezente në orët e pasdites me intensitet të ulët. Ditën e martë reshjet e shiut do të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit, me intensitet deri mesatar. Në orët e […]

Myslimanët përgatiten për një Ramazan të pazakontë

Me fillimin e Ramazanit vetëm disa ditë larg, bota muslimane po përballet me dilemën se si të vëzhgoni muajin e shenjtë gjatë bllokimit të virusit dhe nën udhëzimet e distancimit shoqëror. Ramazani përfshin agjërimin gjatë ditës për ta prishur atë agjërim në mbrëmje me një vakt të përbashkët në mes të familjes dhe komunitetit më […]

Pekini hap 73 pikat kryesore turistike

Po shihen gjithnjë e më shumë shenja që jeta ngadalë por me hapa të sigurtë, po fillon të kthehet në normale në Kinë pas më shumë se dy muaj mbyllje. Pekini të dielën rihapi 73 pika të mëdha turistike në qytet, duke përfshirë disa zona përgjatë Murit të Madh, tha media shtetërore Xinhua. Të gjitha këto […]

Si merret leje-dalja me automjet përmes portalit, ARRSH shpjegon me video

Leje-dalja me automjet përmes e-albania i jep fund e-maileve dhe pritjeve të deritashme për përgjigje njoftoi Autoriteti rrugor Shqiptar.  https://e-albania.al/ ARRSH theksoi se atae që duan autorizim për të shkuar në punë javën tjetër duhet të ndjekin me vëmendje video-udhëzimin dhe të testojnë sistemin e ri që përmes e-albania i jep fund pritjeve për aprovimin e […]

HOROSKOPI i të hënës/ Zbuloni surpizat që parashikojnë yjet për ju

Dashi Ashtu si një lojtar i mirë shahu, duhet t’i parashikoni lëvizjet e njerëzve të tjerë dhe të qëndroni disa hapa përpara. Kjo nuk është për konkurrencë, por për të mos humbur shumë kohë. Demi Më shumë njerëz se kurrë kanë rënë në dashuri me idetë tuaja dhe ata janë të interesuar të flasin me […]

Telefonata/ SHBA dhe Turqia bashkojnë forcat kundër Koronavirusit

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdogan dhe homologu i tij amerikan Donald Trump. kanë rënë dakort për një bashkëpunim mes dy vendeve për të luftuar koronavirusin. Lajmin e jep vetë presidenca turke përmes një njoftimi në Twitter. “Në linjën e shpirtit të solidaritetit si dy aleatë të NATO-s, dy liderët ranë dakord të vazhdonin bashkëpunimin e […]

Indi, ndodh edhe kjo gjatë pandemisë!

Dhjetë turistë të huaj që po shëtisnin në një qytet verior të Indisë duke shkelur rregullat e bllokimit për shkak të pandemisë së koronavirusit, u detyruan të kërkojnë falje 500 herë, tha sot policia indiane. India shpalli një bllokim mbarëkombëtar 21-ditor që hyri në fuqi më 25 mars, ku njerëzit lejohen të largohen nga shtëpitë […]

Kjo krizë mund të përfundojë në një nga këto katër mënyra

Në një univers paralel, një virus i ri sapo është përhapur në Kinë. Vendi e indetifkoN shumë shpejtë patogjenin, mbylli kufinjtë, ndërmerr një fushatë të paprecedentë për të shkatërruar virusin, dhe arrin që të sigurojë që vetëm pak raste me virus të dalin nga vendi. Vende të tjera që  kanë raportuar raste si Korea e […]

“Virusi do të rikthehet në shtator”, eksperti i njohur shqiptar tregon pse u zhduk SARS dhe nuk zhduket Covid-19

Aleksandër Sallabanda, ekspert i shëndetit publik, në një intervistë për “ABC News” ka folur për situatën e COVID-19. Sipas tij në një luftë gjithmonë ka njerëz që sakrifikojnë për dikë tjetër, ndërsa theksoi se qytetarët duhet të kuptojnë se tashmë duhet të bashkëjetojmë me të keqen.   E pranoni mundësinë qarkullimit të virusit në një […]

Voltana Ademi “blindon” Shkodrën, ja ç’do të ndodhë në kryeqendrën e veriut duke filluar nga nesër

Ka shkuar në 70 numri i të prekurve me Covid-19 në qytetin e Shkodrës, duke e renditur kryeqendrën e veriut si vatrën e dytë më të madhe të përhapjes së Koronavirusit në Shqipëri. E gjendur përballë kësaj situate aspak të lehtë kryebashkiakja Volta Ademi ka dhënë urdhër që një treg të mbyllet, e një tjetër […]

U infektua me Covid-19, flet drejtori i Urgjencës Kombëtare “Lehtësimi i masave, thikë me dy presa”

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj u shpreh skeptik për lehtësimin e masave shtrënguese ndikuar nga përhapja e Koronavirusit në vendin tonë. Përmes një lidhje skype për emisionin “Vizioni i Pasdites” në Vizion Plus, Brataj u shpreh se lehtësimi i masave është thikë me dy presa dhe se shëndeti është gjëja parësore që duhet të […]

Ndërron jetë 68-vjeçarja me COVID-19, shkon në 24 numri i viktimave

Ka ndërruar jetë sot në spitalin infektiv një paciente 68-vjeçare nga Tirana, me inicialet L.K., e cila trajtohej prej 10 ditësh në shërbimin Infektiv në gjendje të rëndë, e intubuar. 68-vjeçarja e prekur nga COVID19 vuante nga insufencenca renale dhe kishte kryer pesë seanca dialize brenda spitalit infektiv gjatë këtyre ditëve. Pavarësisht përpjekjeve maksimale të […]

‘Ne po luftojmë epideminë, jo virusin. Ai do jetë mes nesh’

Analisti Fatos Lubonja foli për rrezikun e përhapjes së koronavirusit në një lidhje me “Skype” në rubrikën “Opinion”, në News24. Duke u ndalur te masat shtrënguese, Lubonja tha se përmes karantinimit po luftohet epidemia, por jo virusi, i cili sipas tij, do vazhdojë të jetë mes nesh. Sa i takon faktit, nëse ka ardhur koha për […]

Si ndikon ajri i kondicionerit në përhapjen e koronavirusit?

Me ngritjen e temperaturave do të fillojë edhe përdorimi i kondicionerëve për freskim e bashkë me të edhe pyetja nëse ajri i kondicionuar do të favorizojë përhapjen e koronavirusit. Çfarë do të ndodhë në zyra, të cilat kanë sistem qendror kondicionimi? Përhapja ajrore Para së gjithash duhet kujtuar që virusi nuk kalon vetë përmes ajrit […]

Rriten sërish vdekjet në Itali/ Numri total i kalon 20 mijë

Italia ka shënuar 566 viktima nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit. Duke patur parasysh që dje kishim 431 viktima, numri i tyre në një ditë është rritur me 135 persona. Me këto shifra, numri total i viktimave në Itali arrin në 20,465 persona. Por lajme të mira vijnë sa i përket të infektuarve. Sipas […]

Situata me Koronavirusin në Shkodër/ Caktohet vendi ku do të karantinohen emigrantët

Kryetarja e bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi u shfaq në krah të prefektit të komanduar Besfort Lamallari në një komunikim për mediat pas mbledhjes së Komitetit të Emergjencës Civile. Lamallari u shpreh për mediat se pranoi vendimin e Ademit për të mbylljen e tregut të Zdrales dhe masat e forta në pikat e tjera. “Bashkë me kryetaren […]

Dy tërmete goditën Durrësin dhe Tiranën? Reagon IGJEUM: Ja e vërteta

Pas publikimit të lajmit në portalin e specializuar për tërmetet, EMSC, sipas të cilit pasditen e sotme zona e Durrësit dhe Tiranës u godit nga dy tërmete me magnitudë 3,5 dhe 4.5 ballë të shkallës rihter, vjen reagimi i IGJEUM. Sipas nstitutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, ka patur vetëm një lëkundje sizmike dhe ajo […]

Djali i presidentit serb infektohet nga koronavirusi, mesazhi i Vuçiç: Kur filloi gjithçka, Danilo im më tha…

Djali i presidentit të Serbisë Aleksandër Vuçiç është prekur nga koronavirusi. Lajmin e ka konfirmuar vetë presidenti serb me një postim në Instagram. Ai shkruan se djali i tij i madh Danilo ka dalë pozitiv me koronavirus dhe është transferuar në Klinikën e Sëmundjeve Infektive në Beograd. “Kur filloi gjithçka, Danilo im më tha se […]

Amerikani gjendet i pajetë në apartamentin me qira në Sarandë, dërgohet drejt Tiranës

Një shtetas amerikan, është gjetur i pajetë mesditën e sotme në apartamentin e tij ne Sarande. Lajmi është bere i ditur për ‘BalkanWeb’ nga gazetarja Shpresa Dine, ndërsa behet fjale për 70-vjeçari Robert Hood, nga Alaska. Mësohet se viktima prej tri vitesh, jetonte i vetëm në një apartament me qira, në lagjen nr.1 në qytetit […]

Kur do të hapen linjat ajrore? Rama: Kur të kalojë situata. Sot mund të ishim duke numëruar qindra e mijëra të vdekur

Kryeministri Edi Rama deklaroi se linjat ajrore që lidhin Shqipërinë me vendet e tjera të botës do të hapen kur të kalojë kjo situatë e krijuar për shkak të COVID-19. Në një komunikim me qytetarët përmes FB, teksa iu është përgjigjur pyetjeve të tyre, ai tha se sot mund të kishim një situatë më të […]

Shkencëtari Ethem Ruka: Ja si kalon virusi në organizëm. Medikamenti që mund të krijonte mekanizmin çelës-bravë

Shkencëtari i njohur Ethem Ruka, rektori i Universitetit Luarasi ka sqaruar se si COVID-19, pjesë e familjes së koronaviruseve, mund të hyjë në organizëm dhe t’a ‘godasë’ atë. Përmes një lidhje skype për emisionin ‘Real Story’ në ‘News24’ si biologut më i njohur në vend, profesor Ruka shpjegoi dhe faktin se ku ndryshon COVID-19 nga […]

“Gjendet mes dy vatrave të rrezikut, por po reziston” pse nuk ka asnjë rast me Covid-19 në Malësi të Madhe

Malësia e Madhe është ndër të paktat zona në Veri të Shqipërisë që nuk është prekur nga COVID-19. E gjendur mes dy vatrave të kuqë të përhapjes se virusit, Shkodrës dhe Tuzit në Mal të Zi, ajo ka mundur t’i rezistojë përhapjes së COVID-19 duke mos regjistruar deri tani asnjë rast pozitiv. Epidemiologu i Malësisë […]

“Të gjitha ata që kanë dyqane të mbyllura të përgatiten” çfarë parashikon kryeministri për ditët në vijim?

Kreu i qeverisë, Edi Rama tha se nuk ka një datë të sigurt për vendimin e hapjes së vendit dhe se kjo nuk ishte një luftë me ikjen e gjermanit të fundit. Në një bashkëbisedim në Facebook, numri një i Partisë Socialiste tha  se të parët që do të hapen janë dyqanet dhe njësitë e […]

Tritan Kalo rrëfen pengjet e pacientëve brenda Infektivit

Mjeku Tritan Kalo ka rrëfyer se çfarë po ndodh brenda ambienteve të Infektivit, duke shtuar edhe pengjet e pacientëve që qëndrojnë të izoluar. Në një intervistë për Report TV”, Kalo tha se shumë pacientë vuajnë mungesën e lirisë dhe të familjes. “Ne si personel mjekësor mundohemi që përveç suportit mjekësor të bëjmë edhe një suport […]

Çdo formë e mbulimit të gojës, parandalon përhapjen e koronavirusit

Maskat dhe çdo formë e mbulimit të gojës, mund të ndalojë përhapjen e koronavirusit përmes spërklave të padukshme të pështymës së një personi të infektuar. Sipas një studimi, pretendimet e mëparshme njoftonin se kollitja ose teshtitja paraqet mundësinë më të lartë për të transmetuar virusin SARS-CoV-2 – i cili shkakton sëmundjen COVID-19 – sepse ato […]

Tirane/E fundit: 23 të sëmurë me koronavirus dalin të shëruar

23 persona janë shëruar dhe kanë dalë nga Spitali Infektiv në Tiranë. Lajmin e dha Ministria e Shëndetësisë pas mesnate, ministrja, e cila ka publikuar edhe momente nga puna e njërit prej ekipive të mjekëve, që punon për kurimin e tyre. “Lajm i mirë: 23 të shëruar sot, shkroi Manastirliu në Fb në orët e […]

E ndërtuar për të shpëtuar shpirtrat, do të përdoret për të shëruar trupat

Katedralja e famshme St. John The Divine, në Manhattan po kthehet në spital të përkohshëm Nga Ruben Avxhiu Katedralja e famshme e Shën Gjonit Hyjnor (St. John The Divine) në Manhattan do të bëhet spital i përkohshëm gjatë krizës së koronavirusit në New York. Besohet se hapësira në Katedrale do të lejojë të paktën 200 […]

Do njeri varëse me koronavirusi si medaljon? Janë lirë

Kur nisën të publikoheshin për herë të parë imazhet e virusit mikroskopik, Dr. Vorobev, një firmë bizhuterish në Kostroma, një qytet 300 kilometra në veri të Moskës, mendoi se forma e virusit do të bënte një varëse të bukur. Për vetëm 20 dollarë, medaljoni i argjendtë në formën e virusit – që shkakton një sëmundje […]

“Ky është një virus i pabesë”, Manastirliu: Nuk ka shpërthime komunitare. Po izolojmë cdo vatër, kurba është ulur

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje të drejtpërdrejtë me Skype me “News 24” deklaroi se ky është një virus i pabesë, kurse shtoi se mjekët dhe infemierët tanë po bëjnë gjithcka për të përballuar situatën. Manastirliu tha se kurba e rasteve të të infektuarve me koronavirus po vjen e po bie. “Nuk dua […]

Brataj tregon kur u prek nga COVID-19: Nisi me lodhje, më pas shpërtheu temperatura, gjendje e padurueshme

Drejtori i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj ishte një nga mjekët e parë që u prek nga koronavirusi në Shqipëri dhe tashmë ai po shkon drejt shërimit të plotë. Në një intervistë në “Real Story” në News24, ku kolla e ngacmonte ndonjëherë, Brataj tregoi se si filloi sëmundje dhe simptomat e saj. Ai tha se në […]

“Jam drejt shërimit të plotë”, Brataj: Urgjenca Kombëtare është termometri i situatës. Ka 3 herë më pak thirrje se në mars

Drejtori i Emergjencës Kombëtare Skënder Brataj në një lidhje të drejtpërdrejtë me Skype në “News 24”, foli për shëndetin e tij, pasi më herët është infektuar me koronavirus. Brataj, që ende kishte shenja të infeksionit me Covid-19, u shpreh se është në karantinë e se është drejt shërimit të plotë. “Luftën e përbashkët e ktheva […]

Shqiptari habit me historinë e tij/ ‘Më infektoi shefi që më pas vdiq, babai u shërua’

Emigranti shqiptar në Itali, Olgert Haxhi tregoi si u prek në punë dhe më pas infektoi babanë, që fatmirësisht arriti që të shërohet. Në një lidhje me skype nga Toskana në edicionin qendror në Report Tv me gazetarin Besard Jacaj ai rrëfeu  përjetimin dhe si po e mposhti sëmundjen. Haxhi tregoi si u prek në […]

Një tjetër ditë e zezë për New York-un/ 738 vdekje brenda ditës

Gjatë ditës së sotme, Guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo tha se të paktën 5,489 njerëz në të gjithë shtetin kanë vdekur nga koronavirusi. “Kjo është rritja më e madhe përgjatë një ditevetme,” tha ai. Përgjatë ditës së sotme, Nju Jorku ka pasur 738 vdekje, raporton CNN. Gjithsej janë raportuar 138.836 raste. Cuomo zbërtheu numrin […]

6 simptomat që tregojnë se mund të jeni infektuar me Covid-19 pa e ditur

Është e mundshme që Koronavirusin, së paku, siç konstatojnë ditëve të fundit ekspertët, e keni kaluar duke qëndruar në këmbë. Ekspertët theksojnë që ekziston mundësia që disa persona janë shëruar nga Covid-19 edhe para se ka filluar epidemia zyrtarisht. Nëse keni pasur forma të buta të këtyre simptomave, me siguri jeni përballur me këtë virus […]

Mos e humbni Super Hënën Rozë sonte; Është më spektakolarja e vitit

Super Hëna Rozë do të ndriçojë qiejt e botës mbrëmjen e 7 prillit me fuqinë ndriçuese më të madhe të vitit. Sipas austronautëve, ky fenomen astrologjik do të garantojë hënën më spektakolare të vitit e cila do të jetë në pikën më të afërt me Tokën. Mbiemri rozë nuk ka lidhje me ngjyrën e saj, […]

“Kemi vatra ku mund të shpërthejnë 50 raste në ditë”, epidemiologu: Ja pse nuk shtohen testimet

Alban Ylli, mjek epidemiolog gjatë një interviste me skype për Fax News ka folur sot për testimet që bëhen momentalisht ndaj personbave të dyshuarme koronavirus si dhe debatin për shtimin ose jo të tyre. Ai tha se për aq kohë sa mekanizmat e përdorura deri më tani po funskionojnë, nuk është e nevojshme për ndryshim […]

Dalin pamjet brenda spitalit Covid1

Kanë dalë për herë të parë pamje nga brenda spitalit Infektiv në Tiranë ose ndryshe i njohur me emrin e ri COVID 1. Që nga pritja e deri tek trajtimi i të prekurve nga koronavirusi, kjo është ajo që ndodh çdo ditë në spital, ku shërbejnë dhjetëra mjekë e infermierë. Aty janë shtruar rreth 70 […]

Tomini: “Njerëzit e shëndetshëm do t’i rikthehen normalitetit! Nga nesër nisin analizat”

Eugena Tomini, shefe e Task Force në Institutin e Shëndetit Publik thotë se, Shqipëria është në nivelin e mesatares së Evropës sa i takon përqindjes së numrit të vdekjeve nga COVID-19. Tomini duke folur për ‘Ilva Now’ theksoi se pritet që në javën e 5-të kurba e të infektuarve të nisë rënien. Gjithashtu ajo tregoi […]

Infektohen nëna me dy vajzat, 52-vjeçarja sillet me urgjencë në Tiranë

Rritet numri i të infektuarve me koronavirus në qytetin e Elbasanit. “BalkanWeb” raporton se nga 5 që ishte numri i të prekurve në mesjavë, ka shkuar në 8 raste, pasi janë infektuar edhe tre pjesëtarë të një familjeje. Bëhet fjalë për nënën 52-vjeçare dhe dy vajzat e saj, 22 dhe 25 vjeçe, ndërsa i ati […]

VIDEO / Ndodh në Mat! Nga veza del zogu me katër këmbë

Një ngjarje e pazakontë e cila vjen nga Mati, ka çuditur banorët e zonës. Një zog ka dalë nga një vezë, por me katër këmbë. Banorë të një fshati në Lis të Matit kanë konstatuar në kotecin e pulave të tyre një zog me katër këmbë. Kjo është vënë re një ditë më parë teksa […]

Fundi i botës? Lakuriqë të ngordhur bien nga qielli në Izrael, lidhja me “profecinë biblike”

Disa studime kanë sugjeruar se koronavirusi i ri është shkaktuar nga lakuriqët e natës dhe megjithëse kjo teori nuk është konfirmuar, mediat izraelite sugjerojnë se disa ngordhje misterioze të këtyre krijesave të natës, mund të kenë ardhur si ndëshkim për fillimin e pandemisë globale, ose si shenjë e diçkaje edhe më të tmerrshme. Turmat lakuriqëve […]

Parashikimet e Baba Vangës për 2020 nga sëmundja e Trump tek atentati ndaj Putinit

Një grua nga Bullgaria, që ka vdekur 20 vjet më parë, e cila njihet për parashikimet për të ardhmen, ka thënë se viti 2020, në tërësi do të jetë “i errët”. Sic ka thënë Baba Vanga, jeta e Trump do vihet në rrezik nga një sëmundje, ndërsa e Putinit nga një atentat. Po ashtu, ajo […]

“Vendosni maska ose do të njoftoj policinë”, plas grushti në supermarket

Në një video të bërë virale në rrjete sociale, shihet momenti teksa disa të rinj në Itali, përleshen mes tyre në brendësi të një supermarket. Sherri mendohet se ka nisur pasi ata kanë injoruar masat e dinstancimit social. Ngjarja, ka ndodhur në brendësi të në një supermarketi në qytetin e Napolit. E gjitha nisi pasi […]

“Shqipëria e arriti pikun e saj”, por si i përgjigjet Bino pyetjes nëse koronavirusi ka mbërritur më herët tek ne

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP Silva Bino në një intervistë për Report Tv u shpreh se Shqipëria e arriti pikun e të prekurve nga koronavirusi Intervista e plotë e Silva Binos Pavarësisht shifrave që kanë dalë sot në orën 11:00, po pasdite çfarë mund të themi lidhur me situatë? Unë dua të […]

‘Adopto një gjyshe’, Anisa dhe vajza e saj Amelia gatuajnë për gjyshërit e pallatit!

Pas përqafimit të nismës ‘Adopto një gjyshe’ nga artistë, edhe njerëz të thjeshtë janë solidarizuar dhe kanë nisur të gatuajnë vakte shtesë në familjet e tyre, për t’i shpërndarë ato më pas te të moshuar të cilët nuk kanë mundësi të gatuajnë apo të dalin dhe të bëjnë pazar. Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion […]

Spital fushor për koronavirus, në mes të Central Park të Nju Jorkut

Nju Jork – Sistemi shëndetësor i qytetit të Nju Jorkut, i mbingarkuar nga epidemia e kosonavirusit, do të lehtësot disi me mbërritjen e anijes spital të marinës ushtarake që do të ofrojë kujdes të përgjithshëm shëndetësor dhe me ngritjan e një spitali fushor që do të trajtojë rastet e të infektuarve me koronavirus. Spitali fushor, me […]

Nju Jork: ‘Deri në 20 korrik nuk ju nxjerr njeri nga shtëpia’

Erdhi dita e qerasë – po shumica në New York City nuk shkojnë dot më në punë. Ja se çfarë po diskutohet për këtë: Nga Ruben Avxhiu Është data 1 prill dhe duhet paguar qeraja. Mirëpo, qindra-mijëra njujorkezë kanë mbetur pa punë për shkak të paralizimit të lëvizjes nga koronavirusi dhe shumë prej tyre nuk […]

Horoskopi i të enjtes/ Shëndeti, puna, paratë, për secilën shenjë

Dashi Ju pret një ditë e lodhshme, sidomos nga pikëpamja sentimentale. Momentalisht situata nuk paraqitet e qetë, madje mund të jetoni në dy histori paralele. Demi Mundohuni që të mos lodheni shumë dhe mos bëni më shumë se gjërat e domosdoshme. Dashuria do të jetë mjaft e favorshme, ku do të keni bashkëpunim. Në punë […]

Shërohen 9 pacientë me COVID-19

Një tjetër lajm i mirë vjen këtë mbrëmje. 9 persona të infektuar me COVID-19, mësohet se janë shëruar dhe janë gati të lënë spitalin. Lajmin e ka dhënë si gjithmonë kryeministri Rama në llogarinë e tij në facebook. “Lajm i mirë: 9 të shëruar sot”, shkruan Rama. Deri më tani numri total i të shëruarve […]

Holandë, shërohet nga Covid-19 një grua 101-vjeçare

Një grua holandese 101 vjeçare është shëruar nga koronavirusi, bëjnë me dije autoritetet e spitalit të Ijsseland, pranë Rotterdamit, duke shpjeguar që ky rast përfaqëson një ‘shpresë të shkëlqyer’. E moshuara ishte shtruar një javë e gjysmë më parë, me vështirësi në frymëmarrje dhe ka rezultuar pozitive me COVID-19. Gruaja, që jeton vetëm, do të […]

VIDEO/Karantina mbyll palestrën, britanikët ushtrohen në shkallë

Karantina ka mbyllur të gjitha palestrat dhe parqet, por kjo nuk i ka penguar britanikët që të ushtrohen. Kjo video tregon se si njerëz të ndryshëm bëjnë ushtrime para dyerëve të tyre, duke përdorur shkallët si pajisje palestre. https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2020/03/31/8432610016834795752/636x382_MP4_8432610016834795752.mp4

Aeroporti i Rinasit siç nuk e keni parë asnjëherë

Shqipëria është mbyllur si shkak i pandemisë së Covid-19. Në këto ditët kur fluturimet janë anuluar dhe udhëton vetëm Air Albania, Rinasi është i boshatisur. Fotografi i agjencisë LSA, Gent Shkullaku ka sjellë disa foto të sotme nga aeroporti i Rinasit, që është bosh dhe pa asnjë njeri, siç nuk ka ndodhur më parë ndonjëherë.

Aksident i rëndë në autostradë, një i vdekur

Një aksident i rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në autostradën Tiranë-Durrës. Siç njofton policia aksidenti ka ndodhur në orën 10:00 tek mbikalimi i Gërdecit. Për pasojë ka mbetur i plagosur rëndë shoferi, i cili rreth orës 17:00 ka humbur jetën në spital. Njoftim nga Policia e Tiranës: Më datë 01.04.2020, rreth orës 10:00, tek […]

Zbulohet merimanga me pamje të veçantë në kurrizin e saj

Një merimangë që i ngjan një prej pikturave më të famshme të historisë është zbuluar në Australi. Ajo u identifikua së bashku me gjashtë merimangat e tjera të Peacock nga Joseph Schubert, një ekspert merimangash në Muzetë e Victorias, raporton “The Sun”. Të gjitha gjenden në Australi dhe, si merimangat e tjera të Peacock, shfaqin […]

Islanda nuk fut qytetarët në karantinë, përdor testime masive

Islanda ka vendosur që të ndjket testimet masive për koronavirusit, duke mos lejuar karantinimin e detyrueshëm ndaj qytetarëve. Mësohet se ishulli i Atlantikut Verior ka testuar 5% të popullatës së saj, rretj 17 mijë e 900 persona. Sipas të dhënave, gjysma e testimeve janë kryer nga spitali kombëtar i Islandës kurse për gjysmën tjetër ka […]

Lucky Strike premton prodhimin e vaksinës kundër COVID-19, thotë se do përdor bimët e duhanit

Lucky Strike dhe prodhuesi Benson & Hedges britanik amerikan i duhanit (BAT) janë bërë firma e fundit që ofron shpresë për një vaksinë kundër Covid-19, pasi vërejti përparim në teknologjinë e bimëve të duhanit. Grupi me seli në Mbretërinë e Bashkuar tha se biznesi i tij bioteknik me bazë në SHBA ka punuar në një […]

E pabesueshme çfarë bën Moska për të vëzhguar zbatimin e karantinës

Autoritetet e Moskës kanë thënë se kanë krijuar një aplikacion për të ndihmuar në kontrollimin e lëvizjes së banorëve gjatë izolimit për shkak të koronavirusit. Udhëheqësi i Departamentit të Teknologjisë Informative në Moskë, Eduard Lysenko, ka thënë më 1 prill se programi, që është duke u testuar, nuk do të jetë i detyrueshëm për të […]

“Fillova trajtimin pas shtrimit në spital”, 48-vjeçari i shëruar nga COVID-19 dëshmon si e ndihmoi kurimi nga Ylli Merja

Specialisti i bimëve mjekësore Ylli Merja në një bisedë përmes Skype me News24 dhe emisionin e mëngjesit “Vila 24” tha se COVID-19 ka nevojë për kujdes, dietë ushqimore e masa higjienike strikte. Një person i infektuar nga koronavirusi ka dëshmuar si është shëruar plotësisht edhe falë ndihmës e këshillimit me doktor Merjan. Në një bisedë […]

Zi në futbollin francez, koronavirusi vret ish-presidentin e Marsejës!

“Pape ynë ka vdekur”! Ky është titulli i madh i prestigjiozes franceze “L’Equipe”, që i ka dedikuar faqen e parë ish-presidentit të Olimpikut të Marsejës, Pape Diuf, i cili ka ndërruar jetë në moshën 68-vjeçare në kryeqytetin e Senegalit, Dakar. Njeriu që udhëhoqi klubin e madh francez në vitet 2005-2009, nuk arriti të kryente një […]

Soreca: Falënderoj qeverinë për mbështetjen, tjetër shembull solidariteti nga Shqipëria

Shqipëria ka riatdhesuar 70 qytetarë nga vende të Bashkimit Europian, të cilët kishin mbetur në shtetin tonë, pasi shpërtheu koronavirusi. Në lidhje me këtë lajm, ka reaguar edhe ambasadori i BE-së në vendin tonë, Luigi Soreca. Përmes një postimi në “Twitter”, Soreca shprehet se falënderon qeverinë shqiptare për mbështetjen. Po ashtu, Soreca thotë edhe se […]

Rritet numri i të infektuarve me Covid-19 në të gjithë botën, rreth 860 mijë të prekur, mbi 42 mijë viktima

Vazhdon të rritet numri i të prekurve dhe viktimave nga Covid-19 në të gjithë botën. Në mbarë rruzullin, deri tani janë regjistruar 859 295 të infektuar me virus. Ndërsa, numri i viktimave nga koronavirusi ka shkuar deri tani në 42 326 persona. Të shëruar nga Covid-19 janë gjithsej 178 131 vetë. Shtetet e Bashkuara të […]

Rritet numri/ MSH jep të dhënat: 16 raste të reja në 24 orët e fundit, shkon në 259 numri i të prekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë ka informuar sot se janë 16 raste të reja me koronavirus në vend, duke e çuar numrin total të personave të prekur në 259. Specialistja e Institutit të Shëndetit Publik, Silva Bino tha se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e kontakteve të rasteve të konfirmuara […]

OBSH sërish thirrje njerëzve: Pse s’duhet të dilni të gjithë me maska

Organizata Botërore e Shëndetësisë, vijon t’i rekomandojë njerëzit të mos vendosin maska, nëse nuk janë të sëmurë me Covid-19, apo nëse s’po kujdesen për dikë të sëmurë në familje. “Nuk ka asnjë provë deri më tani që vendosja e maskave nga pjesa më e madhe e popullsisë sjell ndonjë përfitim. Në fakt, ka disa të […]

Ç’do të ndodhë me maturën e këtij viti?

Ndërkohë që karantina vazhdon dhe ende nuk ka një përgjigje për fundin e saj, nxënësit dhe studentët janë të shqetësuar për vazhdimin e shkollës. Edhe më në dilemë gjenden maturantët, që ndonëse vijojnë mësimin nga shtëpia, duan të dinë çdo të ndodhë me këtë vit shkollor. Gjatë një lidhjeje live në Tv Ora, ministrja e Arsimit, […]

Fshati me “ujin magjik” në mesin e epiqendrës së Covid 19, që nuk ka asnjë të sëmurë!

Veriu i Italisë është ai që mbajti peshën më të rëndë të pandemisë; pothuajse nuk mbeti pjesë e tij pa u prekur. Por fshati i vogël Montaldo Torinese po i habit të gjithë. Edhe pse ndodhet shumë pranë epiqendrës së koronavirusit, ai nuk ka asnjë rast të vetëm të sëmundjes. Disa, sipas the Guardian, besojnë […]

Lum kush e ka afër, 4 arsyet përse duhet të keni PATJETËR një shoqe DASHI në jetën tuaj

Duke filluar nga dita e nesërme do të hymë zyrtarisht në shenjën e Dashit, një nga shenjat më të forta, punëtore dhe krenare të të gjithë zodiakut. Dhe nëse keni fatin që shoqja juaj të jetë DASH, keni të gjitha arsyet e botës për t’u xhelozuar nga të tjerët, pasi shoqja DASH është motra që […]

Horoskopi javor nga PAOLO FOX: zbuloni ç’kanë parashikuar yjet për datat 30 mars-5 prill

Dashi Do të vijnë ditë më të mira. Do të ndiheni më optimistë dhe energjikë se kurdoherë. Gjendja juaj e mirë do të ndikojë pozitivisht te partneri dhe familjarët. Edhe në aspektin profesional situata paraqitet gjithaq e mirë. Do të arrini të  zgjidhni një çështjeje të ndërlikuar. Data 31 mars do të jetë e mbarë, […]

Nderruan jete dy paciente

Dy pacientë kanë ndërruar jetë në spitalin infektiv, të konfirmuar me COVID-19. Pacienti 77-vjeçar I. B., nga Kavaja, i konfirmuar me COVID-19 po trajtohej prej 2 javësh në spitalin infektiv, teksa ndërroi jetë në mënyrë të papritur nga një infarkt miokardi. 77-vjeçari vuante nga disa sëmundje: Diabet mellitus, insuficience renale kronike dhe insuficiencë kardiake. Ka […]

Horoskopi mujor nga PAOLO FOX; ç’kanë parashikuar yjet për të gjitha shenjat gjatë prillit

Dashi: Prilli vjen me lajme të gëzuara. Jo ndonjë mrekulli, por në krahasim me pasigurinë e fillimit të vitit, ka diçka më shumë. Ndoshta, më në fund ka ardhur momenti të tregoni se sa vleni. Nëse keni bërë sa duhet gjatë muajve të fundit, do t’ju caktohet një detyrë e re ose një rikonfirmim. Kush punon […]

Gjermania sot: 5,453 raste të reja me koronavirus dhe 149 vdekje të tjera

Numri i rasteve të konfirmuara të koronavirusit në Gjermani është rritur në 67,366 dhe 732 njerëz kanë vdekur nga sëmundja, treguan të mërkurën statistikat nga Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive. Rastet u rritën me 5.453 në krahasim me një ditë më parë, ndërsa numri i vdekjeve u ngjit në 149, tregoi harta.

Trump, thirrje Floridës të mirëpresë kroçierën ku pasagjerët po vdesin nga koronavirusi

Presidenti i SHBA Donald Trump të martën u bëri thirrje zyrtarëve të Florida të hapnin një port të Gjirit të Atlantikut për një anije lundrimi holandeze të mbetur në det me një shpërthim vdekjeprurës nga koronavirusi në bord, duke i kërkuar guvernatorit të hiqte dorë nga kundërshtimi. Duke analizuar problemin e kroçierës “ MSand Zaandam” […]

Gazetarja, Manastirliut: Kemi më shumë vdekje në rajon. Pse Infektivi?

Nga Aranita Brahaj: PSE INFEKTIVI??? Statistikat e të vdekurve kundrejt të infektuarve sapo kaloi 6%. Po vdesin pacientë më shumë se në Rajon, po konkurrojmë indikatorët negativ të botë. Jemi ende me më pak se 100 të spitalizuar. Po mjekojmë patologji të rënda me mjek infeksionit!!!? Task forcë përtej videove me shefen e Pavijonit, a […]

Mbi 1 mijë të infektuar në Greqi, qyteti kufitar me Shqipërinë drejt karantinës totale

Bashkia e Kosturit në Greqi është një nga më të prekurat nga koronavirusi për shkak të disa fshatrave ku është përhapur masivisht. Sot autoritetet greke kanë diskutuar me kryebashkiakun e Kosturit, një qytet shumë afër me Shqipërinë për një karantinë totale. Vendimi nuk është marrë ende por Nikos Chardalia, ministri për Mbrojtjen Civile po kërkon nga grupi i ekspertëve […]

Kur do mbarojë makthi COVID? Zv.ministrja e Shëndetësisë: Ja çfarë thonë ekspertët tanë, frika ime më e madhe është…

Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, tha në një lidhje me “Skype” në emisionin Real Story, në News24, se askush nuk e di kur do të marrë fund makthi i krijuar nga përhapja e koronavirusit. Ajo u shpreh se ekspertët epidemiologë theksojnë se kurba jonë e përhapjes së rasteve është një kurbë që fatmirësisht nuk ka marrë […]

Pse kemi kaq shumë vdekje nga COVID 19? Rakacolli: Ja cfarë kemi vënë re në rastet e fundit

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ishte e ftuara e radhës në emisionin “Real Story” në News 24. Ajo iu përgjigj pyetjes se pse koronavirusi ka shkaktuar kaq shumë viktima në vendin tonë, duke sqaruar një dukuri të re, të vënë vënë re në vdekjet e fundit, që koronavirusi nuk dëmtonte vetëm mushkëritë e pacientëve, […]

Mbi 12 ditë në terapi intensive, lënë Infektivin 5 pacientë të tjerë me koronavirus, shkon në 52 numri i të shëruarve

Pesë pacientë të tjerë të infektuar me koronavirus kanë lënë sot spitalin Infektiv, duke e çuar në 52 numrin e të shëruarve nga virusi vdekjeprurës. Lajmi bëhet i ditur nga ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e cila shkruan në “Facebook” se dy prej tyre ishin në gjendje të rëndë dhe më shumë se 12 ditë […]

Lajm i mirë nga Infektivi, shërohen edhe 15 persona të infektuar me COVID-19

Një lajm i mirë vjen nga Spitali Infektiv, ku po kurohen pacientët e infektuar me koronavirus. Kryeministri Edi Rama njofton në “Facebook” se gjatë ditës së sotme janë shëruar 15 të infektuar. “🟢 LAJM I MIRË: 15 TË SHËRUAR SOT🤩”, shkruan Rama.    

“Një pacient u përkeqësua, por nuk dëshironte të ndahej nga i biri”, Pipero tregon momentin prekës nga Infektivi

I ftuar në studion e emisionit “Open” nga Eni Vasili, ishte mjeku i njohur Pëllumb Pipero. Mjeku, gjatë fjalës së tij tregoi një moment  prekës që ka ndodhur kohët e fundit në Spitalin Infektiv, spital ky që po trajton personat e prekur nga koronavirusi në vendin tonë. Në një dhomë ndodhej baba e birë, por […]

OSHEE: Si do të bëhen faturat e energjisë në kushtet e kufizimeve

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike njoftoi se si do të kryhet leximi i konsumit tëenergjisë elektrike në zbatim të Aktit Normativ të qeverisë për marrjen e masave të veçanta gjatëkohëzgjatjes së periudhës së infeksionit të shkaktuar nga COVID-19. Sipas OSHEE, në kushtet kur masat e marra nga qeveria kanë kufizuar edhe mundësinë e lëvizjes […]

Shtrëngoi dorën me Putin javën e kaluar/ Mjeku rezulton pozitiv me koronavirus

Një mjek rus që i dha Presidentit Vladimir Putin në një spital që po mjekon pacientët me koronavirus, tani ai thotë se është i infektuar. Denis Protsenko, i cili punon në Spitalin Nr. 40 pranë Moskës është fotografuar duke shtrënguar duart me Putin të martën e kaluar, ndërsa nuk kishte veshje mbrojtëse, raporton FoxNews. “Po, unë kam […]

Franca jep 4 miliardë euro për prodhimin e maskave dhe ventilatorëve

Presidenti francez Emmanuel Macron ka premtuar se do t’i japë 4 miliardë euro Sante Publique France, një agjenci e shëndetit publik, për të prodhuar maska ??dhe ventilatorë. Macron, duke folur me një fabrikë të prodhimit të maskave në Saint Barthélemy d’Anjou, theksoi rëndësinë e prodhimit të maskave në Francë. Ai tha se “përparësia jonë është […]

Te fitosh betejen me kancerin dhe ta humbesh betejen me koronavirusin

Nëna e gjashtë fëmijëve, 42 vjeçarja Sundee Rutter e cila mundi kancerin e gjirit, humbi jetën në betejën me koronavirusin. Në momentet e fundit të jetës, ajo i dha lamtumirën fëmijëve të saj para se të vdiste nëpërmjet një një radiomarrëse të spitalit. Sundee Rutter vdiq nga COVID-19 më 16 mars, dhe fjalët e saj […]

Britania konfirmon 390 viktima në 24 orë dhe 1775 në total, përfshirë një 19-vjeçar

Një numër rekord vdekjesh janë konfirmuar në Britani, ku 390 viktima nga koronavirusi janë njoftuar brenda 24 orësh në Mbretërinë e Bashkuar, duke arritur në total 1,798 vdekje. Ajo shënon sot ditën më të errët deri më tani për shëndetësinë britanike, e cila ka përjetuar nga dhjetëra vdekje të  pacientëve në spitale, në çdo cep […]

Trishtim mbi Milano/ Italianet pikollojne me keto pamje

Këto janë pamjet e Milanos me dron. Një prej metropoleve më të zhvilluar dhe të vizituar në botë, tashmë është bosh. “I mbyllur, por i ndriçuar nga dielli”, shkruajnë mediat italiane teksa publikojnë këto pamje nga disa nga pikat më të vizituara në këtë qytet. Dyqanet më me zë në botë, lokalet, restorantet e njohura […]

Princi Charles i jep fund vetëkarantinimit për shkak të COVID-19

Princi Charles i Britanisë së Madhe i dha fund izolimit të tij pas testit të tij pozitiv me koronavirusin e ri, njoftoi zyra e tij. “Duke u këshilluar me mjekun e tij, Princi i Uellsit tani është jashtë izolimit”, tha Clarence House, duke përdorur një tjetër prej titujve mbretërorë të Charles-it. Clarence House raportoi të […]

Tjetër ditë e zezë për Italinë, 837 viktima nga COVID-19 në 24 orët e fundit, mbi 100 mijë të infektuar

Një tjetër ditë e zezë për Italinë. Gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 837 viktima nga koronavirusi, duke e çuar në 12 428 numrin e të vdekurve nga ky virus i tmerrshëm, që po gjunjëzon mbarë botën. Autoritetet italiane raportojnë se vetëm në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitivë me COVID-19 4053 persona. […]

Tragjike/ Ndërrojnë jetë 2 pacientë me COVID-19 tek Infektivi, shkon në 15 numri i viktimave

Lajme të tmerrshme vijnë nga Spitali Infektiv, ku po kurohen pacientët e infektuar me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë njofton se dy pacientë të tjerë kanë ndërruar jetë në spital, duke e çuar në 15 numrin e viktimave nga COVID-19 në Shqipëri. Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë: Pacienti 77-vjeçar I. B., nga Kavaja, i konfirmuar me […]

Izolimi total mund të na mbrojë hipotetikisht, por nuk na shpëton nga kolapsi ekonomik

Fakti qe Shqiperia dergon mjeke dhe infermiere ne Itali per te ndihmuar ne kete kohe duhet te na gezoje shume, sepse na tregon qe punet ne “shtepine tone”, .dm.th. ne spitalet tona i paskemi mjaft ne rregull, paskemi mjeke te kualifikuar me shume se duhet, dhe me shume se Gjermania, Austria, Franca, Anglia etj. E […]

Ja si do jetë kjo javë për 12 shenjat e horoskopit

Çfarë sjell kjo javë për ju? Cila do të jetë shenja më e favorizuar e yjeve dhe për kë punët nuk do të shkojnë si duhet? Ky është parashikimi i yjeve nga astrologu Jorgo Pulla. DASHI Per juve te shenjes se Dashit , java fillon fuqishëm për ju pasi Marsi braktis shenjën e Bricjapit dhe […]

Grida Duma:Më shumë se gjysma e shqiptarëve thjesht mbijetojnë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Grida Duma duke folur për koronavirusin, në një lidhje të drejtpërdrejtë në “News 24” deklaroi se oligarkët në këta ditë po kërcënojnë njerëzit me largim nga puna. Duma tha se këta janë oligarkë që janë pasuruar nga koncesionet që jep qeveria, kurse shtoi se familjeve shqiptare më së paku u duhet […]

I sëmuri mbërrin në QSUT me helikopter në gjendje të rëndë, gati bie nga barela

Pamje dramatike nga QSUT, në kufijtë e të pabesueshmes. Një person, që duket në moshë ka mbërritur me helikopter në gjendje tepër të rëndë, i pavetëdijshëm. Një mjeke apo një infermiere dhe një tjetër punonjës përpiqen të ulin barelën por gati bie. Pak sekonda më pas mjekja përpiqet ta rikthejë në jetë duke i pompuar […]

Dërgimi i mjekëve shqiptarë në Itali, Berluskoni falënderon Ramën

Shqipëria dërgoi 30 mjekë dhe infermierë në Itali, si ndihmë e shtetit tonë ndaj vendit fqinj, ku situata nga pandemia është më e rëndë. Për këtë gjest të vendit tonë, ka reaguar ish—kryeministri italian Silvio Berluskoni. Ky i fundit thotë se e njeh kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama dhe se vlerëson gjestin e tij fisnik. […]

‘’Testi i tretë i Merkel doli negativ’’, shqiptarja flet nga Gjermania

Shqiptarja Migen Begolli bën me dije për News24 në një lidhje live se kancelarja gjermane Angela Merkel ka rezultuar për herë të tretë negative pasi kreu edhe testin 3. Begolli shprehet se qeveria gjermane vijon me ashpërsimin e masave pasi mendon se piku në Gjermani i viktimave dhe të infektuarve nga koronavirusi nuk është arritur ende. Po […]

Rudina Xhunga: Do habiteni çfarë do ndodhë në verë në Shqipëri!

Gazetarja Rudina Xhunga analizoi zhvillimet e fundit të aktualitet në vend, në rubrikën “Opinion”, në News24. Duke u ndalur te vendimi i Shqipërisë për të dërguar 30 mjekë e infermierë në Itali, që do të ndihmojnë në luftën kundër koronavirusit, Xhunga tha se është habitur kur e ka mësuar këtë lajm. Sipas saj, italianët do të […]

Koronavirusi/ Thellohet bilanci, 20 raste të reja në 24 orë

Ka shkuar në 243 numri i personave të prekur nga COVID-19 në vendin tonë. Në një dalje për mediat zv.ministrja e Shendetesise Mira Rakacolli tha se në 24 orët e fundit janë testuar 145 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 20 raste të reja me COVID-19. Deri në këto momente janë testuar 1671 […]

Ministria e Shëndetësisë: Ndërron jetë 82-vjeçarja, viktima e 12 në Shqipëri

Ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv pacientja 82-vjeçare L. M., nga Tirana, e konfirmuar me COVID-19. E moshuara po trajtohej prej 5 ditësh në spitalin infektiv, ndërsa në dy ditët e fundit gjendja e 82-vjeçares u rëndua së tepërmi dhe pavarësisht përpjekjes së stafit mjekësor, nuk arriti të mbijetojë. 82-vjeçarja që vuante nga disa sëmundje […]

Nobelisti: Epidemia po ngadalësohet në Itali dhe Nju Jork

Nobelisti Michael Levitt, që parashikoi me saktësi matematikore sa do jetë numri i të infektuarve dhe viktimave në Kinë, thotë se epidemia po ngadalësohet në Itali dhe Nju Jork. Levitt, një biofizikant i Stanfordit, tha se Italia dhe Nju Jorku po e marrin kthesën. Duke folur për BBC, ai tha: “Nju Jorku, për të cilin shumëkush […]

Të përndjekurit politikë thirrje Ramës: Na dëmshpërble! Edhe ‘Shefqet Ndroqi’ u ndërtua me gjakun tonë

Nga Nebil Çika * Në kushtet e Gjendjes se Jashtëzakonshme ,për shkak te pandemisë nga Koronavirusi shumë të përndjekur politike antikomunistë gjenden në vështirësi te mëdha ekonomike e sociale, deri në kufij të urisë. Shumë prej tyre kanë humbur punën, njëherazi edhe mjetet financiare për të siguruar jetesën nga shtetrrethimi i urdhëruar nga ana juaja […]

Lajmi i mirë: Shërohen 8 pacientë me COVID-19 në Shqipëri

Një tjetër lajm i mirë vjen këtë mbrëmje nga lufta kundër koronavirusit në Shqipëri. Janë shëruar edhe 8 pacientë të tjerë nga COVID-19, të cilët priten të lejnë karantinën spitalore. Dhe ti nënshtrohen karantinës në shtëpi. Lajmin e ka dhënë kryeministri Rama në mesnatë. Disa orë më vonë, ai ka publikuar urimin e tij mirëmëngjes  […]

Katër masat kryesore më të efektshme në vetshërimin nga COVID-19

Nga Prof. Tritan Kalo (shënim në profilin e tij në Fb). Vetëm 1 në 6 persona të prekur nga Sars-Cov2, shkaktari i Covid-19 kanë shenja të evidentueshme klinike, çka e bën të nevojshme një konsultë mjekësore. Vetizolimi, distancimi social, higjiena vetjake dhe kolektive, ajrimi i mjedisit ku jetojmë, ushqimi sa më i variueshëm e rehidrimi […]

Përse Eva po del më e fortë se Adami nga COVID-19?!

Nga Artan Fuga Përse Eva po del më e fortë se Adami?! Kush infektohet më shumë me Covid-19? Nga krahasimet e informacioneve shkencore që mbledh nga qendra spitalore evropiane dhe nga intervista me mjekë shumë të njohur europianë që transmetohen nga media të huaja rezulton se gratë po infektohen deritani më pak se burrat! Infeksioni kuptohet […]

Lufta më koronavirusin/ Pse Suedia po vepron ndryshe nga e gjithë bota në këtë situate

Ndërsa pjesa tjetër e Evropës vendos kufizime të ashpra në jetën publike dhe mbyll kufijtë dhe bizneset, Suedia po bën të kundërtën! Ka treguar një qasje krejt të lehtë dhe të qetë ndaj shpërthimit të koronavirusit dhe luftës globale që po bëhet kundër kësaj pandemie. Në dallim nga fqinjët e saj të ngushtë Danimarka, Finlanda […]

Sharon Stone falenderon shqiptarët me gjithë zemër, ja pse

Dërgimi i mjekëve dhe infermierëve shqiptarë për të ndihmuar Italinë në përballimin e situatës pas shpërthimit të koronavirusit, është përgëzuar nga të gjithë. Gjesti ka prekur mjaft personazhe të famshme shqiptare dhe jo vetëm. Në mesin e tyre është edhe aktorja e njohur e Hollivudit, Sharon Stone, e cila njihet për filmin e bujshëm të […]

Raporti/ Pacientët e shëruar mund të infektohen sërish

Deri në dhjetë përqind e pacientëve të shëruar nga koronavirusi në Kinë janë testuar pozitivë sërish pasi ishin nxjerrë nga spitalet. Kështu raporton Fox News. Mjekët në vijën e parë të frontit në Wuhan të Kinës, ku u shfaq virusi, thonë se nga 3 deri në 10 përqind e pacientëve të kuruar janë infektuar sërish […]

Shënohet viktima e 11-të, 79-vjeçari ishte përmirësuar, por…

Shënohet viktima e 11-të e koronavirusit në vend. Bëhet fjalë për një 79-vjeçar. “Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një pacient 79-vjeçar nga Tirana, i konfirmuar me COVID-19. 79-vjeçari me inicialet B.H. ishte prej 18 ditësh i shtruar në spitalin infektiv. I moshuari ishte përmirësuar ditët e fundit, por ndërroi jetë nga […]

Koronavirusi/ 11 raste të reja, shkon në 223 numri i të prekurve

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se një tjetër person ka ndërruar jetë i prekur me koronavirus, ndërsa numri i të prekurve ka shkuar në 223 persona. NJOFTIMI ZYRTAR Në vijim të komunikimit të përditshëm më Ju bëjmë me dije se vazhdon puna në terren për identifikimin e rasteve të reja dhe gjurmimin e […]

44 të shëruar/ Harta zgjerohet në Tiranë, Fier, Shkodër, Tropojë dhe Korçë

Rritet bilanci i te prekurve me koronavirus në vendin tonë. Në një komunikim për mediat, drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico deklaroi se në 24 orët e fundit janë zbuluar 11 raste të reja, ndërsa në total janë 223 persona të prekur nga virusi vdekjeprurës. “Kemi 4 të shëruar në 24 orët e […]

Prof. Çomo: Kur shoh njerëzit rrugëve, them me vete ‘e tmerrshme që nuk e dinë ç’bëhet në Infektiv’

“Kur më duhet të lëviz në Tiranë, për të ardhur në Shërbim Infektiv dhe shikoj njerëzit në rruggë, them me vete: Eshtë e tmerrshme që këta nuk e dinë se çfarë bëhet, luftë, në Shërbimin Infektiv.” Kështu është shprehur në këtë thirrje publike me video të orëve të fundit, Prof. Najada Çomo, nga shërbimi infektiv […]

Infermierja e spitalit në New York: Në sytë e tu ata nuk ngopen me ajër dhe në pak momente ikin…

Një infermiere e spitalit Emhurst në New York përshkruan për CNN sa shpejt pacientët përkeqësohen në spitalin e tyre. “Është e frikshme sepse megjithëse janë të sëmurë duken sikur janë në gjëndje stabël,” thotë ajo. “Më pas pikërisht në sytë e tu ata nuk ngopen me ajër dhe në pak momente iknin… Infermierja tregon momentet […]

Policia: Leje daljeje vetëm njerit në familje, sipas Regjistrit të Gjendjes Civile

Si do të lëvizin këmbësorët në zonat urbane, nga data 30 mars? Policia sqaron në detaje: Nga data 30 mars 2020 e në vijim, në e-Albania do të ofrohet shërbimi online “Leje për dalje” nga shtëpia. Kjo leje vlen vetëm për fashën orare 05:00-13:00, për të bërë pazar apo blerë ilaçe. “Leja për dalje” është […]

FOTO/ 80-vjeçarja nga Durrësi shërohet nga koronavirusi

Nënë Haxhireja, 80 vjeçarja, nga Durrësi, e shtruar në spital me koronavirus, e mundi sëmundjen dhe u shërua. Lajmin shpresëdhënës e dha ministrja e Shëndetësisë, Ogerta manastirliu, e cila publikoi një foto të gruas dhe falenderoi ekipin e mjekëve të Shërbimit Infektiv. “Shërohet Nënë Haxhireja, 80 vjeç, nga Durrësi. Faleminderit ekipit të mjekëve dhe infermierëve […]

Koronavirusi: Mbi 34 mijë të vdekur në të gjithë botën, 723 mijë të infektuar

Numri i të vdekurve në të gjithë botën si pasojë e koronavirusit i ka tejkaluar 34,000, ndërsa të infektuarve me koronavirusin COVID-19 janë 723 328. Këto jnë shifrat e fundit të raportuara nga Universiteti amerikan John Hopkins. Deri tani shënohen 151 991 të shëruar. SHBA tashme ia ka kaluar dhe Italise sa i takon numrit […]

Historiani i ekonomisë: Ndodhemi ende në fillim të krizës

Kriza korona ka ngjashmëri me ekonomitë e luftës, thotë historiani Albrecht Ritschl në intervistë për DW. Ajo mund të arrijë përmasat e krizës ekonomike botërore. DW: Ju jeni historian dhe studioni krizat ekonomike. Në pak javë – cilat janë tiparet qendrore të një krize ekonomike? Albrecht Ritschl: Rënia e kërkesës, rënia e prodhimit, papunësia masive, […]

Pse u përhap me kaq lehtësi koronavirusi?

Mbi 723 mijë të infektuar në botë, plot 34 mijë viktima. Pse ishte kaq i suksesshëm koronavirusi në përhapjen në botë? Disa thonë se shkak është bërë ndonjë mutacion, por kjo hidhet poshtë nga shkencëtarët. Të tjerë i mëshojnë teorive konspirative mesa të munden, se ky është një plan shtetëror për të hequr qafe pensionistët […]

Gjermania: 200 mijë testime në ditë, do imitojmë Korenë e Jugut

Gjermania po planifikon që të testojë 200 mijë persona në ditë për koronavirusin, me shpresën se do të imitojë suksesin e Koresë së Jugut, që e vendosi virusin nën kontroll brenda pak ditësh. Qeveria e Angela Merkel thotë se do të testojë të gjitha rastet e dyshuara dhe të gjithë rrethin e njerëzve që kanë […]

Shkupi nuk pyet për koronavirusin: Shihni ç’ndodhi të dielën

Nga Zërijeta Hajro Jajaga Pavarësisht rekomandimeve të autoriteteve për të qëndruar në shtëpi, shumë qytetarë të Shkupit, vendosën që të dielën ta kalojnë në parkun e qytetit. Disa kishin dalë për të shijuar kohën e mirë e disa e shfrytëzuan këtë ditë për t’u marrë me sport. Sipas shifrave të fundit, gjashtë persona kanë vdekur nga […]

Tragjike! I shqetësuar për krizën e Covid-19, ministri i Financave në Gjermani vetëhidhet në shinat e trenit!

Një ndër emrat kyç në ekonominë e shtetit gjerman, Thomas Schafer ka ndërmarrë një akt të tmerrshëm vetëflijimi, duke u hedhur në shinat e trenit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur të dielën (29 mars)  në qytetin Hochheim pranë Frankfurt kur politikani është gjetur i shpërfytyruar si pasojë e dëmtimeve të rënda, në një stacion treni. […]

Shkon në 40 numri i të shëruarve nga Covid-19, iu bashkohen edhe 2 mjekë të tjerë

Edhe dy mjekë të tjerë që ishin prekur nga Covid-19, janë shëruar. Këtë lajm të mirë e dha mëngjesin e sotëm, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu. Sipas ministres, mjekët e spitalit “Shefqet Ndroqi” janë shpallur të shëruar pas testeve të kryera nga Instituti i Shëndetit Publik, duke bërë që numri i të shëruarve nga Covid-19 […]

Çfarë mendojnë këta 12 shkencëtarë të njohur për panikun ndaj koronavirusit?

12 profesorë të njohur të shkencave mjekësore në mbarë botën kanë dhënë mendimin e tyre lidhur me pandeminë e koronavirusit të ri që ka goditur mbarë botën. Ata vijnë nga fusha të ndryshme të shkencave mjekësore dhe japin argumentet respektive për situatën aktuale. 1. Prof.Dr. Sucharit Bhakdi është ekspert i mikrobiologjisë. Ai ka qenë profesor në […]

E trishtë në SHBA, humb jetën një foshnjë e prekur me koronavirus

Autoritetet në Illinois raportuan vdekjen e parë të një foshnje nga pandemia e koronavirusit. Tashmë Covid-19 ka shënuar edhe viktimën më të re në moshë, që prej kohës kur nisi të shpërndahej në Wuhan të Kinës. “Asnjëherë nuk ka pasur një vdekje të shoqëruar me COVID-19 në një foshnjë”,- tha drejtori i Departamentit të Shëndetit […]

Ndryshon leja nëse dërgoni mesazh për të dalë nga shtëpia nesër. Ndiqni të gjitha hapat

Nga nesër, ju duhet leje për të dalë në pazar, por ja çfarë duhet të dini. Nëse dërgoni SMS, duhet të prisni. Duke nisur nga dita e hënë, qytetarët përmes e-Albania do të mund të marrin leje për daljet nga shtëpia për pazar, vetëm një person për familje. Konkretisht, qytetari hap faqen e-Albania dhe klikon […]

Njihuni me plazhin me …kokoshka

Shumë e njohin ishullin e Fuerteventura, i dyti më i madh në Kanare, por pak e dinë që ky ishull është shtëpia e një prej plazheve më të mëdha në botë, një plazh që duket se është bërë nga kokoshka, shkruan faqja italiane gazmore fuoriditesta.it Emri i saj është ”Playa de Palomitas de Maíz” dhe […]

Bill Gates shkruan për Covid 19: Po na kujton që të gjithë jemi të barabartë

Multi-miliarderi Gates, 64 vjeç i cili dhuroi 85 milion paund për të luftuar virusin muajin e kaluar – beson se përkundër kaosit, ekziston ‘një qëllim shpirtëror pas çdo gjëje që ndodh’. Në një letër të hapur, me titull “Çfarë është vërtet duke na mësuar virusi Corona / Covid-19?’, ai shkroi: “Unë jam një besimtar i […]

Franca dhuron 300 miliardë dollarë për bizneset e mëdha dhe ndërmarrjet e mesme e të vogla

Shtetet europiane janë duke menduar sesi të ndihmojnë bizneset që të mund të rimarrin veten, pas koronavirusit. Franca ka ndarë 300 miliardë dollarë kredi në dispozicion të biznesit të madh, por edhe të ndërmarrjeve të mesme e të vogla. Kreditë nëpërmjet Bankës së Investimeve Publike BPI Francë janë me interesa 0.25 përqind. Shifra përbën 12.4 […]

“Ka qenë një javë e vështirë, por lajmi i mirë është…”, ambasada e SHBA: Shumë e rëndësishme të respektohen masat!

Ambasada e SHBA në Tiranë thekson se java që po lëmë pas ka qenë e vështirë, por lajmi i mirë është se nuk po shohim rritje shpërthyese të infektimeve. Përmes një mesazhi në “Facebook”, ambasada amerikane iu bën thirrje të gjithë shqiptarëve të respektojnë masat e marra nga qeveria, pasi sipas saj, po japin rezultat […]

Besa Shahini: Situatë e pazakontë, nxënësit janë nevojë

Ministrja e Arsimit Besa Shahini deklaroi se në javën e katërt të mësimit nga shtëpia, tashmë nxënësit do të kenë në dispozicion dhe shërbimin psiko-social shkollor. Përmes një videomesazhi në ‘Facebook’ Shahini theksoi se kjo është një periudhë e pazakontë, ndërsa pohoi se nxënësit kanë nevojë për mbështetje shtesë, ne nje kohe kur vendi eshte […]

Koronavirusi/ Thellohet bilanci

Rritet bilanci i të prekurve me koronavirus në vendin tonë, ndërkohë që numri në total i të prekurve ka shkuar në 212. Në një komunikim për mediat zëvendësministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli pohoi se në 24 orët e fundit janë testuar 111 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 15 raste […]

Blerje emergjente për…materiale ndërtimi, karantina frymëzon për punime në shtëpi

Një pjesë shumë e madhe e botës gjendet në karantinë. Të rrethuar nga 4 mure, shtëpia është gjithçka që ne shohim këto ditë. Kjo ka frymëzuar disa njerëz që të merren më shumë me arredimin e saj. Të shumtë janë njerëzit që janë parë të dalin nga supermarketet me materiale ndërtimi dhe kanë përdorur kështu […]

Sërish tërmet në Greqi, ja sa ishte magnituda

Greqia është goditur nga një tjetër termet mëngjesin e sotëm. Mësohet se lëkundjet ishin me magnitudë 4,5 të shkallën Rihter. Tërmeti u regjistrua në orën 07:34 me orën greke në një zonë detare në Zynthos. Vendi ndodhet 59 km në jugperëndim të Lithakia në Zakynthos. Po ashtu bëhet e ditur se tërmeti kishte një thellësi […]

Rriten numri i të infektuarve në Itali

756 persona raportohet të kenë humbur jetën në 24 orët e fundit në Itali, duke rënduar edhe më shumë bilancin e viktimave. Sipas buletinit të Mbrojtjes Civile Italiane, numri total i vdekjeve ka shkuar në 10.799 raste, ndërsa rritje me 5,64% kanë pësuar edhe të infektuarit e rinj, që vetëm në 24 orët e fundit […]

Edhe tre muaj kështu? Policia detyrohet të hedhë bojë në lagunë

Kryeministri britanik, Boris Johnson u dërgoi një letër nga karantina qytetarëve të vendit të tij, ku u thotë se gjërat do bëhen keq përpara se të bëhen mirë. Ndërkohë shefi i kabinetit të tij, Michael Gove la të kuptohet se gjendja e izolimit do të vazhdojë dhe do jetë në varësi të sjelljes së qytetarëve. […]

31.700 viktima në botë, ja ku renditet Shqipëria

Pandemia e koronavirusit ka shkaktuar 31.700 viktima në mbarë botën, sipas përllogaritjeve të universitetit ‘John Hopkins’. Numri i të infekturave është 678 mijë. Në vend të parë sa i përket numrit të viktimave është Italia, pasuar nga Spanja. Sa u përket të infektuarve, e para është SHBA, pasuar nga Italia. 10,023- Italia 6,528- Spanja 3,182- […]

Mbreti vetizolohet me 20 konkubina në hotelin luksoz

Mbreti i Tajlandës është një personazh i pranishëm shpesh në tabloidët e Europës për stilin e tij të shfrenuar dhe të çuditshëm të jetesës. Këtë herë, raportohet se ai ka marrë me vete një harem prej 20 konkubinash dhe është vetizoluar në një hotel luksoz në Gjermani. Mbreti ka prona në jug të Gjermanisë dhe […]

Bilanc tragjik/ Spanja si Italia, 838 të vdekur në 24 orët e fundit

Autoritetet  spanjolle kanë njoftuar se të paktën 838 persona të tjerë kanë ndërruar jetë si pasojë e COVID-19. gjatë 24 orëve të fundit duke e çuar numrin total në 6,528. Sipas ministrisë së Shëndetësisë, janë konfirmuar edhe 6,500 raste të reja të infektuarish duke e çuar numrin e përgjithshëm të të infektuarve në 78,797. Kryeministri Pedro Sanchez […]

Rimëkëmbja nga Koronavirusi

Shtetet europiane janë duke menduar sesi të ndihmojnë bizneset që të mund të rimarrin veten, pas Koronavirusit. Njëra prej tyre është edhe Zvicra, e cila ka nisur kreditimin e bizneseve, kryesisht atyre të vogla dhe të mesme. Deri tani, sipas mediave vendase, janë dhënë 500 milionë euro kredi me procedura të përshpejtuara. Rreth 20 miliardë […]

A janë të infektuara me COVID-19 dy vajzat nga Pogradeci? Dalin përgjigjet

Dy raste të reja të dyshuara për COVID-19 në Pogradec janë dërguar mëngjesin e sotëm për analiza në Tiranë. Bëhet fjalë për dy vajza të reja, 22 dhe 23-vjeçe, të cilave u janë marrë tamponët për analiza. Njëra është nga Pogradeci, ndërsa tjetra nga një fshat i qytetit liqenor. Burime për Ora News bëjnë me dije […]

Britania kalon 1 mijë të vdekur, mbi 618 mijë të infektuar në botë

Britania e Madhe e kaloi numrin e 1 mijë viktimave nga koronavirusi. Brenda 24 orëve të fundit janë regjistruar 260 viktima, duke bërë që numri total të shkojë në 1019. Kjo është rritja më e madhe në Britani. Ekspertët kanë paralajmëruar se kurba do vazhdojë rritjen. Në Britani është prekur nga koronavirusi edhe kryeministri Boris […]

Koronavirusi/ Paralajmërimi i NYT: New York-u mund të jetë më keq se Wuhan apo Lombardia

Nëse shkalla e rritjes së rasteve vazhdon në nivelet aktuale, zona metropolitane e New York-ut do të pësojë një katastrofë më keq se Wuhan-it në Kinë ose Lombardisë në Itali. Kështu shkruan New York Times, duke shtar se New York-u “ka qenë më pak i suksesshëm në rrafshimin e kurbës në këtë pikë të epidemisë […]

E moshuara humbi jetën nga COVID 19, në banesë vetëm bashkëshorti, nuk hapen dyert e mortit

Banesa e 72-vjeçares që humbi jetën nga koronovirusi mbrëmjen e kaluarqëndron e mbyllur dhe asnjë nuk duket në të. Gazetari Enrik Mehmeti tha për ‘BalkanWeb’ se i vetmi që qëndron brenda banesës i ngujuar është bashkëshorti i të moshuarës i cili ditën e sotme pritet që të japë mostrat për herë të dytë nëse rezulton […]

“Ndihen të pasigurtë”, lufta kundër COVID-19 rrezikon t’i ktheje në dëm kolateral pacientët me sëmundje kronike

Ndërkohë që të gjithë përpjekjet e sistemit shëndetësor fokusohen tek parandalimi i përhapjes së koronavirusit të ri COVID-19, pacientët me sëmundje kronike ndjehen të pasigurisë dhe të painformuar për trajtimin e tyre, i cili deri tani iu ofrohej vetëm pranë Qendrës Spitalore “Nënë Tereza” në Tiranë. Dy organizata të shoqërisë civile i kanë dhënë zë […]

Pipero: Ja me çfarë ilaçi i kemi kuruar pacientët që shëruam me COVID-19

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero ka treguar sot se kur mund të dalë Shqipëria nga karantina. Në një lidhje me “Skype” me emisionin “Zonë e Lirë”, mjeku u shpreh se që nga java e dytë e prillit do zbuten masat e vendosura nga qeveria për karantinimin. “Unë mendoj që javën e dytë të prillit do […]

Nesër ndryshon ora, mësoni si do të lëvizin akrepat

Në natën mes të shtunës dhe të dielës (28-29 mars) fillon llogaritja verore e kohës. Ora do të shkojë 60 minuta përpara. Momenti zyrtar i ndërrimit të orës është pikërisht në orë 02:00, atëherë kur akrepat kalojnë 60 minuta para duke shënuar 03:00. Dy herë në vit orët tona ndryshojnë për një orë dhe njerëzit […]

Donika, as bukë të hajë, as sapun të lahet nuk ka!

Donika Bajrami,  67 vjeçe, jeton e vetme, pa ndihmë ekonomike dhe pa pension. Me lot në sy e moshuara kërkon vetëm: “bukë për të ngrënë dhe sapun për tu larë”. “Jam e vetme pa asistencë. Më thonë ke televizor, nuk të japim asistencë. Çfarë po bën shteti për mua. Jam e sëmurë me diabet, ku […]

‘Na duhen ventilatorë’/ Fjalia e parë në telefonatën Trump-Johnson

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i prekur nga koronavirusi, ka zhvilluar një bisedë telefonike me presidentin amerikan, Donald Trump . Ky i fundit ka zbuluar detaje nga kjo telefonatë. Sipas tij, Johnson as nuk i tha ‘përshëndetje’, por bëri menjëherë një kërkesë. “Përpara se të thoshte ‘përshëndetje’, ai tha: ‘na duhen ventilatorë’,” tha Trump. “I thashë: uau, […]

Manastirliu: Edhe 4 mjekë dhe infermierë të shëruar sot

Shkon në 6 numri i stafit mjekësor të prekur nga COVID-19 që tashmë janë shëruar Mes 33 personave të shëruar deri në këto momente, gjashtë të shëruar janë mjekë dhe infermierë. Pas mjekut në spitalin e Durrësit dhe infermierit në spitalin “Shefqet Ndroqi”, edhe katër mjekë dhe infermierë të spitalit “Shefqet Ndroqi” rezultojnë të shëruar. […]

Shqiptari ndërron jetë nga Covid-19/ Dedikimi prekës i bashkëshortes

Një 65-vjeçar shqiptar me banim në Romë humbi jetën nga koronavirusi  Vetë bashkëshortja e dha lajmin e hidhur përmes një një postimi në Facebook, raporton Ora News “Miq të dashur, prindër e kolegë, me dhimbje të madhe ju informoj se nga COVID-19 humbi jetën bashkëshorti im Adrian. Ishte një burrë dhe baba i dashur, djalë […]

Del pozitive 19-vjeçarja nga Tropoja

Shkon në tre numri i qytetarëve të infektuar me Covid-19 në qytetin e Tropojës, ndërkohë që rasti më i fundit i përket një 19-vjeçareje nga Lekbibaj. Burime për Fax News bëjnë me dije se vëllai i 19-vjeçares kishte pak kohë që kishte ardhur nga Italia. E reja është paraqitur ditën e djeshme pranë Spitalit Infektiv […]

Jam babai juaj, kjo mortje do na grijë si mish qeni

Kryeministrit Edi Rama po i bën keq kjo situatë. Në një fjalim të pazakontë në internet, ai sulmoi ashpër shqiptarët. Megjithatë, përpara se të lëshonte breshërinë e fyerjeve ndaj tyre, ai tha se i ka rënë për hise që të jetë babai i shqiptarëve. “Mua më ra për hise t’ua them, e di që po […]

Rritet bilanci, 12 të infektuar vetëm sot, në gjithë Shqipërinë 186 raste. Kush është qyteti që i shtohet hartës së kuqe

Rritet bilanci i të prekurve me koronavirus në vendin tonë. Këtë e dëshmojnë edhe të dhënat e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë. Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, informon se në 24 orët e fundit janë testuar 102 persona të dyshuar, prej të cilëve janë konfirmuar 12 raste të reja me COVID-19, duke […]

Hap pas hapi, ja si merret leja e daljes për pazar duke filluar nga dita e hënë

Duke filluar nga dita e hënë, nis zbatimi i masave më shtrënguese kundër koronavirusit. Qytetarët do të duhet të dalin për të bërë pazar vetëm një orë në ditë, vetëm një pjesëtar i familjes dhe duke marrë leje tek autoritetet. Më poshtë, po ju sjellim të gjitha hapat që duhet të ndiqni për të marrë […]

Dalin analizat e COVID-19 për stafin mjekësor të Lezhës, ja rezultatet

Kanë dalë analizat për të gjithë sfatin mjekësor të pavijonit të Ortopedisë në Spitalin e Lezhës, i cili dyshohej se ishte prekur nga koronavirusi, pasi një paciente rezultoi polizitive. Gazetari Elidon Ndreka raporton për “BalkanWeb” se i gjithë personeli mjekësor ka rezultuar negative ndaj COVID-19. Pavijoni i Ortopedisë u mbyll prej ditës së djeshme, menjëherë pas konfirmimit […]

Njerëzit i luten Shën Koronës/ Historia e shenjtores së epidemive

Në këto kohë të vështira, njerëzimi po përpiqet që të gjejë ngushëllim sa të mundet dhe ku të mundet. Besojeni ose jo, në Gjermani dhe jo vetëm po flitet për një shenjtore, të quajtur Shën Korona. Në fakt, shenjtorja thuhet se i mbron njerëzit nga epidemitë. Një katedrale në qytetin Aachen në Gjermani, po bëhet […]

Covid -19 / Shtresa e ozonit drejt rikuperimit

Ekspertët kanë konfirmuar se shtresa e ozonit po vazhdon të ‘shërohet, sipas një studimi që tregon se rikuperimi i kësaj shtrese është akoma në progress. Mburoja mbrojtëse është një molekulë inorganike që ekziston në një shtresë të stratosferës dhe është përgjegjëse për të përthithur rrezet ultravjollcë, të cilat janë të dëmshme për njerëzit dhe planetin. […]

Viktima më e rë në Europë, Covid-19 i merr jetën 16 vjeçares

Covid-19 tashmë nuk po merr vetëm jetë të njerëzve të moshuar . Të mërkurën është rregjistruar dhe viktima më e re në Europë. Ajo quhet Julie A dhe ishte vetëm 16 vjeç. Ajo u shtrua të mërkurën në një spital në Paris për shkak të problemeve me frymarrjen pasi një javë më parë kishte një kollë […]

Xhenet bëhet pjesë e serialit “Lule të vetmuara’, ja çfarë roli do të ketë

Aktorja turke Almila Ada u bë shumë e famshme në Shqipëri një vit më parë me serialin “Xhenet”. Ajo luante rolin kryesor të një vajze që braktiset në jetimore nga prindërit e më pas rritet nga gjyshja. Aktorja 25-vjeçare së shpejti do të shfaqet edhe në serialin “Lule të vetmuara” që transmetohet në TV Klan […]

Lombardia në Itali/ Fontana: Mendoj se ka nisur ulja

Lombardia është rajoni më i prekur nga koronavirusi në Itali. Guvernatori i këtij rajoni, Attilio Fontana tha në komunikimin e përditshëm me median se mendon se ka nisur ulja. “Linja e infeksioneve me siguri nuk po rritet, por unë mendoj se do të fillojë zbritja,” tha ai. Sipas tij, më shumë tampone po shpërndahen. “Sot jemi […]

Koronavirusi godet në zemër të pushtetit/ Infektohet edhe ministri

Askund nuk ka goditur koronavirusi më ashpër në zemër të pushtetit se në Britaninë e Madhe. Pas kryeministrit Boris Johnson, edhe ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock ka rezultuar pozitiv. Lajmi bombastik kërcënon që të krijojë një situatë kaotike, pasi të dy janë përgjegjësit kryesorë për trajtimin e krizës së koronavirusit. Ndërkohë nuk dihet akoma se […]

Qindra të vdekur pasi konsumuan ‘kurën e koronavirusit’

Më shumë se 300 njerëz kanë humbur jetën dhe 1 mijë të tjerë janë sëmurë në Iran pasi konsumuan metanol, raportojnë mediat vendase. Sipas Fox News, iranianët besonin se metanoli do i mbronte nga koronavirusi. Që kur nisi epidemia, mediat sociale në Iran janë mbushur me kura të ndryshme false për koronavirusin. Në këtë vend […]

Infektohet mjekja kardiologe, nuk dihet ku e mori virusin…

Korça ka shënuar sot rastin e 12 me koronavirus. Burime për ABC News kanë njoftuar se ajo është një mjeke kardiologe nga ky qytet. Mjekja kardiologe është e moshës rreth 52 vjeç. Ajo është e vetëkarantinuar në banesën e saj në qytetin Korçë. Dyshohet se mjekja është infektuar nga Covid-19 në spitalin “Shefqet Ndroqi”, ndërsa ka shoqëruar […]

Spanjë: Shtohen vdekjet, por stabilizohen infeksionet

Spanja ka njohur një rritje të fortë të numrit të vdekjeve nga koronavirusi. Megjithatë, BBC raporton se numri i infeksioneve të reja po stabilizohet. Sipas BBC, rastet e konfirmuara me koronavirus u rritën në 64.059, një rritje me 14 përqind, krahasuar me rritjen prej 18 përqind të një dite më parë dhe rritjen prej 20 […]

Deputeti i prekur nga koronavirusi, Rama e ironizon: Mos u mbistreso

Kryeministri Edi Rama reagoi pasi deputeti Alimadhi bëri publik faktin që ai kishte rezultuar me koronavirus së bashku me bashkëshorten e tij. Në postimin e tij në Facebook, Alimadhi shkruante se nuk kishte marrë shërbimin e duhur, ndërsa i bënte thirrje Ramës t’u thoshte të vërtetën shqiptarëve. Rama i uron shëndet Alimadhit, ndërsa shkruan se […]

Rama sqaron procedurën: Si ndryshon liri-dalja nga dita e hënë, ku duhet të shkruani për leje pazari?

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar se di do të merren lejet për liridaljen duke filluar që nga dita e hënë nëpërmjet aplikacionit E-Albania. Edi Rama: Për të bërë një shpjegim si funksionon. Jam këtu me drejtorin e AKSH dhe e falenderoj gjithë ekipin që në kohë rekord kanë ngriitur këtë sistem. Mënyrën si do marrim […]

Ajo çfarë ata nuk thonë ka rëndësi

Nga Daniel Serwer Departamenti i Shtetit lëshoi dje këtë deklaratë të përbashkët të të dërguarit special presidencial Richard Grenell, ambasadorit Philip Kosnett dhe Përfaqësuesin Special për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer: Shtetet e Bashkuara janë në krah të popullit të Kosovës. Ne i lavdërojmë përpjekjet e vazhdueshme të profesionistëve të sektorit të shëndetësisë dhe të tjerëve që […]

Monika Kryemadhi rrëfen si i kalon ditët në vetëizolim me Presidentin Meta: Pimë dhe nga një teke raki

Monika Kryemadhi si edhe të gjithë shqiptarët është në vetëizolim për shkak të koronavirusit. Kryetarja e LSI na ka treguar se si e kalon kohën në shtëpi. Madje ajo është kthyer në amvisë shumë të mirë gjatë ditëve të karantimit në shtëpi për shkak të izolimit. Disa ditë më parë ajo publikoi një foto ku […]

Shqipëria ka kërkuar mjekë kinezë për ndihmë? Ja cila është e vërteta; flet zv.ministrja e Shëndetësisë

Ministria e Shëndetësisë i është drejtuar me kërkesë zyrtare qeverisë kineze përmes ambasadës së Kinës në Shqipëri për ndihmë me mjekë për të përballuar përhapjen e koronavirusit në vendin tonë. Këtë e ka bërë të ditur sot në deklaratën për media, zv ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli. Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Rakacolli tha […]

Dr.Pëllumb Pipero “Pavionet e Spitalit Infektiv po hyjnë në betejë njëri pas tjetrit, por së bashku…”

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero pohon se tashmë të gjitha pavjonet e Spitalit Infektiv po hyjnë një nga një në betejë, pasi lufta kundër koronavirusit vazhdon. Sipas mjekut infeksionit, së bashku qytetarët do ia dalin, por duhet të ndjekin të gjitha udhëzimet, duke qendruar të sigurtë në shtëpi. “Ne jemi në detyrë për t’ju shërbyer […]

Habit mjeku epidemiolog shqiptar “Sapo ka filluar rritja në vend, piku nuk do jetë në prill”

Në studion e Abc News me gazetarin Endri Xhafo, ishte epidemiologu Alban Ylli për të folur për situatën e krijuar nga përhapja e Coronavirusit. Mjeku i njohur tha se ka filluar rritja e rasteve të reja, por ende nuk është arritur piku. Sipas tij piku pritet të jetë në Maj, dhe nëse nuk do të […]

Londra e Madridi epiqendrat e reja të Coronavirusit, numri i vdekjeve dyfishohet çdo dy ditë

Londra e Madridi raportohen së fundmi si qendrat më të rënda të përhapjes së Coronavirusit sesa Lombardia, teksa numri i vdekjeve atje dyfishohet çdo dy ditë, ndërsa pas tyre vjen menjëherë New York. Një analizë e shifrave të vdekjeve sipas qyteteve tregon se disa prej tyre po tejkalojnë numrin mesatar të shteteve ku gjenden. Në […]

Të burgosurat në Kosovë fillojnë prodhimin e maskave kundër koronavirusit

Gratë e burgosura në Lipjan të Kosovës janë futur në llogioret e luftës kundër koronavirusit: Ato po prodhojnë maska kundër infektimit nga koronavirusi për institucionet e vuajtjes së dënimit, zyrtarët dhe të burgosur bashkë. Në kuadër të implementimit të Planit Operativ  ‘Koronavirus’ ,me qëllim të mbrojtjes së të burgosurve dhe punonjësve të Shërbimit Korrektuese të […]

Bota pas koronavirusit

Nga Youval Noah Harari  Nga Youval Noah Harari, autor i librave: “Sapiens”, “Homo Deus” dhe “21 mësime për shekullin 21”. Njerëzimi tani po përballet me një krizë globale. Ndoshta kriza më e madhe e gjeneratës sonë. Vendimet që do të marrin njerëzit dhe qeveritë brenda javëve të ardhshme, me siguri do ta formësojnë botën për vitet […]

Covid-19 / Shënohet viktima më e re, i shëndetshëm, as duhanpirës

Emanuele Renzi, 34 vjeç, ish student student inxhinierie dhe pastaj punonjës në një call center, i transferuar në Romë që ne kohen e universitetit, baba i nje femije 6 vjeçar, është viktima më e re e 53 viktimave të regjistruara deri tani në krahinen e Lazio-s nga Covid-19. I punësuar në një shoqëri private që punon për […]

Emigranti shqiptar në Itali: Nuk po vdesin vetëm të moshuar, por edhe shumë të rinj

Emigranti shqiptar Bajron Nikolli jeton në Itali, pikërisht në zonën e cila njihet si vatra e përhapjes masive të koronavirusit, Bergamo ndërsa pohon se protokolli shtetërorë nuk i numëron të gjitha viktimat e pandemisë duke argumentuar se shumë prej të infektuarve vdesin në shtëpitë e tyre. Ai bën apel që të mos bëhet në Shqipëri […]

E zbulon shefja e infektivit të Pediatrisë: Ja sa fëmijë janë të prekur nga COVID-19

Gjeorgjina Kuli, shefja e infektivit të pediatrisë, zbuloi në një lidhje të drejtpërdrejtë me studion e “Ditari” në A2, se në vendin tonë janë dy fëmijë të prekur me koronavirus. “Vetëm dy fëmijë, të moshës 0-14 vjeç, kanë rezultuar pozitivë. Njëri pa shenja, ndërsa tjetri po trajtohet në shtëpi, nuk ka nevojë për shtrim në […]

Koronavirusi/ Shkon në 3 numri i viktimave në Maqedoninë e Veriut, vdes gruaja nga Dibra

Shkon në tre numri i të vdekurve si pasojë e Koronavirusit në Maqedoninë e Veriut. Lajmi është konfirmuar nga vetë ministri i shëndetësisë Filipçe. Bëhet fjalë për një grua 66-vjeçare nga Dibra, e cila ka qenë prej të parave të shtruara në Qëndrën Klinike të Shkupit. Pacientja e ndjerë prej disa ditësh ishte në gjendje […]

Koronavirusi, Rusia mbyll kufijtë ajrorë

Qeveria ruse do të ndalojë të gjitha fluturimet për jashtë shtetit, duke filluar nga 27 marsi. Ndalimi nuk do të aplikohet për fluturimet  për ata që kthehen në atdhe dhe për ato fluturime që janë me urdhra të veçantë nga qeveria ruse, njoftoi agjencia e lajmeve Interfax. Vlen të përmendet se Rusia ka më pak […]

VIDEO/ ‘Shoku im i dhomës humbi jetën’… I riu la Spitalin Infektiv sot, ja mesazhi i tij

I riu Erind Cara ka preferuar ta bëj publik identitetin e tij pas betejës që ka fituar me koronavirusin. Në një postim publik në rrjetet sociale i riu ka shkruar gjatë në lidhje me këtë sëmundje dhe si fitimtari i një beteje të vështirë me virusin që nuk jep mundësi të dytë. Cara shkruan se […]

Supervirusi i krijuar në laborator në Kinë/ Shkencëtarët reagojnë për dokumentarin e vitit 2015

“Shkencëtarët kinezë krijojnë një supervirus pulmonar nga minjtë dhe lakuriqët e natës. Do të shërbejë vetëm për motive studimore, megjithatë ka shumë protesta”. Ky është titulli i një dokumentari të Tg Leonardo, transmetuar nga Rai italian në vitin 2015 Ai i referohet një eksperimenti të kryer në bashkëpunim mes Akademisë së Shkencave të Kinës dhe […]

Mbaja doreza dhe maska por u infektova/ Mjeku nga Durrësi tregon eksperiencën me COVID-19

Beqir Gelaj, mjek infeksionist në Spitalin e Durrësit është një prej mjekëve të parë që është infektuar me coronavirus në vendin tonë. Ai tregon se ka qenë mjek roje në momentin kur është paraqitur një paciente e prekur, e cila edhe ka infektuar. “Isha me doreza dhe maskë, por ndodh në një moment të caktuar […]

A është prekur Merkel nga COVID-19? Del përgjigja edhe e testit të dytë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel rezulton negative edhe në testin e dytë të Koronavirusit, por pavarësisht kësaj ajo vijon të jetë në karantinë. Lajmin e jep vetë zëdhënësi i qeverisë në Berlin, i cili shton se, 65-vjeçarja është duke punuar nga banesa e saj në kryeqytetin gjerman. Shqetësimi për kancelaren erdhi pasi u zbulua se një […]

Meta: Së shpejti do të kemi mijëra tamponë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta në një intervistë për emisionin Real Story, në News 24 ka folur për menaxhimin e situatës pas shpërthimit të koronavirusit në vend. Meta u shpreh se dy gjërat më të rëndësishme tani për tani është mbrojtja e mjekëve dhe personelit që është në vijën e parë, si dhe testimi i […]

Deri më 3 prill ndalohen operacionet, ja çfarë do të ndodhë me lokalet pas kësaj date

Qeveria masa të reja për izolimin nga koronavirusi. Çfarë përmban vendimi i miratuar mbrëmjen e sotme. Në vendimin e marrë nga Ministria e Shëndetësisë, përfshihen ambiente të tilla si lokale nate, ambiente për argëtimin e fëmijëve, palestra, qendra sportive, sociale dhe kulturore, ekskursione mësimore. Gjithashtu, pezullohen procedurat për punësime, konkurse shkollimi dhe specializimi. Ndërkohë, në […]

Horoskopi i të enjtes/ Ja parashikimi fatit sot për shenjën tënde

Dashi Ata qe janë ne çift nuk do kuptohen si duhet me partnerin dhe mosmarrëveshjet ne çift do jene te mëdha. Vetëm ne mbrëmje situata do përmirësohet paksa. Beqaret do kenë mundësi për takime serioze dhe jo thjesht për aventura kalimtare. Shfrytëzojeni ditën! Merkuri do jete planeti qe do ua mbroje financat dhe nuk do […]

Shkon në 6 numri i viktimave nga koronavirusi në Shqipëri

Një lajm i keq vjen nga spitali Infektiv në Tiranë, ku një paciente e infektuar me COVID-19 ka ndërruar jetë pak minuta më parë. Viktima 71-vjeçare, e gjashta në Shqipëri, mësohet se vuante edhe nga hipertensioni. Ministria e Shëndetësisë/ Ndërron jetë në spitalin infektiv pacientja 71-vjeçare, vuante nga hipertensioni Gjatë mbrëmjes së sotme ndërroi jetë […]

Kinë, e dyta ditë pa infeksione në vend, me rritje të rasteve të importuara

Në foton më sipër shihni Cao Junjie pozon për një fotografi me foshnjën e tij dy muajshe brenda një ndenjëseje sigurie që ai krijoi për të mbrojtur fëmijën e tij nga sëmundja e koronavirusit (COVID-19), në një kompleks banimi në Shanghai të Kinës kontinentale, njofton Reuters. Kina raportoi një ditë të dytë radhazi raste të […]

Ndryshojnë rregullat për tregjet e fruta-perimeve, reagon AKU “Duke filluar nga nesër…”

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka publikuar së fundmi në Facebook një sërë rregullash për tregjet e fruta-perimeve që nisin nga dita e nesërme. Sipas këtij njoftimi shitësit dhe blerësit duhet të kenë doreza dhe të mos prekin direkt me duar produktet në shitje si dhe tezgat do të mbulohen me qese për të evituar kontaminimin […]

Nobelisti qetëson njerëzit: Koronavirusi do ikë shpejt…

Nobelisti amerikan Michael Levitt, që është bërë shumë i famshëm në Kinë për shkak se parashikoi me një saktësi të pabesueshme se sa do zgjaste kriza e koronavirusit atje, po bëhet i famshëm në mediat perëndimore. Levitt, një biofizikant i universitetit Stanford, tani po këshillon qeverinë e Izraelit, duke bërë edhe atje parashikime të sakta. […]

Detajet/ SHBA miraton kurën e parë për koronavirusin

Agjencia amerikane, FDA, përgjegjëse për ushqimet dhe ilaçet, ka miratuar të martën kurën e parë për pacientët me koronavirus. Sipas Daily Mail, bëhet fjalë për plazmën e gjakut të pacientëve që janë shëruar nga infeksioni. Deri më tani, në SHBA janë mbi 50 mijë të prekur nga koronavirusi. Por tani mjekët mund të trajtojnë pacientët […]

Një tjetër shenjë te pacientët me koronavirus

Deri më tani dihet zyrtarisht se një person i prekur nga koronavirusi shfaq këto simptoma: kollë e thatë, lodhje dhe temperaturë. OBSH thotë se të tjera simptoma mund të jenë problemet në frymëmarrje, dhimbjet e muskujve, dhimbje fyti, por edhe diarre, ndjesi të vjelle dhe rrjedhje në hundë. Megjithatë ka pasur raportime se mjekët po […]

Guvernatori i Nju Jorkut: Do të jetë më e rëndë sesa është parashikuar

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo ka bërë thirrje për furnizim me pajisje mjekësore, duke paralajmëruar që kulminacioni i koronavirusit do të jetë më i rëndë sesa është parashikuar. “Piku do të jetë më i madh sesa kemi menduar dhe është duke u rritur më shpejt se që kemi planifkuar”, ka thënë Cuomi para gazetarëve […]

Koronavirusi: Firmat e makinave i përgjigjen lutjeve, do të prodhojnë ventilatorë dhe maska

Firmat e makinave u përgjigjen thirrjeve nga qeveritë për të ndihmuar në prodhimin e sa më shumë ventilatorëve dhe maskave ??për të dhënë dorë gjatë pandemisë së koronavirusit. Të hënën, Fiat filloi të konvertonte një nga fabrikat e saj të makinave në Kinë për të bërë rreth një milion maska ??në muaj. Prodhuesi i automobilave […]

Prof. Kalo u lëshon një recetë shqiptarëve, ‘që mos t’i lëshojë zemra’!

Profesor Tritan Kalo u ka lëshuar një recetë optimiste sot, qytetarëve shqiptarë, të trembur dhe të lodhur nga karantina prej epidemisë së koronavirusit. Mjeku i njohur ka dhënë këshillën “mos t’ju lëshojë zemra”dhe iu ka afruar këtë recetë qytetarëve. “Një recetë mbarëkombëtare. 24 mars 2020 ora 21:00. Në këtë kohë “covidiane” na duhet edhe pak […]

Në ‘luftën’ kundër koronavirusit, shkuma e sapunit është arma më efektive

Një nga këshillat kryesore në luftën kundër koronavirusit, përpos karantinës në shtëpi, është larja e shpeshtë e duarve pas çdo veprimi ose takimi domethënës. Mjekët dhe hulumtuesit jo vetëm mendojnë se kjo nuk është thjesht një masë higjienike bazike, por që kemi të bëjmë me një nga armët më efektive jo vetëm kundër koronavirusit, por […]

“Kam qenë me ethe”, shihni reagimin e Trump ndaj zyrtares amerikane (Video)

Kryefjala e kohëve të fundit është koronavirusi. Frika ndaj COVID-19 është tek të gjithë njerëzit pa dallim feje, ideje, shtrese sociale etj. Këtë frikë e ka edhe presidenti i SHBA-ve, Donald Trump. Së fundi në rrjete është bërë viral reagimi i Presidentit Donald Trump gjatë një konference për shtyp, kur një nga zyrtaret tha se […]

Ta falenderojmë të gjithë, kjo është gruaja që shpiku dizinfektantin e duarve

Dizinfektanti i duarve është një e mirë e domosdoshme këto kohë që koronavirusi është mes nesh. Gjithsesi, ndonëse po e përdorim pa masë, ende nuk njohim personin që e ka shpikur. Lupe Hernandez, 46 vite më parë, zbuloi dizinfektantin e duarve, një produkt që ne sot po e përdorim në masë për t’u mbrojtur nga […]

“Hantavirus? Ju lutem mos bëni panik”, ekspertja thotë se nuk është virus i ri: Mjafton të mos hani…

Një pasagjer që kishte vdekur brenda një autobusi në Kinë, kishte rezultuar pozitiv të një virusi krejt tjetër nga COVID-19, një shumë më i rrezikshëm që shpesh prodhon simptoma të ngjashme, raporton New York Post. Viktima e paidentifikuar nga provinca kineze Yunnan, ndërroi jetë derisa po udhëtonte me autobus rrugës për në punë në provincën […]

Ditëlindje në kohë koronavirusi! Presidenti Meta fik qirinjtë vetëm me fëmijët dhe Kryemadhin

Presidenti Ilir Meta ka festuar mbrëmjen e kaluar 51 vjetorin e tij të lindjes. Në një foto të publikuar nga kryetarja e LSI, njëherësh bashkëshortja e Presidentit, Meta shfaqet pranë familjarëve të tij, teksa iu fryn qirinjve të tortës. “Nuk mund të mbyllej ndryshe kjo ditë. I fikëm qirinjtë bashkë 51vs15 😜”, shkruan Kryemadhi.

Detajet/ Meta bën ‘bashkë’ Ramën dhe Bashën, mbledhja e Këshillit të Sigurisë do të zhvillohet online nesër

Në rrethana të pazakonta, siç nuk ka ndodhur kurrë më parë, mbledhja e Këshillit të Sigurisë, pritet të zhvillohet online ditën e nesërme, për shkak të masave kundër COVID-19. “News24” dhe ‘BalkanWeb” kanë zbardhur detaje të reja nga kjo mbledhje. Mësohet se presidenti Ilir Meta kishte propozuar që kjo mbledhje të mbahej në Pallatin e […]

Pse janë më të rrezikuar shqiptarët nga COVID-19

Sëmundjet që prekin mushkëritë gjatë dekadës së ardhshme do të jenë shkaktari i tretë i vdekjeve në botë për shkak të ndotjes ambientale dhe pirjes së duhanit parashikon një studim i fundit i Shoqatës Europiane të Sëmundjeve Respitarore (ERS). Më së shumti përgjegjës për shkatërrimin e mushkërive janë sëmundjet Polmunare Obstruktive Kronike (SPOK). Në zonat […]

Nuk paska pushim për Kinën; Pas Covid-19 rrezikojnë një tjetër virus

Sipas “Global Times” Kina rrezikohet nga një virus tjetër I cili quhet Hantavirus. Viktima e parë nga ky virus ishte duke shkuar për në provincën Shandong me një autobus, ku ndodheshin edhe 32 persona të tjerë, të cilët u janë nënshtruar testeve. Por, çfarë është Hantavirusi? Sipas Qendrave të Kinë për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, […]

Menduan se filloi zbritja, por në Itali përsëri numër i madh viktimash nga Covid-19 24 orët e fundit

Numri i viktimave të shkaktuar nga virusi covid-19 në Itali ka kaluar dhe numrin e Kinës. Të hënën 602 njerëz ndërruan jetë. Kjo u pasua nga 650 vdekje të dielën dhe 793 të shtunën – shifra më e lartë ditore që nga koha kur virusi u shfaq për herë të parë më 21 shkurt. Ditën […]

Doni që martesa juaj të zgjasë, ja cila shenjë e horoskopit është idealja për të patur pranë gjithmonë

Gjetja e mashkullit të duhur për t’u martuar është një detyrë e vështirë. Dhe është po kaq e vështirë të mbetesh i martuar, për sa kohë numri i divorceve po njeh rritje të lartë vit pas viti. Por, ne ëndërrojmë dhe duam një fund të lumtur për të gjitha ju vajza. Ndaj, shenja e Zodiakut […]

Pacientja e shëruar nga koronavirusi tregon se si dukeshin simptomat…

Elizabeth Schneider kishte shkuar në një ndejë pa e pasur idenë se do të prekej nga sëmundja që po përhape në të gjithë botën. Ajo për televizionin Fox News tregon historinë e saj me koronavirus dhe simptomat e para. Schneider u infektua në një festë në shtëpi më 22 shkurt, por nuk mori një diagnozë […]

‘Ky është virus inteligjent, dobësohet për të mbijetuar’

Elisa Vicenzi, drejtuesja e qendrës kërkime në ‘San Raffaele’ të Milanos, ka dhënë një intervistë për gazetën italiane, La Stampa. Ekipi italian, i financuar nga Dolce and Gabbana, po udhëheq kërkimet për koronavirusin. Vicenzi thotë se koronavirusi i ri është inteligjent. “Ai dobësohet me kalimin e kohës dhe bëhet më pak ngjitës. Është e vetmja mënyrë […]

Pas tërmetit, tani izolim; Banorët e Thumanës në kushte jo të mira marrin ndihma

Ndoshta lajmet rreth virusit i cili po përhapet me shpejtësi në gjithë botën tani ka lënë menjëanë banorët të cilët nga tërmeti mbetën pa shtëpi dhe jetojnë ende në çadra. Por mesa duket dhe ato janë pajisur me ndihma për të kaluar këtë situatë të vështirë, të izoluar. Kryeministri Edi Rama ka postuar këtë video […]

Papa Françesku: “Iu luta Zotit të ndalonte epideminë. Mos i çoni dëm këto ditë”

Nga Vatikani, Papa Françesku ka dhënë mesazhe shumë të rëndësishme për botën. Edhe pse të dielën, sheshi Shën Pjetër i Vatikanit ku mblidhen mijëra njerëz për të marrë pjesë në shërbesë ishte bosh, Papa i ka përcjellë fjalët e tij përmes një interviste për italianen ‘La Republica’. “Në këto ditë të vështira, rikthehuni te gjestet […]

Frikë nga koronavirusi? Vlonjatët nuk i ndahen detit, xhiro në këmbë e ecje me biçikleta

Në masë xhiro me bicikleta, por edhe shëtitje buzë Lungomares. Kjo është panorama që na vjen nga qyteti i Vlorës, atje ku qytetarët nuk i kanë rezistuar dot diellit dhe kanë sfiduar frikën e koronavirusit. Edhe pse në listën e qyteteve të karantinuara në Shqipëri, gazetari Enrik Mehmeti që ka siguruar edhe videot për “BalkanWeb” thotë se […]

Bëri shaka se kishte koronavirus, shtyhet me 8 orë udhëtimi

Të bësh shaka në kohë koronavirusi mund të kushtojë shumë. Me 8 orë vonesë nisje, e kanë paguar shakanë e një prej pasagjerëve, një grup udhëtarësh të një avioni, pas pretendimeve se ishte i infektuar me COVID-19. Sipas mediave të huaja ngjarja ka ndodhur në linjën ajrore të American Airlines, që do të nisej nga […]

Agron Duka bllokohet bashkë me 270 pasagjerë në aeroportin gjerman, kompania anulon pa njoftuar fluturimin drejt Tiranës

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka prej 4 ditësh ndodhet në Gjermani, ndërkohë që sot teksa priste t’i hipte avionit, kjo kompani udhëtimi pezulloi fluturimin. Në një lidhje telefonike për ‘News24’ Duka deklaroi se kishte shkuar në Gjermani për një punë, por sot krejt parapritur dhe pa njoftuar, kompania kishte vendosur të anulonte udhëtimin […]

Rritet bilanci, shkon në 59 numri i personave të prekur nga COVID-19. 30 pacientë të shtruar tek Infektivi

Ka shkuar në 59 numri i personave të prekur nga COVID-19. Lajmi është bërë i ditur nga Eugena Tomini, përgjegjëse e departamentit të inteligjiencës epidemiologjike në ISHP. Nga 60 raste të dyshuara me koronavirus, 4 prej tyre kanë rezultuar pozitive. Aktualisht në spitalin e Infektivit qëndrojnë 30 pacientë të shtruar.   “Ju informojmë për situatën […]

A do frenohet koronavirusi me ngrohjen e motit? Pneumologu: Temperaturat mund ta frenojnë por…

Mjeku i njohur pneumolog Perlat Kapisyzi tërheq vëmendjen e shqiptarëve të bëjnë kujdes, pasi nuk kemi të bëjme me një grip, por me një virus që ka vdekshmëri të lartë. Duke folur rreth koronavirusit në Shqipëri dhe për pasojat e tij në një intervistë për emisionin “Përballë” në RTSH, ai tha: “Nuk është grip. Nëse […]

Mjeku i njohur mesazh qytetarëve: Mbroni veten edhe doktorët. Jo frikë, mjafton të kufizoni lëvizjet dhe virusi rri larg

Mjeku i mirënjohur pranë shërbimit infektiv në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, Pëllumb Pipero ka ndarë sot një mesazh ndërgjegjësues me qytetarët, ku ka theksuar se kjo sëmundje është shumë më e lehtë të parandalohet sesa të kurohet. Pipero ka kërkuar mirëkuptimin e qytetarëve, të cilët duhet të kufizojnë lëvizjet e tyre e të ruajnë […]

Koronavirusi/ 17 shqiptarë të bllokuar në Spanjë bashkë me fëmijët, apel për ndihmë: Shteti të na kthejë në atdhe

Ndërkohë që me kufizimet e reja për shkak të koronavirusit të gjitha vendet europiane kanë marrë masa për t’iu ardhur në ndihmë shtetasve të tyre, Shqipëria nuk ka ende një informacion për shqiptarët e mbetur jashtë kufijve prej kësaj situate. Koronavirusi ka bllokuar në Spanjë 17 shtetas shqiptarë të rritur e fëmijë. News24 mëson se […]

Rama flet për News24: Nuk është koha për xhiro e për të marrë diell, shmangni çdo dalje që nuk është jetike

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë ekskluzive për News24 ku ka folur për situatën nga koronavirusi. Ai tha se gjendja e tij dhe familjes së tij deri tani është në rregull, ndërkohë që përsëriti apelin për të kufizuar në maksimum lëvizjet. Ola Bruko: Zoti Rama, cila është gjendja juaj e familjarëve? Edi Rama: Faleminderit, […]

‘Tirana dhe Durrësi do mbyllen sërish, kush ka dalë, duhet të hyjë brenda…’

Kryeministri Edi Rama lajmëroi se Tirana dhe Durrësi do mbyllen sërish. Ai paralajmëroi ata që janë larguar nga Tirana dhe Durrësi se duhet të kthehen brenda një hapësire kohore të caktuar. NJOFTIMI KUSH BANON NË TIRANË/DURRËS DHE ËSHTË LARGUAR PËR FUNDJAVË TË GJATË NË KORÇË OSE GJETKË, TË SIGUROHET TË HYJË NË PERIMETRIN E BLINDUAR […]

E sëmura i gënjen/ Stafi i spitalit të Beratit në karantinë

Stafi mjekësor i Spitalit Rajonal Berat është vetëkarantinuar mesditën e sotme. Lajmi është bërë i ditur nga Drejtoresha e Spitalit Rajonal Berat, Edlira Shkëmbi. Një mjeke nga lagjia ‘Kala’, një infermier dhe shoferi i ambulancës, kanë shkuar rreth orës 09:30 të  mëngjesit të sotëm në një banesë në lagjen ‘Çlirim’, ku janë njoftuar për një […]

Ajri i nxehtë nga Afrika ngre temperaturat në Ballkan

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga aktiviteti i masave ajrore të nxehta me origjinë nga veri i Afrikës duke kushtëzuar temperatura shumë të larta në territorin Shqipërisë dhe Kosovë. E premte 13 mars 2020 E premte dt 13 mars 2020 moti do të  mbetet me kthjellime dhe vranësira të pakta. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 6 […]

Infektoi prindërit, u paraqit në biznesin me 55 punonjës në Tiranë: Shëtitja e të riut nga Elbasani me koronavirus

Karantinimi në qytetin e Elbasanit është respektuar, shihen lëvizje të pakta ndonëse ka patur problematika për sa i përket furnizimit të farmacive me maska, është parë se në disa prej farmacive një maskë kushton 600 lekë të reja. Ndërkohë Elbasani ka shënuar 2 persona të infektuar nga koronavirusi. Ata janë nëna dhe babai i një […]

Të moshuarit e Beratit sfidojnë koronavirusin: Nuk na mbron maska, por rakia

Paraditja e sotme e ka gjetur Beratin në një situatë shumë më të qetë se zakonisht. Në rrugë ka shumë më pak lëvizje automjetesh dhe kalimtarë. Baret, restorantet janë bosh, ndërsa në qendër të Beratit arrin të shohësh pak qytetarë. Lëvizje më së shumti ka në farmaci, ku njerëzit interesohen për maska, doreza dhe alkool, […]

Epidemia, ISHP: Kujdesuni edhe për shëndetin mendor!

ISHP ka këshilluar sot qytetarët se duhet të kujdesen edhe për shëndetin mendor në kushtet e izolimit prej epidemisë. “Ndiqni këshillat e mëposhtëme si të përballeni me stresin nga COVID-19” udhëzon ISHP.  

Apeli: Ju lutem qëndroni në shtëpi, ne nuk mundemi

Mjekët e Spitalit Infektiv janë në vijën e parë të frontit të luftës në një betejë me një virus që ka brenda të panjohurën dhe që është gjithashtu shumë i rrezikshëm, i kthyer tashmë në pandemi botërore. Të veshur me maska e mjetet e tjera të duhura për këto raste, mjekët dhe infermierët e Infektivit kanë […]

Shqipëria mbyll edhe kufirin me Kosovën

Pikat kufitare me Kosovën janë mbyllur që në orët e para të mëngjesit të kësaj të premteje, si masë mbrojtëse kundër përhapjes së koronavirusit. Qendra Kombëtare për Menaxhimin Kufitar e Kosovës bën të ditur se pikat do të jenë të mbyllura deri më 15 mars, ora 24:00. Në territorin shqiptar do të lejohet vetëm hyrja […]

‘Ju jeni heronjtë tanë’, Mesazhi i Metës për mjekët dhe infermierët…

Presidenti i Republikës ka përshendetur me një mesazh në facebook punën e mjekëve dhe infermerëve që janë në krye të detyrës në frontin e parë të luftës me koronavirusin. “Ju jeni heronjtë tanë në këtë betejë për mbrojtjen e shëndetit të çdo qytetari të vendit! Krenarë për të gjithë ju!” shkruan kreu i shtetit në […]

Koronavirusi në Shqipëri/ Shkon në 33 numri i të prekurve, ja harta

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se ka shkuar në 33 numri i personave të prekur nga koronavirusi në Shqipëri. Zv/Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, dhe drejtuesja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino e komunikuan shifrën në përditësimin e fundit në lidhje me situatën e përhapjes së Coronavirusit në Shqipëri “Në 24 […]

Durres/ Një mjek rezulton i prekur nga koronavirusi

Një prej personave të prekur nga koronavirusi është dhe mjeku i spitalit në Durrës që i shërbeu 73-vjeçares që humbi jetën, viktima e parë në Shqipëri. Ministria e Shëndetësisë tha se pas testimit të kampionit të parë të 50 mjekëve dhe infermierëve në spitalin e Durrësit të cilët rezultuan negativë, ISHP ka vazhduar me gjurmimin […]

Epidemia/ Burri i infektuar në Fier udhëtoi në të njëjtin avion me 73 vjeçaren që vdiq në Durrës

Ministria e Shëndetësisë konfirmoi edhe dhjetë raste të reja me koronavirus në Shqipëri duke e çuar numrin total të të prekurve në 33. Vlen për t’u theksuar fakti se në Fier janë konfirmuar katër raste brenda 24 orëve. Abcneës.al shkruan se një nga katër rastet e konfiruara në Fier është një 66 vjeçar nga Patosi, i […]

Koronavirusi përhapet frikshëm në Gjermani, në karantinë edhe një ministër, klinikat përgatiten për më shumë raste

Në Gjermani, gjithnjë e më shumë njerëz infektohen me virusin Corona. Edhe një ministër federal është në karantinë. Instituti Robert Koch kërkon nga bashkitë dhe spitalet që të aktivizojnë planet e krizës. Instituti Robert Koch (RKI) u ka bërë thirrje spitaleve gjermane të përgatiten për një numër më të madh pacientësh të sëmurë rëndë, për […]

Lajm i mirë nga Italia, asnjë pacient pozitiv në qytetin ku nisi epidemia

Për herë të parë, në zonën e Codogno-s në Itali nuk është shënuar asnjë i prekur nga koronavirusi. Komuna e Codognos është tashmë e famshme në të gjithë botën pasi regjistroi rastin e parë me COVID-19 në Itali. Menjëherë ka ardhur komenti i Francesco Passerinit, kryebashkiakut te qytetit e njëkohesisht Presidentit të provincës së Lodit. “Jemi […]

Koronavirusi/ Super-përhapësit e sëmundjes: pse kanë rëndësi?

Shqipëria ka nisur të regjistrojë të prekurit nga koronavirusi. Një prej tyre ka infektuar të paktën 6 persona. Por çfarë janë super-përhapësit e sëmundjes dhe pse ka rëndësi kjo Nga James Gallagher, BBC Super-përhapësit- pacientët individualë që e kalojnë infeksionin te një numër i madh njerëzish, janë diçka tipike e thuajse çdo epidemie. Nuk është faji […]

Koronavirusi/ Tri shenja që duhet të keni parasysh…

Njerëzit që preken nga koronavirusi mund të mos shfaqin simptoma të sëmundjes në një mesatare prej pesë ditësh- thuajse dy herë më shumë se ftohja e zakonshme, thuhet në një studim. Gazeta Mirror thotë se ekspertët rekomandojnë që të mbahen parasysh tri shenja: kolla, temperatura e lartë dhe bllokimet në frymëmarrje. Studimi i ri sugjeron […]

Specialistja e ISHP-së: Gjendja e të prekurve te Infektivi e stabilizuar, në Durrës më e rëndë

Specialistja e Shëndetit Publik, Silva Bino, nga studioja e “Tempora” në TV Ora, u shpreh se të gjitha kontaktet e personave të infektuar janë identifikuar. Ajo bën me dije se gjendja e rasteve të prekura në Infektiv është e stabilizuar, ndërsa personi i prekur në Durrës është më rëndë. Specialistja e Shëndetit Publik, Silva Bino, […]

RTSH Shkollë/ Ja oraret e mësimit nga shtëpia për shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet

Ministria e Arsimit ka publikuar ditën e sotme udhëzimin që shpjegon se si do të zhvillohet mësimi nga shtëpia, pas mbylljes së shkollave për një periudhë 2 javore, si masë parandaluese ndaj koronavirusit. Duke nisur nga nesër, Radio Televizioni Shqiptar do ti dedikojë një kanal ekskluziv mësimdhënies nga shtëpia. “RTSH Shkollë, nesër, në orën 10:30-12:00, […]

Shkencëtarët arrijnë të shërojnë të sëmurët me koronavirus

Në një kohë që numri i të infektuarve me koronavirus rritet dita-ditës me ritme shqetësuese, shkencëtaret po përpiqen të krijojnë një vaksinë. Së fundmi disa studiues po i afrohen gjetjes së mënyrës për të trajtuar Covid-19 duke përdorur kampione gjaku nga pacientët që tashmë janë shëruar. Një kompani farmaceutike në Japoni po zhvillon një medikament […]

COVID-19/ Çfarë dihet për sëmundjen, simptomat, rrezikun dhe masat paraprake

COVID-19 është koronavirusi i ri i zbuluar, i panjohur më parë. Virusi i ri nuk është i njëjtë me koronavirusët që qarkullojnë zakonisht tek njerëzit dhe shkaktojnë sëmundje të lehtë, raporton VOA. Pacientët me COVID-19 duhet të mjekohen ndryshe nga pacientët me diagnozë të zakonshme të koronavirusit. Më 11 shkurt të këtij viti, Organizata Botërore […]

Dalin emrat/ Djali u prek nga koronavirusi në Itali, infektoi babanë

28- vjeçari Paulin Kola rezulton të ketë qenë i vetëm në Itali dhe jo me babain e tij Viktor Kola. Sipas BalkanWeb, ai u infektua në Itali apo rrugës për në Shqipëri me koronavirus dhe ka kaluar vetëm doganën e Muriqanit dhe jo atë të Hanit të Hotit, siç raportuan fillimisht institucionet shtetërore. Është Dogana […]

Gjithçka mbi koronavirusin: Nga dallohet prej gripit sezonal dhe ftohjes normale

Tashmë në vendin tonë janë zyrtarizuar dy rastet e para të të prekurve me koronavirus. Detyra e institucioneve përgjegjëse, medias dhe mjekëve në këtë situatë është ndërgjegjësimi i popullatës, për vetë-marrë masat që kjo epidemi që ka vënë në alarm gjithë Europën dhe veçanërisht Italinë, të kalojë pa pasojë të rënda për një vend të […]

Koronavirusi: Si po ecin gjërat me vaksinën? Çfarë trajtimesh ekzistojnë

Rastet me koronavirus po shtohen në mbarë botën. Fokusi tashmë është zhvendosur te gjetja e një vaksine. BBC u përgjigjet disa pyetjeve kryesore për këtë çështje. Si funksionon vaksina? Vaksinat janë si mësuesit- nxënësit e tyre janë sistemi imunitar. Leksionet janë mënyra se si luftohet infeksioni. Vaksinat i tregojnë sistemit imunitar viruse ose baktere (ose […]

Koronavirusi/ Qeveria vendos mbylljen e shkollave, pezullimin e të gjitha aktiviteteve masive

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar sot mbylljen e institucioneve shkollore për dy javë dhe pezullimin e aktiviteteve masive deri në datën 3 prill për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. “Mbyllja e institucioneve arsimore për një periudhë dyjavore për të parandaluar përhapjen dhe pastaj vlerësimi në proces, – tha Rama. –  Pse, mbyllja e institucioneve arsimore?Pse, mbyllja e […]

Qeveria, thirrje të rinjve: Shmangni lokalet dhe kontaktet, mund ta çoni virusin në shtëpi!

Në mbledhjen e qeverisë, kryeministri Edi Rama i ka bërë thirrje të rinjve të shmangin lokalet dhe vendet e tjera të argëtimit ku mblidhen shumë njerëz. Ai ka theksuar që të merren masa për t’u mbrojtur nga virusi, duke filluar nga shmangia e kontakteve fizike, larja e duarve e sidomos të rinjtë, të shmangin lokalet […]

Silva Bino: Dy të infektuarit shumë bashkëpunues, po gjurmojmë edhe kontaktet më të largëta

Profesoresha Silva Bino tha se janë gjurmuar tetë kontaktet e ngushta që mbrëmë në darkë menjëhërë pas daljes së analizave dhe sot janë gjurmuar edhe 24 kontakte të tjera që janë vetkarantinuar, karantim i kontrolluar dhe janë marrë mostrat përkatëse për analizë. Po gjurmohen edhe kontaktet e dyta, ato pak më largëta sepse jemi në […]

Komisioni Evropian ndan 232 milionë euro për të luftuar përhapjen e koronavirusit

Komisioni Evropian ka njoftuar se ka ndarë 232 milionë euro për përpjekjet globale për të luftuar koronavirusin vdekjeprurës. “Komisioni Evropian po punon gjatë gjithë kohës për të mbështetur shtetet anëtare të BE-së dhe forcimin e përpjekjeve ndërkombëtare për të ngadalësuar përhapjen e Covid-19”, thonë nga komisioni në një deklaratë. Theksohet se një pjesë e këtyre […]

HARTA/ Koronavirusi mban botën në ankth! Të vdekur, të infektuar dhe të shëruar, ja si është bilanci në të gjithë globin

Koronavirusi është sëmundja më e re që po mban botën në alarm, duke shkaktuar deri më tani 2663 viktima, ndërsa janë prekur më shuam se 80 mijë persona të tjerë. Megjithse kjo sëmundje po konsiderohet vdekjeprurëse, ka patur edhe nga ata që janë shëruar. Sipas raportimeve të fundit, deri më tani në të gjithë botën […]

Rregulli absurd i natës në familjen mbretërore; askush nuk lejohet të flejë gjumë pa zbatuar këtë “ligj”

Nëse keni ëndërruar ndonjëherë të jetoni stilin e jetës mbretërore, duhet të dini që ku titull vjen me shumë përgjegjësi. Kurorat dhe udhëtimet mund të tingëllojnë bukur por ka dhe gjëra që sdo t’ju pëlqejnë! Askush nuk lejohet të shkojë në shtrat para se Mbretëresha Elizabet të thotë natën e mirë — dhe thuhet se […]

Sipas statistikave, këto mosha dhe persona duhet të kujdesen më shumë nga CORONAVIRUSI

Ky virus që po përhapet me një shpejtësi të madhe tashmë duket se nuk po gjendet një mënyrë për ta kontrolluar, por vetëm po merren masa për tu kujdesur në maksimum. Numri I të viktimave në të gjithë botën ka shkuar 2362 dhe dy prej tyre janë nga Italia. Numri I personave të prekur në […]

‘Nusja kosvare’, filtri i ri i Instagramit që bën krenare gjithë vajzat shqiptare

‘Nusja kosovare’, fotografia që mori famë në vitin 2013, kur revista prestigjioze ‘National Geographic’ e zgjodhi foton e ditës.  Kjo foto e cila është realizuar nga Nita Zeqiri përcjell traditën mijëra vjeçare të Lubinjës së Zhupës së Prizrenit që është përcjellë brez pas brezi deri sot. Pikturat në fytyrën e nuses kanë simbole të ndryshme. […]

Ja sa përdorues ka arritur WhatsApp-i

WhatsApp ka mbledhur dy miliardë përdorues, nga 1.5 miliardë në fund të 2017. Këtë lajm e bëri të ditur vetë kompania të mërkurën. Aplikacioni i mesazheve celulare u themelua në vitin 2009 dhe u ble nga Facebook  në vitin 2014. Marrëveshja u vlerësua 19 miliardë dollarë, blerja më e madhe nga gjigandi i mediave sociale […]

Vajza poston foton e unazës së fejesës, njerëzit shokohen nga diçka tjetër

Një vajzë u bë virale në rrjetet sociale për arsyen e gabuar. Ajo postoi foton e unazës së fejesës, e lumtur me faktin se shumë shpejt do veshë fustanin e bardhë. Por shumë shpejt rrjeti nisi të diskutonte për diçka tjetër. Thonjtë e saj ishin shumë të pistë dhe ky u bë subjekt komentesh. Disa të […]

Astronautja që ndejti 11 muaj në hapësirë: ‘Ndihem si bebe 2 javëshe’

Astronautja e NASA-s Kristina Koh theu rekordin me qëndrimin e saj 328 ditësh në hapësirë. Inxhinerja 41 vjeçare thotë se u ndje si një foshnje 2 javëshe, kur u kthye në Tokë, pas 11 muajve të kaluar në jashtë saj. Përveç disa problemeve jme balancën dhe muskuj të tendosur, ajo thotë se po mësohet me […]

VIDEO/ E pabesueshme në Gramsh! Derrat e egër nuk i ndahen të zotit

E pazakontë në fshatin Dufshan  të Gramshit. Një shtetas ka gjetur dy derra të egër të vegjël në pyll dhe i ka marrë në shtëpi. Ai është kujdesur dhe i ka rritur ata. Tashmë dy kafshët janë kaq të lidhur me pronarin e tyre sa nuk e lënë asnjë çast të vetëm. Askujt tjetër nuk […]

Orteku u merr jetën 21 personave në Afganistan

Si pasojë e një orteku në rajonin Daykundi të Afganistanit kanë humbur jetën 21 persona. Asadullah Sarëari, kreu i institucionit kundër fatkeqësive për rajonin Daykundin, në një deklaratë tha se prej disa ditësh bora intensive është efektive në të gjithë vendin dhe si pasojë është i pamundur qarkullimi në shumicën e provincave. Deri më tani […]

I shpërthen bombola e gazit, 62 vjeçari me urgjencë drejt Tiranës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e fundit në Vaun e Dejës. F.L, 62 vjeç në tentativë për të ndezur bombolën e gazit, nga pakujdesia i ka shpëthyer mjeti ndezës. Për pasojë ka pësuar djegie serioze në trup dhe po dërgohet me urgjencë në Tiranë. Vau i Dejës / Informacion paraprak Më datë […]

Thashethemi më i ri: Melania Trump dashuron dikë tjetër

Melania Trump dashuron dikë tjetër, dhe i shoqi e di, e nuk shqetësohet. Ky është thashethemi që është përhapur këto kohë, e që ka gjetur hapsirë dhe në shtypin ndërkombëtar. Pasi Trump fitoi zgjedhjet në 2016-tën, Melania nuk u zhvendos menjëherë në Shtëpinë e Bardhë. Asokohe, ajo zgjodhi të qëndronte në Nju Jork derisa djali I tyre, Barron, të […]

Nga Monika dhe Ilir Meta: Më shumë dashuri në zemrat e të gjithë shqiptarëve!

Presidenti i Republikës Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi i kanë dërguar këtë urim, si çitf, qytetarëve shqiptarë me rastin e Shën Valentinit: “Më shumë dashuri në zemrat e të gjithë shqiptarëve!” Mesazhi është shoqëruar me një fotografi të çiftit Meta, pa korniza zyrtare.  

Parashikimi i yjeve për nesër, e premte 14 shkurt 2020

Parashikimi i yjeve për nesër, Ditën e Shën Valentinit Dashi Hëna nuk do të ketë më ndikim të kundërt, ku dashuria do të dalë fitimtare, veç kujdes ndaj vendimeve impulsive. Bëni mirë që të shmangni debatet e kota. Në punë, nëse nuk ka përqendrim, mund të ndodhin gabime të mundshme, sidomos në pjesën e dytë […]

Moti, afrohen shirat në Shqipëri e Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të jetë në ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme të cilat do të sjellin rreshje shiu në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë. E premte 14 Shkurt 2020 Sot vendi ynë do të ndikohet nga kalimi i një fronti veriperëndimor. Moti do të jetë me vranësira mesatare, rreshje shiu dhe stuhi me intesitet të lartë […]

Linja e re e kukullave Barbie është kaq ndryshe për një kauzë të madhe

Në një përpjekje për të “ripërcaktuar atë që do të thotë të jesh Barbie apo të dukesh si Barbie”, kompania Mattel ka krijuar një linjë të re gjithëpërfshirëse të kukullave ndryshe, pa flokë dhe me karrocë invaliditeti. Gama e re e kukullave Barbie, e cila do të dalë në shitje gjatë muajve në vazhdim është […]

Krizë e re në familjen Mbretërore britanike, nipi i mbretëreshës Elizabeth ndahet nga bashkëshortja

Krizë e re familjare në kështjellën mbretërore Windsor, pas asaj të heqjes dorë nga detyrat mbretërore nga princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Meghan Markle. Peter Phillips, nipi më i madh i mbretëreshës Elizabeth II, ka njoftuar divorcin nga gruaja e tij, Autumn pas 12 vitesh martesë. Në një deklaratë e përbashkët të lëshuar sot […]

Bleu shtëpi duke mos bërë thonjtë, ja si e reja kurseu edhe pse i lejoi vetes pushime në Bali

Një vajzë e re ia ka dalë mbanë të kursejë 18.000 paundë në dy vjet e gjysmë dhe ka blerë shtëpinë e saj të parë dhe më pas ka bërë edhe pushime në Bali. Xhenifer Barker ka blerë një pronë me dy dhoma gjumi edhe pse vetëm 27 vjeçe. Ajo thotë se iu desh të […]

Shpëtohen 4 fëmijët e humbur në stuhinë e borës në Alaska/Hapën një gropë për të mbijetuar

Një djalë 7 vjeçar nga Alaska u zhduk së bashku me 3 kushërinjtë e tij pas një stuhie bore. 4 fëmijët në moshat 7, 14 , 8 dhe 2 vjeç humbën pas një xhiroje që po bënin në Alaskën rurale. Ata e kaluan natën së bashku dhe hapën një gropë për tu mbrojtur nga i […]

Michelle Obama tregon pse nuk i ndjek vajzat në rrjetet sociale

E ftuar nga Oprah Winfrey, ish-zonja e parë e Amerikës ka folur pa filtra për jetën e saj: të shkuarën në Shtëpinë e Bardhë, angazhimeve humanitare me bashkëshortin e saj dhe punën me gjeneratën e ardhshme. Gjatë bisedës ajo shpjegoi pse ka zgjedhur të mos i ndjekë vajzat e saj në mediat sociale. Malia dhe […]

Horoskopi javor nga astrologu i njohur Paolo Fox, këto shenja do t’i kenë punët shkëlqyer në datat 10-16 shkurt

Dashi: Do të ndiheni këtë javë më energjikë se kurrë, të gatshëm për të bërë më të mirën e mundshme dhe për të realizuar objektivat tuaja. Marsi i kthyer nga shenja juaj do t’ju ofrojë mundësi, që nuk duhet të lini t’ju shpëtojnë. E mërkura dhe e enjtja do të jenë ditët më me fat të […]

Kjo nënë takoi vajzën e saj të vdekur përmes këtij realiteti të ri virtual

Jeta e përtejme, bota tjetër, vendi simbolik i pas vdekjes, ekziston. Ndoshta jo në realitet, por me siguri sot përmes këtij simulimi virtual. Një univers po aq i veçantë dhe i largët nga imazhi që ekziston në shumë kultura, por përfundimisht më pak etern dhe madje i arritshëm me një shikues të realitetit virtual dhe […]

E pabesueshme sa kushton një statujë Oscar

Sonte është nata e rëndësishme e ndarjes së çmimeve Oscars. Fitorja e një çmimi është një arritje e madhe për cilindo aktor. Pesha e një statuje Oscar është e madhe, për vetë atë që ajo simbolizon. Por sa kushton një statujë e tillë? Na lejoni t’ju thyejmë ëndrrat duke ju thënë se një statujë Oscar […]

Shijojeni diellin dhe sot! Priten stuhi dhe temperatura të ulëta javët në vazhdim

Ju shijoi e diela me diell dhe temperatura të larta apo jo?! Epo shijojeni dhe këtë të hënë pasi pritet që temperaturat të ulen dhe jo vetëm! Stuhia ciklonare “Kiara” që ka prekur Evropën vjen dhe në Shqipëri! “Ardhja e stuhisë Kiara në territorin shqiptar pritet gjatë mesjavës duke bërë që temperaturat të bien disa […]

Cikloni ‘Kiara’ godet Shqipërinë

Stuhia ciklonare “Kiara” që ka goditur Europën, me erë të fortë me shpejtësi mbi 130 km/h pritet që të prekë edhe Shqipërinë, raporton TV Klan. Sipas sinoptikanëve, në mesjavë pritet ndryshim drastik moti, me temperatura nën zera dhe reshje dëbore. Shkurti do të mbyllet me temperatura të ulëta, mot tipik dimëror, e ndërsa pranvera pritet […]

Qytet ëndrrash në Evropë: Qeraja është 15 euro, rroga 1200 uuro, nuk ka papunësi, as krim dhe as polici

Ky vend quhet Marinaleda dhe është një qytet i vogël në Andaluzi, në pjesën jugore të Spanjës, ka një sipërfaqe prej 25 km katrorë dhe rreth 2700 banorë. Në këtë qytet ta ndërtojnë shtëpinë instantacat përkatëse, aty nuk ka asnjë të papunë dhe rrogat janë 1200 euro. Ka vende plot ku mund të bësh stërvitje […]

Venusi kaloi në shenjën e Dashit dhe të gjitha do të bëhen lëmsh, pse po ndodhin kaq shumë ndryshime

Duke filluar nga mbrëmja e sotme, një tjetër planet do të zërë ‘’rrënjë’’ në shenjën e Dashit, për të sjellë më pas ndryshime madhore për të gjitha shenjat e horoskopit. Venusi, planeti i dashurisë dhe diplomacisë, ka supriza për ju, le t’i zbulojmë nga afër. DASHI: Pas një periudhe të vështirë në çift, karakterizuar nga mungesa […]

“Harry bën pazaret, kurse Meghan gatuan”, ja si ka ndryshuar jeta e çiftit rebel të familjes mbretërore

Kanë kaluar vetëm disa javë që kur Harry dhe Meghan çuditën botën duke njoftuar “divorcin” nga familja mbretërore. Disa ditë më parë, pas samitit të Sandringham-it me Mbretëreshën Elizabeth, princat Charles dhe William, Harry, Meghan dhe Archie i vogël u nisën në Kanada. Tani familja mund të shijojë jetën që ka dashur gjithmonë. Por, si […]

Fotoja virale: Orangutani i zgjat dorën për ndihmë një njeriu

Kjo foto prekëse tregon momentin kur një organgutan i zgjat dorën një njeriu për ta ndihmuar. Fotoja virale është bërë në Borneo. Burri kishte hyrë në një pellg për ta pastruar atë nga gjarpërinjtë, kur iu afrua majmuni i madh. Ai i zgjati dorën, por personi nuk ia dha. Më vonë u mësua se personi në […]

STUDIMI/ Burrat që gatuajnë dhe pastrojnë, më tërheqës për gratë

Nëse burri juaj dëshiron të jetë më tërheqës për ju, përpiquni t’i merrni atij disa doreza dhe dezinfektues si një dhuratë surprizë. Shkencëtarët kanë zbuluar se burrat që janë të përfshirë në punët shtëpiake bëhen më tërheqëse për femrat, kështu që është koha që këto të dhëna të funksionojnë. Falë sociologëve Scott Coltrane dhe Michele […]

Bota do të hyjë në një Epokë Akullnajash në 30 vitet e ardhshme

Bota mund të përballet me një Epokë të re Akullnajash ne 30 vjetët e ardhshme dhe stuhi bore të tmerrshme, për shkak të minimizimit ciklik të rrezatimit të Diellit. Goditjet e të ftohtit – që vijnë nga të ashtuquajturat “hibernime” të Diellit – mund të rrezikojnë ndërkohë planetin me uri. Sipas NASA-s, Dielli do të […]

Vdes mjeku kinez që dha alarmin i pari për përhapjen e koronavirusit, historia tragjike që bëri xhiron e internetit

Ka humbur jetën Li Wenliang, mjeku kinez që dha i pari alarmin për përhapjen e koronavirusit, por nuk u dëgjua. Lajmin e bënë të ditur mediat lokale, duke sqaruar se mjeku 34-vjeçar okulist vdiq pikërisht për shkak të infeksionit. Li Wenliange kishte vërejtur në dhjetor shtatë raste të një virusi që i kujtonte Sarsin në […]

Zvicër, zbulohet një rast i pazakontë i ”lopës së çmendur”

Një rast i pazakontë i encefalopatisë sponxhiforme të gjedhit, e ashtuquajtur sëmundja e “lopës së çmendur”, është zbuluar në Zvicër, megjithatë pa rrezik për shëndetin e njerëzve, njoftoi sot Zyra Federale e Sigurisë Ushqimore dhe Veterinarisë (OSAV). “Analiza e kryer tregoi se nuk bëhej fjalë për një formë klasike, por për një formë të pazakontë […]

Ajsbergu gjigand 5800 kilometra katrorë është në lëvizje, del në oqean të hapur

Shkencëtarët thonë se ajsbergu më i madh në botë është gati të hyjë në oqean të hapur. Ajsbergu me një trilion ton vlerësohej të ishte 5800 kilometra katrorë kur u shkëput për herë të parë nga Antarkdita në 2017. Tani shkencëtarët thonë se ajsbergu A68 është në lëvizje dhe po shkon drejt ujërave të hapura […]

Toka lëkundet sërish, ja epiqendra dhe magnituda

Një tjetër tërmet është shënuar në orët e para të mëngjesit por kësaj radhe në Kroaci. Lëkundjet ishin me magnitudë 4.0 të shkallës rihter. Raportohet se lëkundjet kanë qenë me thellësi 15 km dhe epiqendra ka qenë nga Graçaç Lëkundjet e shënuara në orën 05:10 të mëngjesit sipas orës lokale u ndjenë edhe një Bosnje […]

Ajri i ftohtë arktik mbi Evropë ul temperaturat dhe sjell dëborë

Impuls i ajrit të ftohtë Arktik ka përfshirë Europën verilindore e cila po jep impakt në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë duke sjellë temperatura të ulëta dhe rreshje bore. Sot  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare në zonat malore në Alpe në orët e para të mëngjesit do të ketë rreshje bore. Era do të […]

VIDEO/ Momenti kur avioni me 183 persona shpërthen në flakë

Ky është momenti kur një avion Boeing 737 rrëshqet nga pista në një aeroport të Stambollit, duke u ndarë në tri pjesë. Tre persona humbën jetën, kurse shumica e 183 pasagjerëve dhe ekuipazhit kanë përfunduar në spital. Avioni i linjës Pegasus Airlines arriti të ulej pavarësisht erës së fortë. Megjithatë pista e lagësht bëri që të […]

Itali/ Treni del nga shinat, vdesin dy makinistë, plagosen dhjetëra

Një tren i shpejtësisë së lartë “Frecciarossa”, i cili u nis nga Milano në orën 5:10 dhe që po i drejtohej Salernos, në orën 5:35 doli nga shinat papritur në Lodi. Përveç lokomotivës, edhe dy vagonë u përmbysën. Në vend kanë mbërritur dhjetëra makina zjarrfikëse. Të tjera po vijnë nga Milano. Shkaqet e aksidentit janë duke u hetuar. […]

Mënyra të thjeshta të cilat do të pengojnë që në temperaturat nën zero t’ju ngrijë xhami i përparmë i veturës, bravat ose dritaret

I ftohti nuk është e thënë që patjetër të jetë i papërballueshëm dhe problemet me veturën e ngrirë mund të shmangen me ndihmën e disa mënyrave të cilat do të pengojnë që t’ju ngrijnë xhamat e veturës, bravat madje edhe dyert Nëse dëshironi që vetura të mos ju jetë e ngrirë, provoni disa nga këto […]

Reagimi absurd i mjekëve që gabuan gjatë lindjes po bën namin në rrjete sociale

Darya Kadochnikova kishte ëndërruar prej kohësh momentin kur do të shtrëngonte në krahë të voglën e saj, do t’i merrte erë dhe do t’i përkëdhelte sytë apo hundën e vogël, por kurrsesi s’e kishte imagjinuar që në fytyrën e saj të shihte një çarje të thellë, shkaktuar as më pak e as më shumë se […]

Përqafimi i dhimbshëm në distancë, infermieres kineze i ndalohet takimi me të bijën

Ky është momenti i dhimbshëm kur një infermiere që merret me trajtimin e pacientëve të prekur nga koronavirusi në një spital në Kinë u detyrua t’i japë vajzës së saj të përlotur një “përqafim ajror”. Si pasojë e përhapjes së virusit të rrezikshëm, Liu Haiyan po ushtron detyrën e saj në një spital në Henan. […]

Berat, përmbyset një autobus në Poshnje

Një autobus është përmbysur në aksin rrugor Berat – Poshnje. Fatmirësisht, vetëm dy persona janë plagosur lehtë. Shoferi i autobusit ka humbur kontrollin e mjetit për shkak të lagështisë. Aksidenti ka ndodhur rreth orës 7:30. Policia ka shkuar në vendin e ngjarjes dhe ka nisur hetimet.  

Bashkia Shkup apel qytetarëve: Mos dilni jashtë

Një erë e fuqishme me rreth 70 kilometra në orë, fryn sonte në Shkup, ku në pjesë të ndryshme të qytetit, ka edhe çati dhe drunj të shkulur që pengojnë komunikacionin. Nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare në Facebook, Bashkia e Shkupit i paralajmëron qytetarët të mos dalin nga shtëpitë e tyre nëse nuk kanë […]

Virusi vdekjeprurës/ Shkon në 492 numri i të vdekurve, 24 400 të prekur në mbarë botën

Vazhdojnë të shënohen viktima të tjera nga koronavirusi. Deri mëngjesin e ditës së sotme numri i të vdekurve ka arritur në 492 në të gjithë botën. Pjesa dërrmuese e viktimave janë nga Kina, ndërkohë numri i të prekurve ka shkuar mbi 24 400 në 24 vende të botës. Nga ana tjetër janë izoluar mbi 60 […]

T’i lutesh Shëna Vlashit kur je sëmurë nga grykët: Mrekullia e shenjtit që u fsheh në Laç

Sot më 3 shkurt, shumë besimtarë të krishterë i luten Shëna Vlashit, posaçërisht për shërimin nga sëmundjet e grykës. Sipas Vatikanit, sipas traditës, ndërmjet shumë mrekullive që bëri,  ai shëroi edhe një fëmijë të vogël, të cilit i kishte ngecur një halë në fyt, që po i merrte frymën. Prandaj gjatë Meshës, të pranishmit bëjnë edhe […]

FOTOLAJM/ Kush e ka frikësuar kaq shumë Mbretin e Xhunglës

Ky luan i frikësuar u fotografua në përpjekje për të shpëtuar nga një tufë buajsh të egërsuar. Mbreti i Xhunglës u ndoqi nga tufa prej 100 buajsh, por arriti të hipë mbi një pemë. Për shkak të peshës, ai nisi të rrëshqasë. Për fat, buajt u larguan në kohë dhe luani zbriti dhe ia mbathi […]

‘Tërmeti 7.2 që do të godasë Turqinë’/ Eksperti turk këmbëngul në parashikimin e tij

Profesori i shkencës së tokës, Prof. Dr.Naci Görür, i cili parashikoi tre muaj përpara tërmetin që goditi më 24 janar pjesën lindore të Turqisë, ka bërë të tjera parashikime. Përmes një postimi në rrjetet sociale, eksperti i qëndron idesë se vendi do të goditet nga një tjetër tërmet, më i fortë, dhe që epiqendrën pritet ta ketë […]

Koronavirusi: Mijëra kafshë shtëpiake duke ngordhur nga uria

Mijëra kafshë shtëpiake kanë mbetur të mbyllura në shtëpitë, të cilat pronarët e tyre kanë braktisur, në përpjekje për t’i shëptuar virusit. Aktivistë të mbrojtjes së kafshëve thonë se kafshët janë në prag të vdekjes nga uria, pasi kanë mbetur të bllokuara në shtëpi, pa mundësi për tu ushqyer a për tu larguar. Një tjetër […]

Ermira Babaliu kthehet nga Amerika për një mision shumë human

Këngëtarja e njohur Ermira Babaliu së fundmi është kthyer në Shqipëri. Dhe arsyeja është shumë humane, ajo ka vendosur të ndihmojë njërëzit e prekur nga tërmeti i datës 26 nëntor të vitit të kaluar. Kjo ishte shtëpia e tretë që këngëtarja dhuronte. Më pas ajo ka shpjeguar se do të shkojë tek Kepi i Rodonit […]

Virusi nuk po ndalet, Kina pranon ekspertët amerikanë të shëndetësisë

Pekin, Shangai – Kina ka rënë dakord të lejojë ekspertët amerikanë të shëndetësisë të hyjnë në vend në kuadrin e përpjekjeve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë për të ndihmuar luftimin e koronavirusit me përhapje të shpejtë, ndërkohë që numri i të infektuarve dhe i të vdekurve po rritet me shpejtësi, njofton Reuters. Në provincën Hubei në […]

Marshim kundër tumoreve, Vokshi: Për PD, jeta dhe shëndeti i qytetarëve janë primare

Partia Demokratike organizoi sot një marshim për ndërgjegjësimin qytetar në luftën kundër kancerit. Në Ditën Botërore Kundër Tumoreve, PD i bashkohet nismës së Unionit Ndërkombëtar për Kontrollin e Kancerit, e mbështetur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Me slloganin “E duam jetën, e duam veten”, përmes këtij marshimi, PD ka ngre zërin për të shpëtuar mijëra […]

Të prekurit nga kanceri do dyfishohen, ekspertët kanë një mesazh

Numri i të prekurve me kancer pritet të rritet ndjeshëm në dekadat që po vijnë. Arsyeja nuk ka lidhje vetëm me jetëgjatësinë e shtuar. Sipas një parashikimi nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, numri i rasteve me kancer në botë do të dyfishohet deri në vitin 2040. Kjo del nga raporti botëror i kancerit, i përgatitur çdo pesë […]

Rekord shifrash/ Lejet e qëndrimit për shqiptarët nga Gjermania, 10 mijë persona në 2018

Rreth 80% e lejeve të reja të qëndrimit të dhëna për shqiptarët që punojnë dhe jetojnë në Bashkimin Europian janë dhënë për një periudhë më të gjatë se 12 muaj. Sipas të dhënave të Eurostat vetëm në vitin 2018 janë dhënë mbi 50 mijë leje qëndrimi për një periudhë më të gjatë se një vit, […]

Horoskopi për ditën e sotme, 3 shkurt 2020

Dashi Një problem i mundshëm shëndetësor do të jetë shkaku i shqetësimit tuaj gjatë ditës së sotme. Duhet ta kaloni një situatë të tillë sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë që të risillni lumturinë. Dita e duhur për të kontaktuar me miq të vjetër. Demi Përpiquni të shmangni udhëtimet me autobus gjatë […]

Rikthehet shiu dhe dëbora/ Ja si do jetë moti deri të premten

Dita e Hënë dhe ajo e Martë do të kenë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësirash me këto të fundit shoqëruar me reshje shiu me intensitet të ulët në zonën e qendrës dhe atë të veriut. Duke nisur nga orët e pasdites të ditës së Martë vendi përfshihet i gjithi nga reshjet e shiut me […]

Momenti kur policia qëllon terroristin në Londër…

Një sulm terrorist ka ndodhur në Londër, ku një person i armatosur me një thikë të madhe ka qëlluar disa persona duke i lënë të plagosur. Menjëherë është njoftuar policia të cilët pas rezistencës së bërë nga agresori kanë qëlluar mbi të duke e lënë të vdekur. Sipas autoriteteve angleze burri i vrarë kishte si […]

Shpërthen bombola e gazit, humb jetën 62-vjeçari në Shkodër

Një banesë në një pallat në lagjjen ‘Ahmet Haxhia’ në qytetin e Shkodrës është përfshirë nga flakët mesditën e kësaj të diele. Zjarri ka qenë përmasave të mëdha, siç shihet në videot e mëposhtme ndërsa nga raportimet paraprake mësohet se shkak ka qenë shpërthimi i një bombole gazi. Për pasojë një 75-vjeçar ka gjetur vdekjen. Bëhet fjalë për […]

Paolo Fox ka parashikuar supriza për të gjitha shenjat në datat 3-9 shkurt

Dashi: Marrëdhënia në çift nuk do të shkojë mirë, sidomos nëse jeni të lidhur prej shumë kohësh. Mundohuni që të paktën të bëni kompromis. Tregoni kujdes për shëndetin dhe ruhuni nga sforcimet. Janë të këshillueshme shëtitjet në natyrë. Gjithçka do të ecë mirë në aspektin profesional. Do të keni të ardhura të mira, nëse do të […]

AKU reagon pas vdekjes së binjakëve 5 muajsh nga Berati “S’ka vend për panik, kemi çdo gjë nën kontroll”

Ngjarja e rëndë që tronditi orët e para të së hënës, qytetin e Beratit duket se ka marrë tjetër rrjedhë. Sipas dyshimeve të para të prindërve dy foshnjet e tyre 5-muajshe, të identifikuar si Rojan dhe Rojel Agalliu, mund të kenë ndërruar jetë si pasojë e helmimit nga qumështi në kuti. Të ftuar në ” […]

VIDEO/ Shihni si u përjetuan ‘live’ në News24 lëkundjet e tërmetit

Lëkundjet e tërmetit me magnitudë 4.9 të shkallës rihter goditën sot vendin, ndërsa fatmirësisht deri më tani nuk raportohet për dëme materiale. Teksa epiqendra ishte Bubq, padyshim që tërmeti u ndje fuqishëm në Durrës dhe në Tiranë dhe jo vetëm. Lëkundjet u ndjenë dhe në studion e emisionit ‘Real Story’ në ‘News24’ ku moderatori Sokol […]

Ministria e Mbrojtjes jep të dhënat e para për tërmetin: Nuk raportohen dëme

Ministria e Mbrojtjes jep të dhënat e para për lëkundjet e tërmetit që tronditën Shqipërinë mbrëmjen e sotme dhe janë ndierë deri në Kosovë Sipas MM, IGJEUM njofton paraprakisht se tërmeti ishte me magnitudë 4.9, me thellësi 7 km, me epiqendër në fshatin Bubq. “Goditja kryesore ishte e orës 21:15 me magnitudë 4.9 të shkalles […]

Lëkundje të forta tërmeti në Tiranë, ja ku ishte epiqendra. Njerëzit mbushin rrugët

TIRANË Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë në orën 21:15 në Tiranë, me magnitudë 5 të shkallës rihter. Tërmeti sipas IGJEUM ka qenë me epiqendër në fshatin Bubq dhe në thellësi 7 km. Lëkundjet janë ndjerë në një pjesë të mirë të Shqipërisë dhe në Kosovë e deri në jug të Italisë. Njerëzit kanë dalë […]

Horoskopi për ditën e sotme, 29 janar 2020

Dashi Një udhëtim i mundshëm apo takimet me shoqërinë do t’ju bëjnë të ndiheni të relaksuar dhe të lumtur. Mos jepni para hua sot, pasi ka gjasa që t’i rimerrni shumë vonë. Bëni kujdes në bashkëbisedime, pasi mundet që gjatë një bisede të lëndoni dikë paqëllim. Demi Gjendja juaj shëndetësore do të jetë e mirë […]

Ndërrojnë jetë papritur dy fëmijë binjakë në Berat, nuk dihen ende arsyet e vdekjes

Dy fëmijë binjakë kanë gjetur vdekjen mëngjesin e sotëm në Berat. Fëmijët e moshës 5 muajsh, të dy djem, kanë mbërritur të vdekur në Repartin e Pediatrisë të Spitalit Rajonal Berat rreth orës 09:00 të mëngjesit të sotëm. News 24 raporton se foshnjat R. Agalliu dhe R. Agalliu janë dërguar në Mongun e Spitalit, ku […]

Një tjetër tërmet godet Tiranën gjatë natës

Një tjetër tërmet është ndjerë në orën 02:40 të mesnatës në Tiranë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.6 ballë të shkallës Rihter me epiqendër 1 kilometër në fshatin Bupq të Fushë Krujës. Të dhënat e Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit tregojnë se tërmeti kishte thellësi prej 34 kilometrave.

Kobe, më i madh se basketbolli – lamtumira e hershme e legjendës që bëri botën ta dashurojë basketbollin

|- “Kërkuat të luftoja, ua dhashë zemrën time”, Kobe Bryant – Kobe është më shumë se basketbolli. Sepse nuk janë thjeshtë atletë ata që i bëjnë miliona njerëz të dashurojnë sportin dhe të jenë sportistë. Nuk janë thjesht sportistë ata që ndihmojnë sportistët tjerë të ngriten – ata janë njerëz të mëdhenj që nuk vdesin […]

Helikopteri i Bryant fluturoi nëpër mjegull të madhe, kushtet e motit nuk i plotësonin standardet minimale

Kobe Bryant, vajza e tij Gianna dhe shtatë njerëz të tjerë e kanë humbur jetën në një aksident me helikopter, i cili u rrëzua rreth orës 10:00 të mëngjesit të të dielës. Helikopteri kishte fluturuar nëpër mjegull të madhe, para se të rrëzohej në Calabasas të Kalifornisë, ndërsa asnjëri nga nëntë njerëzit që ndodheshin në […]

Do të flije në një hotel për një euro nata ? Në këmbim do jesh poshtë kamerave për 24 orë

Hotel që kushton një euro ? Nuk është utopi, ekziston me të vërtetë dhe ndodhet në Fukuoka, Japoni. Dhomës nuk I mungon asgjë: është krevati, tatami, TV, ngrohsja e ujit për çaj ose kafe. Çmimi është 100 yen, ose 80 qindarka euro. Ndal: para se të mendoni që më në fund, hyjnia e fatit u […]

Zgjidh një nga këto tre lule japoneze dhe zbulo fatin tënd në dashuri

Lulja e zambakut normal, zambakut të shenjtë ose atij që njihet si lotusi Indian ka një përdorim ceremonial dhe një kuptim shpirtëror për shumë njerëz në të gjithë botën. Kjo lule është e lidhur me bukurinë, pastërtinë dhe shpirtin. Sipas legjendës, kur Buda hodhi hapat e tij të parë si fëmijë, lulet e zambakut çelën. […]

Burrave që rrahin gratë nuk do t’u pranohet garancia pasurore për t’i shpëtuar burgut

Burrat e denoncuar dhe të akuzuar për dhunë ndaj garave do të përjashtohen nga mundësia e ofrimit të garancisë pasurore për t’i shpëtuar arrestit me burg, deri në përfundimin e gjykimit. Kjo është masa e tretë shtrënguese dhe ndëshkuese e propozuar nga deputetet e Partisë Socialiste, Klotilda Bushka dhe Eglantina Gjermeni, për të gjithë ata […]

Me maskë në fytyrë, ambasadori shqiptar në Kinë bën thirrje: Shtyni udhëtimet dhe kontaktet me Kinën

Ambasadori shqiptar në Kinë, Selim Belortaja u ka bërë thirrje gjithë bashkëkombasve të mos udhëtojnë drejt Kinës dhe të evitojnë çdo kontakt me të për shkak të rrezikut të koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Belortaja, i cili është shfaqur me maskën mbrojtëse në fytyrë, ka këshilluar të gjithë shqiptarët të informohen mirë para se […]

Një ditë pas tërmetit në Turqi: Të paktën 22 viktima, banorët e prekur gdhihen jashtë në acar

ërmeti i mbrëmjes së 24 janarit në Turqi me magnitudë 6.8 të shkallës Rihter, përveçse u mori jetën të paktën 22 personave, plagosi mbi 1000 persona,  la shumë të tjerë pa shtëpi, nën qiell të hapur. Banorët e Turqisë lindore, ku epiqendra ishte qyteti Elazig, e kaluan natën jashtë ndërsa temperaturat shënonin nën zero. Të […]

Ka lindur me sy si njeriu, keci mutant adhurohet si “qenie e perëndisë” në Indi (Video)

Një kec mutant “adhurohet si qenie e Zotit” pasi u lind me një fytyrë të sheshtë dhe me sy të çuditshëm, si të njerëzve në Indi. Kafsha e vogël, e cila ka sy dhe gojë të ngjashëm me njerëzit, lindi së fundi në fshatin Nimodia në periferi të Jaipur, Rajasthan. Pronari i kafshës Mukeshji Prajapap […]

Horoskopi për ditën e sotme, 24 janar 2020

Dashi Fytyrat e buzëqeshura marrin po si përgjigje më shumë sesa fytyrat e vrenjtura, dhe kjo është diçka që duhet të mbani mend gjatë gjithë ditës, veçanërisht kur hyni në një situatë të re. Të menduarit pozitiv, si dhe të jesh pozitivisht simpatik, do t’ju çojë në vende ku nuk keni menduar kurrë më parë. […]

Ngriti në këmbë gjithë botën, çfarë është Coronavirusi, si bartet dhe cilat janë simptomat

Shfaqja e coronavirusit të ri në Kinë, prej të cilit kanë vdekur mbi 20 persona dhe 800 tjerë janë infektuar, ka rikthyer frikën dhe ndjenjat nga infektimi i sistemit respirator të SARS-it, i cili 17 vite më parë ua mori jetën 800 personave si dhe është ngjallur frika se një pandemi e ngjashme mund të […]

Po kalonin rrugën për në shkollë, makina përplas tre fëmijë në Lushnje

Një aksident ka ndodhur në Lushnje ku një makinë ka përplasur tre fëmijë. Fëmijët ishin duke shkuar në shkollë në fshatin Allkaj dhe teksa kalonin rrugën janë goditur nga automjeti. BalkanWeb mëson se fëmijët kanë pësuar dëme të lehta dhe janë jashtë rrezikut për jetën. Policia po punon ndërkohë për zbardhjen e shkaqeve të këtij aksidenti.  

VIDEO bëhet virale/ Tradhëtia që u kap ‘live’ gjatë ndeshjes së futbollit!

Mendoi të kalonte një pasdite ineteresante me të dashurën duke ndjekur një ndeshje live në stadium, por as që do ta mendonte se ajo pasdite do t’i shkaktonte atij ndoshta skandalin më të madh në jetën e tij. Teksa po ndiqte  ndeshjen e Ekuadorit, një futbolldashës vihet në qendër të vëmendjes dhe monitorëve teksa puth […]

7 vendet më të mira për të vizituar në shkurt të vitit 2020

Los Cabos, Meksikë Nëse jeni duke kërkuar rreze dielli në Shkurt, vizita në Meksikë është një ide e shkëlqyer. Ju rekomandojmë të udhëtoni në Los Cabos, një nga destinacionet më të njohura të pushimeve meksikane. Los Cabos është destinacioni i përsosur nëse jeni të interesuar të shikoni balenat, dhe shkurti është sezoni kulminant për këtë […]

Camilla Parker flet për herë të parë për largimin e Meghanit dhe Harry-t!

Ka qenë mjaft i shkurtër komenti i Camilla Parker Bowles për vendimin e Harry-t dhe Meghanit që të shkëputeshin nga familja mbretërore dhe të nisnin një jetë të re në Kanada. Gjatë një vizite në Prospect Hospice në Swindon, Dukesha e Cornwall-it, u pyet nga gazetarët nëse e ndiente mungesën e Dukës dhe Dukeshës së […]

KTHIM NË SHTËPI; Maria Clara de Rada, e afërmja e rilindësit Jeronim de Rada

Zonja e ambasadorit të Brazilit në Tiranë, njëkohësisht numri dy në këtë ambasadë, Maria Clara, deri njëzet vite më parë nuk e dinte për origjinën e saj arbëreshe, aq më pak që ishte e afërmja e shkrimtarit të njohur rilindës, Jeronim De Rada. Si për rastësi, sot është në shërbim diplomatik në vendin prej nga […]

E dini pse mbretëresha Elizabeth nuk vesh kurrë dy herë të njëjtat veshje?

Të jesh pjesë e një prej familjeve mbretërore më të rëndësishme të të gjitha kohërave, është shumë më e vështirë nga ç’mund ta imagjinoni. Dhe kur kjo familje është familja mbretërore angleze, e cila njihet për frymën hermetike dhe rigoroze të ruajtjes së privatësisë dhe respektimin të kodeve të caktuara të sjelljes, çdo lajm rreth […]

Puna, shëndeti dhe dashuria

E enjte, 23 janar 2020. Njihuni me parashikimin e astrologut italian Paolo Fox Dashi Në dashuri mundohuni që të shmangni polemikat dhe përplasjet e kota, ose të paktën mos e bëni gjatë kësaj të enjteje. Dita do të jetë nën ritmin e duhur, ku do të keni luhatje të theksuara humori. Demi Dita do të […]

Ajri, uji, toka: Shqipëria dhe Maqedonia, më të ndoturat në Evropë

Cilësia e ajrit, ujit dhe tokës ku jetojmë, pa diskutim që janë një përcaktues i rëndësishëm i cilësisë së jetës që ne bëjmë. Për fat të keq viti 2020 pritet të jetë sërish i zymtë për sa i përket ndotjes në vend. Sërish, edhe për këtë, Maqedonia dhe Shqipëria, janë vendet më të ndotura të […]

Mirëmëngjes nga mali i Tomorrit!

Një panoramë e mrekullueshme vjen këto mëngjese të acarta nga mali i Tomorrit në Berat. Kamerat kurth thë Agjensisë së Zonave të Mbrojtura Berat kanë publikuar pamjet e një kaprolli, që shëtit nëpër dëborë, filmuar më 19 janar 2020 në orën 8:20.

Nga zjarri në stuhi; Përkeqësohet gjendja akoma më shumë në Australi

Pas javëve të tëra midis flakëve dhe miliona kafshëve të zhdukura, 26 njerëzve të vdekur, në Australi u duk sikur gjendja po përmirësohej ditët e fundit për shkak të fillimit të shirave. Në dhjetor u shpall gjendje e jashtëzakonshme për shkak të temperaturave shumë të larta  41 gradë dhe që vazhdonin të rriteshin. Autoritetet në […]

Fotot tronditëse të këtij luani po bëjnë xhiron e botës

Pamjet e një luani të dobësuar kaq shumë, sa i duken vetëm kockat dhe lëkura, po bëjnë xhiron e botës. Luani ndodhet në një kopsht zoologjik në kryeqytetin e Sudanit. Ai është një nga pesë kafshë të këtij lloji në këtë kopsht. Të hënën u raportua se një tjetër luan në kopshtin zoologjik kishte ngordhur për […]

Ushtrimi që po çmend rrjetin/ A mund ta zgjidhni?

A mund ta zgjidhni? Në pamje të parë ky ushtrim matematike duket i thjeshtë, por në rrjete sociale ka përhapur shumë debat për përgjigjen e tij. Me mijëra përdorues të Facebook kanë komentuar përgjigjen e tyre duke e shpjeguar por shumë prej tyre kanë gabuar. Ushtrimi është ky: 8 ÷ 2 (2 + 2). Por cila […]

Tërmetet nuk kanë të mbaruar; 2 lëkundje njëra pas tjetrës në Shqipëri

Pas tërmetit të frikshëm që kaluam të gjithë në datën 26 nëntor lëkundje të shumta janë ndjerë gjatë gjithë këtyre muajve. Por dukej sikur me ardhjen e vitit të ri nuk kishte patur më dhe dalëngadalë frika dhe pamjet po shuheshin. Ditën e djeshme janë ndjerë dy lëkundje të forta por jo me epiqëndër në […]

HOROSKOPI JAVOR nga astrologu i njohur Paolo Fox, këto shenja s’do t’i kenë punët aspak mirë në data 20-26 janar

Dashi: Kjo do të jetë një javë me fat për të lindurit e kësaj shenje. Mërkuri dhe Marsi ju favorizojnë. Do t’ju ofrohen mundësi të shumta dhe do të keni energjinë e nevojshme për të përballuar gjithçka. E hëna dhe e marta do të jenë ditë të mbara, sepse Hënën do ta keni në anën […]

Meghan dhe Harry e gjetën “sponsorin” pas largimit nga familja mbretërore; Ky person do t’i ndihmojë nga ana financiare

Largimi nga familja mbretërore normalisht kishte brenda shumë anë negative njëra prej të cilave është dhe ndarja financiare. Meghan dhe Harry nuk do të marrin më pagesa nga taksat e popullit anglez. Gjithashtu ato njoftuan se do të banonin në Kanada por kjo nuk është akoma e qartë për shkak se shteti Kanadez nuk i […]

Ja çfarë parashikojnë yjet për sot

E martë, 21 janar 2020. Dashi Dashamirësia e qiellit krijon kushte për një ditë të favorizuar nga fati. Gjithashtu do keni një efikasitet të jashtëzakonshëm dhe të padiskutueshëm! Në vendin e punës, ju jeni dinamik, vendimtar dhe strategjik: do të lëvizni me aftësi dhe shkathtësi. Në fushën e dashurisë do të jeni shumë joshës, konkretë […]

Edhe sot, diell dhe mjegull, temperaturat në rënie

Presioni i lartë atmosferik i pozicionuar në Ishujt Britanikë po ifluencon në kontinentin Europian edhe në territorin e Shqipërisë kushte klimatarike të qëndrueshme. E martë 21 janar 2020 Moti do të jetë me diell në ultësirën Perëndimore, dhe prani të fenomenit të mjegullës në Verillindje. Era do të jetë me drejtim Verilindje (NW) me shpejtësi deri në 6-8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 0,3-0,5 metër në det të […]

Horoskopi për ditën e sotme 20 janar 2020

Dashi Shpenzojeni kohën e lirë me fëmijë, pasi do të mund të çliroheni nga stresi. Sa i përket anës financiare ka gjasa gjendja të përforcohet. Lidhja juaj e dashurisë po shndërrohet magjike. Partneri/partnerja juaj do bëjë gjithçka mundet për t’ju bërë të lumtur. Demi Jepini mundësi dikujt pranë jush t’ju ndihmojë, pasi ka gjasa që […]

Pse avionët janë zakonisht të bardhë?

Gjithçka ka ndonjë arsye të veçantë. Nuk jemi mësuar të shohim avionë me ngjyra të ndryshme, përveç të bardhë. E pse aeroplanët janë pothuajse gjithmonë të bardhë, ka disa arsye. Disa fakte që ndoshta nuk i keni ditur: Reflektimi i nxehtësisë- nëse një avion është me ngjyrë të bardhë, ai thith më pak nxehtësi. Kjo […]

Tjetër tërmet godet vendin fqinj

Të tjera lëkundje sizmike janë ndjerë në shtetin fqinj, Greqinë. Sipas të dhënave sizmologjike, tërmeti u regjistrua me magnitudë 4.8 i shkallës Rihter në orën 04:52. Epiqendra ka qenë në Detin Jon. Nga lëkundjet sizmike nuk ka raportime për persona të lënduar dhe për dëme materiale. Një ditë më parë, Greqia u godit nga një […]

Mbretëresha nxjerr inatin ndaj Meghan duke i bërë një super dhuratë Kate Middleton

Që Meghan Markle dhe princ Harry do të ishin ndryshe nga çifti i dukëve të Cambridge këtë e kishim kuptuar që në fillim, sidomos gjatë atyre momenteve rebele siç i ka cilësuar shtypi britanike daljet e tyre publike, mirëpo kurrë nuk na e kishte marrë mendja që një ditë prindërit e Archie-t, do të tërhiqeshin […]

Meri Shehu parashikon një fundjavë të shkëlqyer për të gjitha shenjat e horoskopit

Dashi Sot do merrni një lajm të mirë apo një propozim pune shumë specifik që do ju sjelli shumë aventurë fitime dhe strategji të suksesshme Demi Një risk i madh që do merrni në aspektin ekonomik do ju dal me sukses dhe do filloni një periudhë të re në jetën tuaj Binjaket Duhet ti thoni […]

2-vjeçari po luante te kasollja e pulave kur ra zjarri

Vdekja tragjike e 2 vjeçarit nxorri në pah varfërinë e skajshme në të cilën jetonte familja Çoku në fshatin Sanxhak të Kurbinit. Rreth orës 15:00 të ditës së djeshme, i vogli po luante në kasollen e pulave ngjitur me banesën ku ndodhej e ëma me motrën e vogël. E ëma nuk e dinte që djali […]

“Është me ne në çdo hap që hedhim”

Fëmijët e ish-ministrit Dritan Prifti kanë folur për herë të parë në publik pas ndjarjes nga jeta të babait të tyre. Teksa ishin të ftuar në emisionin ‘Vizioni i Pasdites’ me Evi Reçin, Davidi, Tedi dhe Livia kanë treguar për pasionet e tyre, por gjithashtu ata janë ndalur edhe te marrëdhënia me të atin. Të […]

Ç’janë vizat amerikane joemigruese, J-1 dhe kush i përfiton ato?

Për çështje të emigracionit në SHBA, flet avokati Kieran Both. “Programi i vizitorëve të shkëmbimit (EVP) u krijua me qëllim arritjen e një kuptimi më mirë të ndërsjellë mes qytetarëve të Shteteve të Bashkuara dhe atyre që jetojnë në vende të tjera, realizuar kjo nëpërmjet shkëmbimeve kulturore dhe arsimore. Viza J-1 është një vizë e përkohshme, […]

Fotografi kap fenomenin e rrallë në Alpet Zviceriane

Një fotograf kapi një imazh mbresëlënës ndërsa ishte duke bërë ski në malin ‘Hornligrat’ në Alpet Zvicerane. Duke përdorur vetëm një iPhone 11, Michael Schneider kapi një imazh mahnitës në momentin kur kristalet e akullit ngrinë xhami, duke krijuar një iluzion të mahnitshëm të diellit. Fenomeni optik, i cili në të vërtetë njihet si një halo (dhe është fenomeni […]

Loja e kubit të Rubikut, tërheq pa masë një ketër të vogël

Ky është momenti i adhurueshëm kur një ketër i etur për argëtim fillon duke luajtur me kubin e Rubikut të cilin në duar e mban një burrë dhe e ndjell me të të afrohet. Leo Higgins ishte jashtë në Parkun Kombëtar Zion, Juta, me kubin e tij të dashur Rubik në fund të vitit që […]

Racat më të çuditshme të maceve…

Macet janë krijesa të çuditshme dhe është kjo që i bën shumë të dashura për njerëzit. Putrat e tyre të adhurueshme të këmbëve dhe hundët e vogla rozë na mbushin yemrat plot me emocion. Por, ndërsa të gjitha macet janë të adhurueshme dhe unike në mënyrat e tyre, disa raca kanë disa tipare mjaft të […]

Mesazhi i Bashës për vdekjen e Xhevdet Ferrit

Kryetari I Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet e tij për humbjen e aktorit Xhevdet Ferri. ‘Mësova me dhimbje të thellë ndarjen e parakohshme nga jeta të Xhevdet Ferrit, njërit nga ikonat e kinematografisë shqiptare të viteve ’80 dhe një luftëtari të palodhur për mbijetesën e filmit shqiptar, gjatë viteve të tranzicionit. 40 vjet […]

E përplasi makina për vdekje, zbulohet identiteti i shqiptarit, shoferi italian: Nuk e pashë….

Një 63-vjeçar shqiptar u përplas për vdekje në Rimini të Italisë mbrëmjen e djeshme. Viktima është Halim Sulejmani. Sipas medieve italiane, shqiptari kishte dalë shëtitje në momentin që u përplas për vdekje nga një makinë në një pjesë rruge që nuk kishte ndriçim. Përplasja ishte fatale për shqiptarin që humbi jetën në vend. Drejtuesi i […]

Ky është parashikimi i yjeve

E premte, 17 janar 2020. Dashi Disa konflikte mund të lindin pikërisht me njerëzit që ju doni më shumë. Padyshim që nuk ka mungesë dashurie, por nuk është gjithmonë e lehtë të kuptosh njëri-tjetrin. Dhe pastaj Venusi (dashuria) ju injoron. Kontrolloni reagimet tuaja. Mos hidhni poshtë, për një moment zemërimi, një marrëdhënie që ju intereson […]

Ajri i ndotur në jug të Evropës

Qytetet e Evropës Jugore janë duke u përballur me nivele të larta të ajrit të ndotur, si pasojë e verës së thatë dhe erërave të lehta. Ndalime të përkohshme në qarkullimin e makinave me naftë janë urdhëruar në disa qytete të mëdha italiane përfshirë kryeqytetin Romën, në përpjekje për të zvogëluar nivelin e ndotjes. Ndalesat, […]

Fotografia perfekte për rrjetet sociale, blogerja tregon sakrificat…

Një modele ka publikuar fotografi qesharake të cilat ofrojnë një pamje të prapaskenave të nevojshme për realizimin e fotografive për në Twitter. Vienna, e cila ka më shumë se 150,000 ndjekës në aplikacion, postoi një seri imazhesh në Twitter të cilat zbulojnë rezultatet finale pas shumë përpjekjeve dhe provave. Ajo ka bërë një ballafaqim mes imazheve ‘të […]

A na kanë gjetur alienët? Intervista e bujshme e shkencëtarit të Harvardit

Përgjatë vitit 2019, një nga artikujt që qarkulloi më shumë në median sociale amerikane, bënte fjalë për një intervistë të kreut të departamentit të Astronomisë në Universitetin e Harvardit. Avi Loeb foli për revistën e madhe amerikane ‘New Yorker’. Prej atëherë, intervista mund të jetë lajmi më i lexuar i kohëve të fundit në botën […]

Këtë insekt nuk duhet ta vrisni kurrë, ka një rol shumë të rëndësishëm

Është një insekt që të gjithë e kemi ndeshur të paktën një herë në shtëpitë tona. Janë të neveritshëm për shkak të këmbëve të shumta që kanë dhe për shpejtësinë me të cilën zhvendosen. Shumëkëmbëshi i shtëpisë (scutigera coleoptrata) është një nga heronjtë më të keqkuptuar nga llojet e insekteve dhe kjo për një arsye […]

‘Elefanti hajdut’: kalon murin gati 2 metër për të marrë mango

Në oborrin e parkut kombëtar në South Langwa të Zambisë nuk kishte njeri dhe një elefant nuk ka humbur rastin për të kaluar muret rrethuese me shumë kujdes, që të merrte disa mango nga pema. Vizitorët vetëm sa ishin kthyer nga shëtitja e pasdites, kur kafsha gjigante, po kalonte me shumë kujdes murin e lartë […]

E kishit imagjinuar se merimangat notojnë?

Ata që kanë frikë nga merimangat do të bënin gjithçka për t’i mbajtur larg, e madje shumë do mendonin që nëse shikonin një të tillë ta shtypnin menjëherë ose ta hidhnin diku. Nga ana tjetër, ju e dini, merimangat nuk mund të notojnë dhe në përgjithësi ka pak insekte që arrijnë të bashkjetojnë mirë me ujin […]

Sherr mes pleqsh/ 68 vjeçari grushton 66 vjeçarin, për një vend parkimi

Pasi goditi me grushte fqinjin e tij pas një debati për një vend parkimi, një 68 vjeçar u dënua me 9 muaj burg dhe 2500 paund gjobë. Ngjarja ndodhi në 1 korrik 2019, teksa Anthony John, 68 vjeç po lante makinën dhe pranë tij kaloi një 66 vjeçar me qenin e tij. Pasi shkëmbyen fjalë […]

Si e pritën ushtarët e pallatit mbretëror vendimin e Princ Harry-t?

Largimi i Princ Harry-t nga familja mbretërore shkaktoi mjaft zhurmë brenda pallatit Kensington. Pavarësisht gjithë komenteve, ushtarakët duket se e kanë mbështetur dukën e tyre për vendimin e marrë. Njeri prej ushtarakëve, Dean Stott është shprehur në llogarinë e tij se Princ Harrry do vazhdojë të ketë respektin më të madh nga e gjithë ushtria. […]

Patenta shqiptare njihet edhe në Greqi/ Marrëveshja votohet edhe në Parlament

Komisioni i Përhershëm për Prodhim dhe Tregti në Parlamentin grek, miratoi të mërkurën Projektligjin e Ministrisë greke të Infrastrukturës dhe Transportit për njohjen e ndërsjellë të lejeve të drejtimit midis Shqipërisë dhe Greqisë. Sipas njoftimit zyrtar të Parlamentit grek, deputetët e Komisionit votuan me shumicë votash, ratifikimin e marrëveshjes mes të dy vendeve që u […]