Home

Aktualitet

Vendimi i fundjavës: Heqje e kufizimeve për këto biznese dhe njerëz

Këtë fundjavë të gjitha bizneset do të jenë të hapur dhe qytetarët mund të lëvizin lirisht brenda qyteteve, pa një orar kufizues. “Duke filluar nga nesër, gjatë fundjavës e në vijim hiqen kufizimet e orareve për qytetaret dhe bizneset në zonat e kuqe dhe të gjëlbërta. Edhe këtë fundjavë, në kuadër të monitorimit të situatës […]

Sërish numër i lartë rastesh të reja në Tiranë, ja ç’tregojnë testimet në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë testuar 229 persona dhe 23 prej tyre kanë rezultuar pozitivë me COVID-19. Shpërndarja gjeografike e virusit ka marrë shtrirje të mëtejshme, teksa është regjistruar edhe rasti i parë me COVID-19 në Librazhd. Në komunikimin e përditshëm me publikun, dr. Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik […]

Pishina private apo akuariume njerëzore? Hotelet luksoze që e sollën turizmin në një tjetër nivel

Pishinat private nuk janë një tipar i pazakontë në hotelet dhe vilat luksoze. Por zinxhiri i hoteleve dhe qendrave spa ‘Six Senses’ i ka sjellë ato në një nivel tjetër, duke i vendosur në tavane me dysheme transparente. Si mund të imagjinohet, këto akuariume njerëzore krijojnë vende ideale për të krijuar kujtime të paharrueshme në […]

VIDEO/Trendi më i rrezikshëm deri tani, kebap që ndizen në zjarr në thonjë

Një sallon thonjsh që njihet për eksperimentet që bën me dizejnot e përdorura ka publikuar atë që mund të jetë krijimi më i rrezikshëm deri më tani. Nail Sunny më parë është njohur për dizajno si Kim Kardashian duke bërë tëerk, por tani duket se e ka tejkaluar veten. Dizajni më i fundit shfaq kebap […]

Urdhri për bizneset që nisin të hënën: Vetëm 9 orë e gjysmë punë!

Duke nisur nga 11 maji, një tjetër grup biznesesh do të rinisë punën, por duke ndjekur masat e vendosura në protokollet e publikuara. Parukeritë, qendrat estetike, berberët, qendrat tregtare dhe klinikat dentare do të lejohen të hapen që nga dita e hënë, për vetëm 9 orë e gjysmë. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu bëri me […]

BE-ja zgjat mbylljen e kufijve deri në 15 qershor: Kategoritë që mund të udhëtojnë

Dje (e premte), Bashkimi Europian rekomandoi zgjatjen e mbylljes së kufijve me 30 ditë të tjera, të paktën deri më 15 qershor 2020. “Situata vazhdon të mbetet delikate si në Europë ashtu dhe në botë.”- u shpreh Komisioni Europian, duke shtuar se zgjatja e mbylljes së kufijve është e nevojshme për të reduktuar riskun e […]

Loading...

Showbiz

Miriam Cani feston ditëlindjen/ Nuk do ta besoni sa vjeç mbush

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Miriam Cani feston sot ditëlindjen. Në ditën e saj të veçantë, ajo nuk ka publikuar asgjë në rrjete sociale, madje-madje mungon dhe një urim nga Albani. Megjithatë mikesha e saj më e mirë, Arilena Ara e ka uruar publikisht. Këngëtarja ka publikuar në Instastory një foto të saj dhe […]

FOTO/ 20-vjetori, Trejsi pozon e zhveshur nga vaska

Modelja e njohur Trejsi Sejdini feston sot ditëlindjen. Ajo ka mbushur 20-vjeç dhe në ditën e saj të veçantë nuk kanë munguar urimet e shumta nga miqtë, familjarët dhe fansat. Trejsi ka publikuar në profilin e saj të Instagramit disa foto në dush, ku shfaqet tërësisht e zhveshur. Megjithatë ajo i ka mbuluar pjesët intime […]

Pse të gjithë u morën sot me ish-të dashurën e Albano Bogdos

Ka të paktën dy faqe kërkimi në Google në lidhje me deklaratën e fundit të Albano Bogdos dhe –  nëse po pyesni veten se ç’do të thotë kjo – kjo do të thotë se një gjë e caktuar është përfolur relativisht shumë. Në një intervistë për Glamour Zone në RTV Ora, Albano Bogdo foli ndër të tjera […]

Ledri publikon këngën e parë dedikuar Sarës

Kur Sara, partnerja e Ledrit, tha se nga albumi i tij fundit “10/10” kënga e preferuar ishte “Trandafili i zi”, ndjekësit e patën të qartë se ishte dedikim për të. Nisur nga teksti, qartazi është dedikim për Sarën. Teksti? “Tona t’vetëdijshëm Fjalët janë shigjeta me kunja, i nijshëm Po na nuk prishum E rujm njoni […]

Orinda Huta dhe Olta Gixhari shfaqen me disa kile më tepër. A janë shtatzënë artistet apo pasojat e karantinës

Orinda Huta dhe Olta Gixhari janë padyshim dy nga biondet më të suksesshme në vendin tonë. Orinda e nisi rrugëtimin si këngëtare, por tashmë është afirmuar si moderator. Nga ana tjetër Olta Gixhari vijon prej vitesh të jetë një nga aktoret e preferuara të publikut shqiptarë. Arsyeja pse i bashkojmë të dyja këto bukuroshe janë […]

U ndanë nga koronavirusi, Sabri Fejzullahu bashkohet me bashkëshorten dhe i dedikon këto fjalë

Disa javë më parë, artisti i njohur kosovar, Sabri Fejzullahu tregoi në programin ‘Ftesë në 5’ se karantina e kishte ndarë nga bashkëshortja e tij, Nera e cila ndodhej në SHBA. Këngëtari u shpreh se kjo gjë e ka mërzitur jashtë mase shumë dhe se mezi po pret që të bashkohet me më të shtrenjtën […]

Loading...

Receta gatimi

Gjoks pule me salcë domatesh të freskëta dhe djathë në furrë

Gjoks pule alla sorrentina Koha e pe?rgatitjes – 30/40 minuta Pe?rbe?re?sit pe?r 4 persona: 500 g gjoks pule 300 g salce? domatesh – jo me copa 150 g djathe? Mozzarella 1 qepe? e voge?l pak miell gjethe borziloku kripe? e piper sipas nevoje?s vaj ulliri 1 garuzhde? uje? te? valuar nje? grusht djathe? Parmigiano i […]

Hikerr me thjerrëza, hikerr me kunguj të njomë dhe kek me luleshtrydhe

HIKERR ME THJERREZA 200 gr thjerrëza 100 gr hikërr 1 qepë të thatë 1 thelpi hudhër 1 degë rozmarinë 1 gjethe dafine 4 lgj vaj ulliri 1 koncentrat pule Kripë, piper Uthull për servirje Fillimisht vendosim thjerrëzat pasi i kemi larë mirë në ujë të vakët për 5 minuta. Ndërkohë në një tenxhere hedhim vajin […]

Sallatë me speca të pjekur

Përbërësit për këtë sallatë: Speca Vaj Kripë Mashurka Domate Uthull Përgatitja: I ndajmë specat përgjysmë, i lyejmë me vaj dhe i vëmë të piqen. Pasi të ftohen u heqim cipën, i radhisim në një sallatiere, duke u vënë përqark fasule të njoma (mashurka), të ziera dhe riska domatesh. Pas kësaj, u hedhim kripë, vaj dhe […]

Receta e bukës së Pashkëve me vezë të ngjyrosura, e vetmja gjë ku duhet të bësh kujdes

Buka e Pashkës përgatitet mëngjesin e Pashkës në pothuajse çdo familje të krishtere dhe duke qenë se ka një shije as të ëmbël, as të kripur, konsumohet për mëngjes, lyer me pak reçel ose edhe me djathë të bardhë. Mund t’i jepen forma nga më të ndryshmet, që nga gërsheti e deri tek forma klasike […]

Biskota me tre përbërës

Janë të shijshme, të shkrifëta dhe shumë të thjeshta për t’u përgatitur, pasi kërkojnë vetëm tri përbërës. Një recetë biskotash për t’u përgatitur në shtëpi. Me siguri fëmijët do të dashurohen pas tyre. Përbërësit: 1 filxhan çokokrem 1 filxhan miell 1 vezë Përgatitja: Në një enë përzieni të gjithë përbërësit, derisa të krijohet një masë […]

Drekë e gjelbër e pjekur në furrë: E lirë, e shijshme, dietale

Për më shumë, ndiqni recetën e detajuar… Përbërësit: – 500 g oriz; – 1 qepë; – 100 ml vaj; – 2-3 thelpinj hudhre; – pak majdanoz; – 200-250 g spinaq; – 1 lugë erëza të përziera të thata; – kripë dhe piper sipas shijes; – 1 karotë; – 200-300 g kërpudha Përgatitja: Orizin lajeni mirë, […]

Loading...

Dekor

Mbroni veten dhe familjen tuaj: Dezinfektoni menjëherë këta pesë artikuj

Ekspertët kanë paralajmëruar prej ditësh që koronavirusi zgjat në sipërfaqe të caktuara, kështu që është e rëndësishme të dezinfektoni gjëra të caktuara në shtëpinë tuaj rregullisht. Për të larguar virusin nga sipërfaqet e tilla, është e nevojshme të pastrohen objekte të tilla si një dorezë dere, priza e dritës, rubineti, telekomanda… Telefoni celular Mesatarisht, 96 […]

Mendohuni dhe njëherë para se t’i hidhni pulovrat e vjetra; ja ç’mund të bëni me to

E dini që industria e modës është një nga ndotësit më të mëdhenj në planet? Nëse ju pëlqen të ricikloni, bëjeni me veshjet tuaja. Më poshtë do t’ju tregojmë se si t’i ricikloni në mënyrë kreative pulovrat që nuk i vishni më. Mund të bëni çizme të ngrohta, byzylykë për kyçin e dorës, kapuçë për […]

Pashkë të arta, 3 mënyra për të krijuar vezë argjendi dhe floriri

Floriri dhe argjendi janë ngjyrat tipike të festave të fundvitit, Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, të cilat i has që nga dekori i interierit, deri te veshjet. Të përdorura për festën e Pashkës, këto ngjyra metalesh, ku hyn edhe bakri, bien shumë në sy e mund të cilësohen të veçanta dhe të guximshme… Ka shumë […]

Këshilla thelbësore për kujdesin e lules më të brishtë, orkidesë; ja çfarë duhet të bëni që ajo të zgjasë me vite

Orkidea është një lule e brishtë e cila pa kujdesin e duhur mund të vyshket shumë shpejt. Nëse së fundmi keni marrë një dhuratë të tillë, ose thjesht e keni blerë për t’i shtuar ngjyra shtëpisë (sepse orkidetë gjenden në ngjyra të ndryshme) bëni mirë t’i mësoni disa rregulla të thjeshta kujdesi. Orkidea është një […]

Bimët që duhet të mbillni nëpër kopshte ose vazo për të mbajtur larg mushkonjat e mizat

Mushkonjat dhe mizat nuk janë vetëm të bezdisshme, por paraqesin gjithashtu një rrezik të konsiderueshëm shëndetësor. Mushkonjat konsiderohen si familja më e rrezikshme e insekteve në botë dhe transmetojnë sëmundje jashtëzakonisht të dëmshme si malaria, ethe, virusi i Nilit Perëndimor dhe virusi Zika. Për fat të mirë, ka aroma që mund të përdoren për të […]

Ndërtuan shtëpizën nga balta: E gjithë bota ia ka lakmi këtij çifti për këtë parajsë të vogël!

Shtëpia ka ambient dhe klimë të shkëlqyeshme për jetën e njerëzve dhe bimëve dhe vetë ngrohet dhe ftohet Një shtëpizë e vogël në Australi është e veçantë! Anija e tokës (siç e quajnë këtë shtëpisë) është ndërtesë vetëmbajtëse e cila shfrytëzon kombinimin modern të teknologjisë, teknikës super inteligjente e cila shfrytëzon dritën e diellit dhe […]

Loading...

Keshilla bukurie

Jo, nuk do t’i hiqni dot sytë nga fustanet e kësaj vere!

Para se të blini fustanet e verës, kujtoni vetëm dy kushte: 1- të jetë i gjatë dhe 2- mundësisht me ngjyrë. Këtë sezon, fustanet e lirshëm, me printe, prerje në bel dhe të gjatë janë gjithë çfarë do të shihni. Modele të tilla, mbulojnë çfarë doni ju dhe nxjerrin më të mirën e siluetës suaj. Për nja […]

I vetmi print që rrëzon nga froni fustanet me lule në pranverë-verë

Kur vjen puna te sezoni pranverë-verë, pas muajsh përgjithësisht me veshje të errëta (ose pizhama dhe tuta shtëpie pas disa javëve në karantinë) fustanet e preferuar janë më së shumti me lule. Printet me lule janë të këndshme, mirëpo vështirë të qëndrojnë në fron për shumë gjatë për shkak të p-o-l-k-a d-o-t-s. Pavarësisht ngjyrës, fustanet […]

FOTO/Karantina nuk i ndal, konkursi i modës zhvillohet virtualisht

Këto gra kanë vërtetuar se nuk ka asgjë më argëtuese se sa të vishesh bukur pa pasur askund për të shkuar. Ato kanë marrë pjesë në konkursin virtual të modës, ‘Punchestown Festival Ladies Day’. Konkursi duhet të zhvillohej nga 28 prilli deri në 2 maj, por për shkak të karantinës ai mund të kryhej vetëm […]

Përziej xhelin e aloe verës me këta 3 përbërës për të trajtuar çdo probleme të lëkurës

Arritja e një ngjyre rrezatuese dhe të njëjtrajtshme është hapi i parë për të patur një lëkurë të bukur që shkëlqen. Pas problemit të hiperpigmentimit mund të fshihen shumë arsye. Aloe Vera, falë antioksidantëve të fuqishëm dhe e njohur për vetitë e saj kuruese, qetësuese e hidratuese do të rregullojë tonalitetin e lëkurës brenda një […]

Artistja e makiazhit transformohet në kryeminstrin anglez, fansat besojnë se është pikturë

Një artiste makiazhi e talentuar ka treguar se si transformohet në Boris Johnson, kryeministrin anglez. Mamaja e dy fëmijëve, Alana Pignatiello, shpenzoi tre orë për të krijuar look-un e mrekullueshëm në karantinë. https://video.dailymail.co.uk/preview/mol/2020/04/23/6571602993444532476/636x382_MP4_6571602993444532476.mp4

FOTO/Qeni që ndjek modën, pronarja i vesh rroba si të sajat

Një grua që ndjek modën bleu për qenin e saj dhe veten veshje monokrom që kombinoheshin me njëra-tjetrën. Paz Castro nga Hackney, Londër, dëshironte që qeni i saj Lloyd të pasqyronte stilin e saj me copa natyrale, monokrem dhe golfe gri. Ajo thotë se është e lodhur nga ngjyrat e ndritshme që shihte kudo në […]

Loading...

Fashion

‘Put Earth first’: can a greener, fairer fashion industry emerge from crisis?

The shutting down of society as we know it is giving a lot of time for reflection, not least in fashion circles. In an interview in the design magazine Dezeen, the influential trend forecaster Li Edelkoort has called it a “quarantine on consumption” that is having a devastating impact on our economy and culture, but ultimately offers […]

How to build a loungewear collection

At a fashion event the other day, a buyer introduced me to the concept of the third wardrobe. Most women already have a work wardrobe and an off-duty wardrobe, to some degree – how distinct or blended these are varies enormously, obviously. But now, she said, retailers think in terms of a third category: loungewear. […]

10 INCREDIBLY HOT YOUNG ASIAN ACTRESSES YOU MIGHT NOT KNOW YET

Asian women’s beauty is legendary, and from the pictures in this article, it’s easy to see why. Maybe it’s magic, maybe it’s just good makeup, eh. Actually, it’d be hard to argue the latter after you’ve got to the end of this article, featuring ten of the most amazing young women with oriental origins. Perhaps […]

Exercises for Lifting the Skin of the Face and Neck

As we age, our skin loses its tightness or elasticity because of collagen loss and appears to be sagging. Although it’s a natural aging process that is inevitable, sometimes when it starts before time we can actually control it. There are special exercises designed for lifting the skin around the facial area that tighten the […]

Back in the saddle: what the harness on the red carpet means

On a red carpet where Lizzo channelled Marilyn Monroe, Tyler, the Creator dressed as the bellhop from The Grand Budapest Hotel and everyone went yay from yee–haw, the Grammys saw the return of the harness. Lil Nas X wore a bubblegum pink Versace outfit: stetson, cropped studded jacket, pink cowboy boots and a harness over a mesh top. The harness was embroidered […]

The fashion futurist: how Vogue’s wartime editor revolutionised women’s lives

Amid the rubble of a bombed building stands a woman, immaculate in hat and gloves, wearing the kind of nipped-in suit that screams 1940s chic. Her back is to the camera, her expression unreadable as she surveys the wreckage. But the caption reads: “Fashion is indestructible.” Even in the midst of horror, this image by […]

Loading...

World

Pregnant coronavirus patient pleads for public to stay home – video

  A heavily pregnant woman with coronavirus has begged the public to stop going out in an emotional video from her hospital bed. Karen Mannering, 39, said she had pneumonia in both lungs and had been ill for two weeks. ‘I’m fighting for me and my baby,’ she said. ‘I’ve got three kids at home […]

Survey of thousands of Home Office staff revives bullying row

Thousands of Home Office employees claim they have been discriminated against, bullied or harassed at work, according to the results of a staff survey. The Home Office people survey, which was conducted in autumn 2019 and was completed by 21,095 employees, is part of a civil service-wide assessment. The results show 16% of respondents claim they had […]

Hague court orders Dutch state to pay out over colonial massacres

An Indonesian man forced to watch his father’s summary execution by a Dutch soldier when he was 10 years old has spoken of his gratitude after a court in The Hague ordered the Dutch state to pay compensation to victims of colonial massacres in the 1940s. Andi Monji, 83, who travelled to the Netherlands to tell his […]

Coronavirus: senior US official accuses China of lack of transparency

A senior White House official has called on Beijing to be more transparent over its handling of the coronavirus outbreak as Chinese authorities expanded “wartime” measures to limit its spread. Casualties from coronavirus reached nearly 1,400, with more than 5,000 new cases reported on Friday, dampening optimism that the virus will soon be contained. At […]

Tusk: EU would be enthusiastic if Scotland applied to rejoin

Donald Tusk, the former president of the European council, has said there would be widespread enthusiasm in the EU if Scotland applied to rejoin after independence. In remarks that will boost Nicola Sturgeon’s campaign for a second referendum, Tusk told the BBC he had great sympathy with the desire of many Scots to rejoin the […]

Fury in China as footage appears to show officials taking doctors’ face masks

Footage of government officials in Wuhan appearing to take face masks intended for health workers battling the highly infectious coronavirus has fuelled a growing wave of anger over how Chinese authorities have handled the outbreak. Images of medical staff making protective equipment out of rubbish bags, sleeping in hospitals, and crying in frustration and exhaustion […]

Loading...

Decor

When the party starts: a home to lift the spirits

Their friends will tell you that Paul Price and Fletcher Cowan know how to throw a good party. In summer it’s not unusual to find at least 100 guests spilling out, brimming margaritas in hand, from the kitchen of their north London home into the garden with its bubbling hot tub. Those previral bashes are, […]

Old master makeover: an art history fan’s dream home

Glimpsed through half-open doors, the panelled rooms of Frank Hollmeyer’s Georgian terraced house remind you of a Dutch old master painting. Light slants across wooden floors; paintings and porcelain are arranged as if in a painting by Vermeer. For Hollmeyer, an art historian by training, those 17th-century artists excelled “at intimate scenes of everyday domesticity, […]

Container Gardens: Landscaping for Renters

Completely removable and customizable, a container garden is a renter’s dream. Image: Oscar Wong/Getty Images We hope you like the products we recommend. Just so you are aware, Freshome may collect a share of sales from the links on this page. So you’re renting. And, sure, that’s going to limit you in some ways. You […]

How to Pick a Garden Color Palette

Test. Want to add color to your garden while preserving a cohesive look? Pick a garden color palette and let it guide you. Image: 1000 Words/Shutterstock Maybe you plan your garden meticulously as soon as the first signs of spring pop up. Or maybe you wait until summer, see what grows well and add as […]

30 Rooftop Garden Design Ideas Adding Freshness to Your Urban Home

Shop These Products Now: Rooftop Plants – Wooden Patio Chairs Not too long ago, we featured a post on Freshome entitled 38 Garden Design Ideas Turning Your Home Into a Peaceful Refuge, which turned out to be quite popular. Nourishing your love for gardening may prove difficult to do in an environment that lacks…a backyard. But we are here […]

Tiny Homes Carnival: ‘An affordable option to put on land that you’ve already got’

Apair of retirees walk gingerly up a flight of wooden stairs to inspect a loft bed; a young family with their newborn enter a tiny cylindrical house adorned with hand-painted flowers; a 10-year-old boy runs around a cabin, eagerly opening and closing cupboards to discover nothing but air. Over the weekend, more than 8,000 people […]

Shendetesi

6 shenjat paralajmëruese të atakut kardiak që asnjë vajzë apo grua mbi 25 vjeç s’duhet të injorojë

Goditjet në zemër, njohur ndryshe edhe si ataku kardiak, janë një prej shkaktarëve kryesorë të vdekshmërisë në vende të ndryshme. Kjo sëmundje ka përparuar ndjeshëm vitet e fundit duke ngritur alarmin në shumicën e shoqërive moderne. Jo më pak i rrezikuar mbetet edhe vendi ynë, ku dhjetëvjeçarin e fundit janë shumëfishuar rastet e prekjes nga […]

Si të kujdeseni për stomakun çdo ditë – Gabimet që duhet të shmangni

Ushqyerja e shëndetshme shkon krah për krah me mirëqenien e stomakut. Marrëdhënia mes ushqimit dhe stomakut ka ndikim të drejtpërdrejtë jo vetëm tek shëndeti i organizmit por edhe lumturia e njeriut. Ky organ në formën e shkronjës J është një makineri e mirëfilltë hormonesh dhe është linja e parë e mbrojtjes së imunitetit. Stomaku luan […]

Alarmi në SHBA, sëmundja e rrallë prek dhjetëra fëmijë, disa të vdekur, mjekët sqarojnë shenjat e pazakonta

Një pesë vjeçar vdiq në Nju Jork nga një sëmundje e rrallë që po haset tek disa fëmijë, që shkakton dëmtimin e enëve të gjakut dhe besohet të ketë lidhje me koronavirusin. Është një rrezik i ri i mundshëm për fëmijët në këtë situatë pandemie. Një fëmijë tjetër shtatë vjeçar gjithashtu vdiq në Nju Jork, […]

Studiuesit publikojnë skanimet, ja si ndikoni COVID-19 te mushkëritë e fëmijëve. Pasojat që shkakton virusi

Mjekët që kanë publikuar skanimin e fëmijëve pasi kontraktojnë koronavirusin vrasës kanë paralajmëruar që pacientët e shtruar në spital mund të pësojnë dëme në mushkëri. Ekipi nga Spitali i Fëmijëve në Boston vlerësoi skanimet nga rastet pediatrike të COVID-19 për të parë tiparet më të zakonshme. Në një studim të 20 fëmijëve, pothuajse dy të […]

“Gishtat e këmbës COVID” dhe disa shenja të pazakonta në lëkurë, studiuesit ngrenë pikëpyetje për misterin

Pesë lloje skuqjesh, përfshirë gishtin e këmbës COVID, po prekin disa pacientë të diagnostikuar me Covid-19, sipas një studim të kryer nga mjekët spanjollë Skuqjet kishin tendencë të shfaqeshin tek të rinjtë dhe zgjatën disa ditë. Nuk është e pazakontë që skuqja të jetë një simptomë e një virusi. Por studiuesit thanë se ata ishin […]

Zbulohet testi që identifikon mbartësit para se të shfaqin simptoma dhe të përhapin virusin

Shkencëtarët që punojnë për ushtrinë amerikane kanë hartuar një test të ri Covid-19, që mund të identifikojë potencialisht mbartësit para se të bëhen infektues dhe të përhapin sëmundjen, zbulon Guardian. Në atë që mund të jetë një pikë kthese domethënëse, koordinatorët e projektit shpresojnë se testi i gjakut do të jetë në gjendje të zbulojë […]

Loading...