Presh i zier me vezë dhe limon

1.5 kg presh
1-2 të verdha veze
1 gotë qumësht

1 kokërr limon
1 lgj niseshte
2-3 lgj gjalpë
Kripë, piper, majdanoz

Presim të bardhat e vezëve pjerrtazi në gjatësi 2 cm dhe i vendosim në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe i lemë të marrin valë. Pasi preshi të jetë zjerë e largojmë nga tenxherja me kullesë dhe tek lëngu shtojmë vezët e rrahura me lëng limoni dhe qumësht. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper, shtojmë më pas preshin dhe gjalpin, e lemë 5 minuta të tjera në zjarr dhe më pas e servirim spërkatur me majdanoz të freskët. Këtë recetë mund ta shoqërojmë me pilaf ose polentë.

Likes:
0 0
Views:
28
Article Categories:
Receta Gatimi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *